New Posts New Posts RSS Feed - D: Najcešce greške tijekom izvodenja i kako izgleda pravilan cucanj (v
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Najcešce greške tijekom izvodenja i kako izgleda pravilan cucanj (v

 Post Reply Post Reply
Author
Katerpilar View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Sijecanj 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Katerpilar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: D: Najcešce greške tijekom izvodenja i kako izgleda pravilan cucanj (v
    Posted: 15 Svibanj 2015 at 09:50
Svi komentari na temu: Najcešce greške tijekom izvodenja i kako izgleda pravilan cucanj (video)

Koljena da ne smiju ici preko stopala - još jedan mit. Osnove mehanike kažu suprotno. Koljena MORAJU ici preko prstiju ako želimo izvesti ispravan cucanj. Predlažem malo guglanja. https://www.youtube.com/watch?v=iBHc323QwFE
Back to Top
marinasoldo View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Studeni 2013
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote marinasoldo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Svibanj 2015 at 14:39
Kako bi se izbjegle ozljede zgloba koljena i pravilno rasporedila težina tijela kroz središte, idealno je da koljena ne prelaze liniju nožnih prstiju. Osim brojnih znanstvenih istraživanja koja to potvrduju, takoder sam to znanje stekla na Kineziološkom fakultetu.
Back to Top
mscrigna View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Ožujak 2011
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mscrigna Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Svibanj 2015 at 13:03
Slazem se sa Katerpilarom! Free squat, mozes ga izvesti bez problema da koljena ne prijedju preko stopala, al kad imas 75% i vise, automatski koljena, idu malo preko stopala, i to je sasvim normalno i sigurno. Ako mislis da nije tako, onda uzmi 70% tvog maximalnog, stani ispred zida, stopala da diraju zid, i sad krenu dole, al ne zaboravi da kraljeznica nesmije izgubiti svoju poziciju ;)
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Svibanj 2015 at 02:39
Katerpilar i mscrigna, različito razumno i argumentirano mišljenje uglavnom obogaćuje raspravu.
No, prvi uvjet za komentiranje nečega je da ste pročitali članak, gdje ispod naslova piše da se odnosi na paralelni čučanj, što očito niste čitali.
Drugo, zbog raznih antropometrijskih i morfoloških obilježja, većina ljudi ne može na isti način raditi čučanja, samo postoji generalizacija preporuka.
Treće, kad je nekome dokaz tj argument video čučnja olimpijskog dizača, vjerojatno ni tjedan dana nije proveo u nekom klubu dizanja utega gdje se progresija toga pravilnu uči, ali opet mnogi to ne mogu, zbog gore navedenih razloga. A čini mi se da je ovdje 90% čitateljstva na počecima, pa je najbolje da krenu od generalnih pravila sa visokim stupnjem opreza.
I zadnje, ima toliko google doktora znanosti, da će se uskoro visokoškolske ustanove i njihove diplome moći ukinuti :). Premda se na fakultetima uče osnove, koje su često i malo zaostale, ostaju najbolji način za stjecanje šireg osnovnog znanja i uvida u razna područja, koje se poslije može i treba nadograđivati. Informacija sa neta, je samo informacija, a to nije isto što i znanje. Nažalost imamo sve više primjera koji to dokazuju.
Back to Top
mscrigna View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 16 Ožujak 2011
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mscrigna Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Svibanj 2015 at 11:30
Pa koje bi bila onda generalna pravila? Olimpiski cucanj je sasvim druga stvar, i mislim da nismo o tome pricali, al PW cucanj, po meni je najsigurni i naj pravilniji. Ja bazu sam dosta vremena ucio u praksi i u knjizi, a ne preko interneta. A ono sto se uci na faksu ne znaci da uvijek ispada pravilno, teorija i praksa su dvije razlicite stvari
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Svibanj 2015 at 20:27
mscrigna, nisam ni rekao a niti mislim da se na faksu sve ili dovoljno nauči, nego se stekne šire znanje pa istu stvar promatraš iz raznih perspektiva. Koji je najbolji ili najsigurniji oblik čučnja, ovisi o osobi, to sam neizravno gore napisao zašto. Za paralelni čučan su u tekstu navedene općenite preporuke ok. Nije svaka vježba za svakoga, a čak i da netko može, postoje progresije. Osobno mislim da je za prosječnu tjelovježbu i dugoročno zdravlje najkorisniji duboki čučanj, ali opet za onog tko može. Npr ja osobno, zbog kraćeg vrata femura i nagiba istog, ne mogu :( Čestitam, knjiga(ali dobra) je izvrsna osnova za učenje, ali ni iz najbolje se ne može sve naučiti, a znatno je više loših nego dobrih. Za to postoje razni seminari, predavanja i radionice. Ne bih rekao da su teorija i praksa dvije različite stvari, dobra praksa i dobra teorija su neraskidivo vezane, i nadograđuju se, ali se slažam da broscience i guruizam nema veze ni sa čim. Ako odeš u neku veću teretanu, naći ćeš više endokrinologa i savjetnika za zdravlje, nego u kliničkoj bolnici.
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Svibanj 2015 at 23:18
1. Generalno govoreći, nema potrebe spominjati koljena ispred nožnih prstiju u negativnom kontekstu. Generalno govoreći... Jasno da neki ljudi imaju određena ograničenja, ali iz iskustva bih rekao da se ona više odnose na lošu mobilnost gležnjeva i kukova.

