New Posts New Posts RSS Feed - D: Medicinski fitness - povezanost korekcijskog i estetskog vježbanja
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Medicinski fitness - povezanost korekcijskog i estetskog vježbanja

 Post Reply Post Reply
Author
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Medicinski fitness - povezanost korekcijskog i estetskog vježbanja
    Posted: 25 Kolovoz 2015 at 00:57
Svi komentari na temu: Medicinski fitness - povezanost korekcijskog i estetskog vježbanja (video)

Autorica je prikazala nešto što se danas pokucava prodati i marketira pod nazivom medicinski fitness. Zamjeram joj nedostatak kriticnosti, naime ovaj naziv je krivi, a plod je samo nesredenog stanja u fitness industriji. Naime sve ovo što je napisano, kvalitetan i obrazovan osobni trener i treba radit. Pogledajte npr NSCA ili ACSM, pa2 najvece svjtske organizacije trenera, što piše da bi trebali raditi. Ali zbog nove hrpe nekih formalno neobrazovanih novopridošlih trenera, koji su proveli par godina u gymu pa nastupili na nekom bodibilding natjecanju, pa se automatski smatraju osobnim trenerima, obrazovanje im je gymscience ili broscience, ali znaju sve...No ni stv vježbaca, nesimetriue,itd ne znaju primijetiti a kamoli da znaju korektivne vježbe... Slijedeca stvar, sve su vježbe dobre, ali kako prilagoditi program i progresije, pa ne bi se smjelo npr pocetnika da ide na najžešci duboki cucanj, zato postoje progresije i regresije.. Nakon što se pojavila hrpa samoprozvanih vježbaca-trenera bez nekog opširnijeg znanja, neki su osnovali novu grupu industrije i nazvali je medicinskim fitnessom. Mislim da su malo fulali, jer medicinska tjelovježba i fitness vec postoji, pod drugim nazivima i sa drugim zadacima. Ovo bi se po meni moglo zvati "korektivno transformacijsko vježbanje ili fitness". Ako je ovo "medicinski fitness, gdje tu medicina, ili lijecnik? Možda fizioterapeut? Ni on nije lijecnik. I nitko od njih ne bi smio postaviti medicinsku dijagnozu, koja bi bila osnova za to što zovemo "medicinski fitness". A tko ce prehranu odrediti? Kako smo danas u znanosti ipak par tisuca godina poslije Galena i Hipokrata, i medicinska znanost je došla do toga da se neke terapije lijecenja ili oporavak bolje provode i mogu biti uspješnije uz vježbanje, tj povecavanje fitnessa i prilagodenu prehranu. Susretao sam se sa takvim klinikama, nažalost ne kod nas, i u takvim protokolima vježbanja sudjeluje lijecnik, klinicki dijeteticar, i kvalitetan osobni trener. Klinicki dijeteticar a ne tko zna kakve kvalifikacije nutricionist, jer se treba usaglasiti farmaterapija sa prehranom i programom vježbanja. Kako su najcešce danas i gojaznost i pretilost vec bolesna stanja, isto je bolje sa ovakvim timom to odraditit. Zašto? Najcešce srecem ljude, bivše poznanike, koji ispricaju svoju pricu, bili gojazni, bilder trener ih odmah stavio na LCHF tj skoro ketogenu dijetu(moda odlucuje, svi o tome kao govore), a pojma nije imao da su ti pojedinci imali vec probleme sa krivim metabolizmom lipida, nekima je posta slabo tj pozlilo, jedan je završio u bolnici jer mu se neka tiha upala razbuktala. Ili dode klijent sa pankreatitisom, masnom jetrom, Crohnovom bolešcu jer želi malo mišica steknuti, ali da mu prehrana ne pogorša bolest i završi opet u bolnici, kardiovaskularni poremecaju, pocetni stadij raka, itd., hrpa drugih poremecaja još. Nije problem odredivati samo prehranu, nego i trening program. Za mene je osobno ovo medicinski prilagodeni fitness program, a ne onaj koji se navodi u clanku, a vidim po netu da se marketira kod nas. Možda sam malu smušeno pisao, umor i godine :)
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Kolovoz 2015 at 01:09
jebem ti kad se ovo ne može editirati,... baš radim sa nekim deckom koji ima Chronovu bolest, a u teretani ga majmun uništio a ne popravio.Bez dogovora sa lijecnikom, u kojoj situaciji njegovog zdravlja koje vježbe smije, koje ne, koje opterecenje, kombinirati hranu, trening i vrijeme za optimalan trening, još dodati koje korekcijske vježbe, jer kriv stav može utjecati na rad crijeva, a mali je citav dan nad kompjuterom, itd.
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Kolovoz 2015 at 15:42
"Možda sam malu smušeno pisao, umor i godine..."

Možda si malo i ljut...s pravom :)
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Kolovoz 2015 at 00:26
Ma Saša vjerojatno jesam svašta, a najviše magarac :)
Trošim vrijeme na besmislice i ne znam zašto, ako već vlasnicima nije stalo, prije sam volio raspravljati, sad više nema ni sa kim(i ti pobježe pametno) :), pa samo ispravljam poneku besmislicu ako mi se da. Ako se bar jedna osoba upita što je istina, već sam napravio dobro djelo. .   Umjesto da probam nove riječke riblje restorane ili izvučem svoje kbelle iz ćoška da obrišem prašinu...
BTW oni RKC elite su mi bili bolji nego ovi full force. pozdrav tebi :)
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Kolovoz 2015 at 00:29
Ako si u Rijeci još uvijek, javi se ;) Na raspolaganju sam.
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Kolovoz 2015 at 00:58
hvala, rijetko sam tamo, a i na putu općenito, mama mi je bolesna i stara, još imam 2 dlakave džukele ogromne, pirinejske planinske, teško je nać nezaposlenig i da bi ih čuvao dok sam na putu.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.