New Posts New Posts RSS Feed - Cijenila bih savjet, ne znam kako dalje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Cijenila bih savjet, ne znam kako dalje

 Post Reply Post Reply
Author
Kukara21 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kukara21 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Cijenila bih savjet, ne znam kako dalje
    Posted: 11 Srpanj 2014 at 11:57
Pozdrav svima, možda će ovo biti malo dulji post, ali mislim da je ok sve navesti pa ćete dobiti bolji uvod u situaciju. Dakle, imam 40 g, rodila sam dvoje djece, prošla obje trudnoće bez nekih problema sa kilama, do unatrag par godina sam zapravo bila prilično tanka,Ameri bi rekli "thin".
Jela sam što sam htjela, aktivna bila onako, ne baš tip koji leži pred TV-om (ipak radim, imam dvoje klinaca, kao obitelj smo dosta ljubitelji prirode pa su nam odmori uvijek aktivni) ali ne mogu reći niti da sam imala neku isplaniranu aktivnost. Prošle godine sam primijetila da hranu (pogotovo slatko, veliki sam ljubitelj)jednostavno više ne "prerađujem" kao prije, odnosno da mi tijelo postaje sve više i više dežmekasto, odjeća pretijesna. Vaga je pokazala 67 kg na cca. 170 cm visine. S tim da sam, npr. u najbolje dane imala oko 63 kg. Razlika između 67 i 63 nije velika reći ćete, ali mislim da je to zapravo potvrda onog "vizualnog" faktora gdje sam nekad imala 63 kg nekakve solidne kombinacije mišića i nešto masnog tkiva proporcionalno raspoređenog naspram 67 kg većinom masnih jastučića raspoređenih posvukuda :). I da stvar bude najbolja, još uvijek, generalno nisam izgledala debelo jer se, genetski, slabo debljam u gornjem dijelu tijela već se mast obično skuplja u bedrima, donjem dijelu leđa...
Dakle, prošle godine u 9 mjesecu krenula sam sa trčanjem i nekom osobnom modifikacijom Dukan dijete. Počela sam mršaviti kao blesava :)Početkom siječnja sam imala 58-59 kg ali sam si i dalje djelovala nekak bezveze. Onda sam krenula na grupno vježbanje 3x tjedno u jednu teretanu na skroz dobru kombinaciju kardia+utega. Počela sam malo nadopunjavati prehranu, otkrila proteine i baš sam bila zadovoljna. Moje tijelo je počelo dobijati smislene oblike, trčanje sam prorijedila ali i dalje bih odradila bar jednom-dva put tjedno po 4-5 km po sessionu.
Unatrag mjesec dana sam prekinula sa grupnim vježbanjem jer se grupa raspustila zbog ljeta i sad samo trčim i vježbam doma sa utezima, rolam i tak, svaki dan imam neku aktivnost. Sviđa mi se crossfit, baš sam fan vježbanja s utezima, onak' totalno se vidim u tome jedino kaj sad ne znam gdje da odem, koja je ok teretana, koje vježbe (al to je za neku drugu temu).
ALI ( e, da... ;) ipak sam tu jer nisam dost' pametna): imam osjećaj da sam izgubila kompas u hrani. Izbacila sam skroz iz prehrane tijesto jer jednostavno osjećam da mi škodi; ne konzumiram pšenicu i pšenične proizvode (nikad mi to niti nije bilo napeto pa mi je s tim bilo lako rastati se), ne jedem niti krumpir (isto - nikad napeto pa mi nije bed). Dakle, baziram prehranu većinom na mesu,zelenom povrću, ribi, voću. kako rekoh, otkrila sam proteine pa si smiksam kakav shake poslije trčanja ili ih ubacim u zobene ujutro za doručak. I onak, trudim se iz petnih žila ostati u nekoj disciplini jer imam osjećaj da, čim pojedem nekaj izvan "kruga" sve mi se odmah zalijepi tam gdje ne treba. I super se osjećam poslije trčanja, vježbanja...
Međutim, veliki, veliki, veliki, veliki sam sucker za slatko. Tu sam prokleta sto na sat. Ono, dobijem kojiput takvu potrebu da valjda u pol čuke smažem 2 soma kalorija u čokoladama, keksima, nutelli i varijacijama na temu. i primijetila sam već duže vrijeme, bar jedno 3-4 mjeseca unatrag da imam jedan šlauf na predjelu donjeg trbuha kojeg se ne mogu riješiti a čini mi se da ima veze s tim mojim povremenim šećernim ispadima. na gornjem dijelu trbuha, iznad pupka, čak mi se naziru pločice, dok ispod imam taj šlauf koji, ovisno o tome kaj sam jela, bude manje ili više vidljiv.
E da, sad sam na nekih cca. 64 kg s tim da uredno stanem u svu odjeću u koju sam stala i kad sam zimus imala 58 kg. Do tih 58 kg sam došla samo trčanjem i Dukan dijetom a onda sam krenula sa trčanjem+kombinirani trening+ne više toliko strogi Dukan.
I kaj sad? Moj cilj je a) ne debljati se više, b) mišićna masa uvijek dobrodođšla, kako rekoh baš sam fan utega, buildinga itd... ne zazirem od gvožđa i lijepo mi je vidjeti mišićavu tetu, utreniranu c)definicija.