2. Kad već spominjemo koljena ispred prstiju, mislim da je veći problem ako netko NE može to postići...najčešće zbog vrlo loše mobilnosti gležnjeva.

3. S obzirom na prirodu članka i njegovu namjenu rekreativcima koji tek trebaju nešto naučiti o treningu i pravilnom izvođenju rekao bih da članak nije loš i da se iz njega mogu izvući korisne informacije. Realno gledajući, niti u priručniku za trenere nije lako detaljno opisati sve moguće i nemoguće opcije koje se u praksi mogu vidjeti. Kao što sam napomenuo, mislim da koljena ispred prstiju nisu problem, ali valja uzeti u obzir da je prosječnog vježbača u teretani ponekad bolje malo ograničiti u izvođenju nekih vježbi dok ne padne u ruke nekom iskusnijem treneru...teško da će se netko ozlijediti zbog toga što pazi da koljena ne prelaze prste na nogama...

Zato, nemojte biti previše kritični dok i sami ne napišete koji članak i vidite koliko je teško obuhvatiti sve potrebne informacije. Sjećam se kad sam pisao tutorial za čučanj na jednoj nozi...jednostavno nije bilo moguće obuhvatiti sve.
Članak je članak, njegova svrha je edukacija i teško da ima nešto loše u tome da ga pročitate. Ne moramo se slagati oko svih detalja.
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
Katerpilar View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Sijecanj 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Katerpilar Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Svibanj 2015 at 10:18
Evo što kaže Neven Cuk na tu temu: http://nevencuk.com/smiju-li-koljena-prelaziti-prste/
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Lipanj 2015 at 16:53
Procena anatomskih sposobnosti za dubinu cucnja :

https://www.facebook.com/174520961109/videos/vb.174520961109/10154004952036110/?type=2&theater

Sta mislite o ovome? Mislim da je ovakav pristup svakako bolji od logicniji od genericnog : polu cucanj/dubok cucanj za svakoga.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Lipanj 2015 at 23:42
Morrighan, ovaj pristup obrazovaniji treneri već dosta godina primjenjuju. I sumnjam da postoji razuman trener u svijetu koji bi se mogao NE složiti sa McGillovim radom, a kamoli ovdje na forumu. Da je više trenera slušalo njegova predavanja o kralježnici, fizioter... bi imali manje posla, i većina onih koji prodaju priče o brzom napredovanju jakosti bi začepilo usta, ali razum i pamet ne mogu nadvladati marketing i želju za prodajom u fitness industriji, pa uglavnom nažalost pobjeđuje glupost. I knjige su mu izvrsne, a novija predavanja još bolja.
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Lipanj 2015 at 01:19
Morrighan, ovo je sasvim logičan pristup izvođenju čučnja i odličan način da osoba sama osjeti tu dubinu prije nego počne izvoditi čučnjeve s opterećenjem. Istim načinom se lako procjeni i koja širina stava osobi odgovara, odnosno u kakvom stavu (uskom, srednjem, širokom) osoba može najdublje čučnuti.
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Lipanj 2015 at 15:43
Ja inace znam da ne mogu duboko cucnutu u paralelnoj poziciji nogu i stopala zbog nefleksibilnih skocnih zglobova (previse pokreta ekstenzije zgloba i stopala, premalo suprotnih pokreta i vezbi mobilnosti), ali ovo sve ostalo sto se objasnjena tice je fenomenalno, jako bih volela kad bih naletela na nekoga ko bi meni izvrsio ovu procenu, umesto da trosim vreme i potencijalno stetno radim neke stvari... Nazalost vecina trenera uzasno olako daju vezbe tipa cucnjeva i mrtvog ljudima bez da uopste procene ko im radi tu vezbu. A ja bih nekako da sacuvam kolena sto je duze moguce :D
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Lipanj 2015 at 23:06
Morrighan, rješenje je u većini slučajeva poprilično jednostavno. Naravno, teško je (ne i nemoguće) davati procjene i korektivne vježbe preko tipkovnice, ali ako bih vidio uživo ili barem na videu snimljeno iz barem dva kuta mogao bih ti sa popriličnom sigurnošću dodijeliti korektivne vježbe.
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.