Ima vas puno, netko valjda ima kakav savjet?

Hvala!
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Srpanj 2014 at 17:09

Big smile


Dobrodošla ti nama Kukaro Big smile


Dakle....slatko je glavni problem, vidim :) E sad, ajmo probat doć do odgovora na pitanje zašto je to tako. 

Osim što to očito voliš jesti (a u tome nisi sama) ja nekako sumnjam da općenito jedeš premalo, s obzirom na sve što si poizbacala van. Izbacila si sve to što jesi i ajde, to i nije problem, ima toliko boljih izvora energije....samo...što nam ostaje osim povrća i zobenih :) Jedeš li što voća? Što mahunarki? Gdje su masti? Ostali izvori UH-a osim ovih što si nabrojala?

Uglavnom...da ne duljim...mislim da jedeš premalo, pa te konstantno nizak šećer u krvi natjera da odjednom počistiš sve pred sobom. Mozak gladan, hormoni luduju. Da jedeš uravnoteženo i dovoljno, ne biš imala potrebe za slatkim. Odnosno, tu i tamo i biš, ali biš se zadovoljila sa manjom količinom.

Odrekla si se previše toga, nepotrebno, i vjerujem da još imaš dosta neopravdanih strahova u vezi hrane. Još jedan "all or nothing" pristup koji nikad ne uspijeva na duge staze :)

Bilo bi dobro kad biš nam napisala primjer svoja 3-4 jelovnika pa da vidimo kako to izgleda. Ali čim vidim Dukana.....ne miriše mi na dobro Tongue

Inače.......istina, lijepo je vidjeti mišićavu tetu...neki dan sam se zagledala u jednu teticu, od najmanje 50 god. kako nosa neke 2 ogromne vrećice (farmers walk :)) a ruke i ramena....ove duplo mlađe oko nje joj nisu bile ni do koljena :) To je to, rekoh - evo me za 20 god Big smile Da, da...lijepo je.....zato na posao Wink







"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Kukara21 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kukara21 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Srpanj 2014 at 20:11
E, puno hvala na interesu :). Dakle, hm, ja sam isto uvjerena da je kvaka u prehrani i vjerojatno tajmingu. Naime, radim uredski posao koji je većinom sjedenje i to me ubije u pojam. ajmo ovako, ne mogu točno vremenski locirati pojedini obrok ali, da, obavezno doručkujem, i to svaki dan oko cca. 7 sati ujutro a idem spavati oko 23 navečer, kako koji dan ali tu negdje. Doručak su mi obično zobene (cca. 3 do 4 žlice, koliko je to u gramima nemam pojma), banana, jogurt, malo lana... preko vikenda još uz to uvalim malo posnog sira, skuham si koje jaje ili pojedem još koju voćku, ovisi koliko sam gladna. popijem veliku kavu. na posao nosim kaj mi je zgodno; zrnati sir (onaj sa žličicom), posudicu sa narezanim tikvicama, mrkvom, piletinom, ponesem još koju bananu, tunu... i to mi bude onako do 16 kad idem kući. doma ručam obično neko meso i povrće (brokula, karfiol...) i onda me ulovi šiza i ako ne strusim poslije toga nekaj slatko onda obično sve dobro prođe, odem trenkati ili trčati i poslije pojedem ili neku kombinaciju čoko-proteina na malo gušće, ili jogurt s voćem i sve 5... fakat mi nije napeto niti tijesto, niti kruh, niti krumpir. ali ta prokleta potreba za slatkim me upropasti. koji put prođe dosta da me ne ulovi ali katkad je dosta da uđem u dućan i da mi se nasmiju keksi s police. ili nutella od klinaca. i tak. i ne znam, ne bih rekla da je stvar u premalo hrane već više u nekom tajmingu. jedino kaj sam primijetila da sam uvijek prije podne tam do 12 sati uvijek gladna ko vuk i onak, mogla bi janje sa runom pojesti. generalno ja sad skroz ok izgledam ali point je da bih to htjela zadržati... i naravno, mali upgrade nikad nije na odmet... ali kak?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Srpanj 2014 at 21:29
Nema na čemu Wink

Kvaka je i u tajmingu i u prehrani općenito. Glad do 12 nije uopće čudna pojava Smile Do 16h biš trebala imati 2 obroka + doručak. I ne samo da biš do 12 već trebala rješiti 2. obrok, nego je možda problem i u prvom. Zobene, jogurt, banana....previše ugljikohidrata u usporedbi sa proteinima, a pitanje je koliko je to "malo lana" :) 

Pokušaj za početak taj doručak uravnotežiti sa 100 - 150g posnog sira (ja si napravim kašicu od posnog, malo jogurta i wheya pa u to dodam cimet i zobene, sa žličicom bademovog maslaca - ta me kombinacija drži i do 5h nekad :) Bananu zamijeni sa nekim "lakšim" voćem tipa bobičastim...ili breskvicama sad....i lana stavi 2 žličice. Pa mi javi jesi li primjetila razliku Wink 

Svejedno, i uz taj doručak, već biš oko 11 trebala jesti ponovo. To može biti voćka sa šakom orašastih npr., nešto laganije. Pa si onda oko 14 h pojedeš to povrće i što već nosiš. Doma poručaš (ako već nećeš neki ugljikohidratni prilog bar si dodaj malo masti u te kombinacije, da te zasite) i odradiš dobru večericu.

Navečer te ulovi šiz jer tokom dana jedeš premalo, neuravnoteženo i uglavnom sa većim razmacima. Što ti onda napravi tu krizu na kraju dana....

Koristiš li to što začine? Koliko povrća jedeš, štediš se na tome ili ne? Kako stojiš sa izvorima masti? Postoji li nešto što voliš jesti od izvora ugljikohidrata ili misliš da ti baš ništa ne treba? :) Ja si recimo volim rižu spremit s povrćem, pa nekad zamijenit bulgurom, amaranthom (sa tikvicama je zakon)....ubacim grašak, grah tu i tamo, razne mahunarke....ima toliko dobrih kombinacija, šteta ih je propuštat radi te lude low carb euforije Smile

Upgrade? Dobri treninzi i više kvalitetne papice, kako drukčije Cool





Edited by Gym_girl - 11 Srpanj 2014 at 21:31
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Kukara21 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kukara21 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 Srpanj 2014 at 23:05
upgrade dorucka radim odmah ujutro. vis, vec sam nesto naucila, sviđa mi se:)!
a i imala sam neki feeling da mi je tajming krivi, samo čovjeku uvijek dobro dođe kad mu netko drugi upre prstom gdje treba. u svakom slucaju, nisam ja skroz protiv ugljića. amaranth volim, rižu isto, volim povrće... iskreno, Dukan mi je dosadio, sistem je bio dobar za krenuti ali dugorocno se ne vidim u tome. Probam savjete vec sutra primijeniti i kroz vikend pa se javim. Velika hvala!
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 12 Srpanj 2014 at 22:21
Thumbs Up Wink
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Kukara21 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 08 Srpanj 2014
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kukara21 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Srpanj 2014 at 08:34
Bok. Eto me sa prvim dojmovima. Za sad super, vidjet ćemo malo dugoročnije kak će biti. Uglavnom, pojačala sam doručak po predloženom obrascu i za sada nisam trpala slatko :) jer me nije primilo. Normalno sam trenkala ove dane i tak... Malo proučavam tu po forumu jelovnike, pa sam zbunjena jer negdje vidim jelovnike/fotke zbilja (pre)punjenih tanjura... ono, nisam sigurna da li bih mogla to sve utrpati u sebe a mislim da fakat mogu puno pojesti?! no dobro, one step at the time. Ova prva promjenica mi je super, savjet odličan, primjenjujem i pratim... :)
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.