New Posts New Posts RSS Feed - D: Aerobni trening vs HIIT trening za mršavljenje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

D: Aerobni trening vs HIIT trening za mršavljenje

 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Travanj 2013 at 19:35
@maratonac, sorry, u prvoj recenici sam mislio na prvi komentar tj miki4, nisam ni primijetio tvoj prije nego što sam postao :(
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Travanj 2013 at 19:29


Edited by iver - 28 Travanj 2013 at 19:36
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Travanj 2013 at 19:24
Za razliku od prethodnog komentatora, ja se ne bih složio za ovaj clanak da je dobar, i mislim da je ispod Lepcinove profesionalne razine, bar ono što sam citao je bilo bez bitnih primjedbi. . S obzirom da je pisan od strane nekoga za koga se smatra profesionalnim trenerom, mislim i da je eticki nekorektan, a kako nije receno za koje skupine populacije je namijenjen, za gojazne i pretile daje nepotpune i netocne informacije. I usporedjujete dvije krajnosti, kao da ništa izmedju ne postoji, a sigurno znate da što više sredstva-alata-nacina koristimo, postajemo bolji skoro u bilo cemu, pa i sportovima, i fitnesu, i gubljenju masnoca. Ovaj clanak mi stoga neusporedivo više lici na reklamu, nego na namjeru da se pomogne gojaznima, a na ovom site-u je njima pomoc najpotrebnija.                  
           Prvo, dio o maratoncima, a slicno i za vecinu sportova izdržljivosti. Ni osobno nisam ljubitelj takvog vježbanja, ali to je subjektivni osobni stav, usprkos kojem cijenim tudji uložen trud, a i ne trebamo svi imati iste sklonosti. Prikljucena fotografija, koju uglavnom koriste webgurui koji nikoga u sportu nikad nisu trenirali, je karikatura jednog sporta, u kojem ucesnici ulažu bar jednaku kolicinu napora kao i bilo koji vrhunski bodybuilder. Tako se jedan trener ne bi trebao odnositi prema drugom sportu. Znate i sami da vecina maratonaca tako ne izgleda, a to što olimpijski i drugi prvaci u maratonu imaju malu tjelesnu i mišicnu masu, pa probajte otrcati 42Km sa više od 10-20Kg na ledjima i postignite rezultat. Da ne spominjemo i cilj sporta, kao i energetske sustave koji su u tom sportu bitni. Mislim da je i @maratonac vec u forumu komentirao nešto slicno.
     Pa onda neobjašnjena( u kojoj kolicini, koliko cesto, koji intenzitet) i opcenito paušalna kritika kardio vježbanja, bez navodjenja i jednog jedinog pozitivnog efekta. "Aerobni trening povecava oksidativni stres i time je u direktnoj vezi sa ubrzanim starenjem. Negativni efekt kardia je adrenalni stres." ---- Da li je to rezultat odgovarajuce ili neodgovarajuce kolicine kardia tj LISSa, i ne može li bilo kakva vrsta vježbanja u neadekvatnoj mjeri to prouzrociti? Da o nacinu života ljudi u najdugovjecnijim dijelovima svijeta ne pricamo. Vjerojatno mnogi od nas znaju nekoga tko stres izbacuje kardio vježbanjem, me idu svi u teretanu.   "Aerobni rad je vježbom inducirana kastracija" ---- Za koga i u kojoj mjeri? Npr 2 puta dnevno pola sata? Ili 6 sati dnevno? Ili možda samo za one koji nikad u životu cak ni jedan sklek ili cucanj nisu napravili? Pa dobar dio osvajaca svjetskih medalja u borilackim sportovima (od onih koje poznajem) pocinje dan sa 5-8Km trcanja nakon budjenja, niti malo se ne cini da im fali nešto.                 .                                              
     HIIT, tj high intensity interval training ili low intensity steady state cardio? Jasno da HIIT u tijelu izaziva drugacije hormonalno fiziološke reakcije, i da je i vremenski efikasniji. Ali da li ce netko tko napravi 8, 18 ili ne znam koliko intervala potrošiti više kalorija nego netko tko npr 90 minuta vozi bicikl ili lakšom stazom ode na Sljeme? Sumnjam u to, a i HIIT se vremenski ne može dugo raditi je li, onda više ne može biti HIIT? Onda postaje samo intervalni trening, koji i jest po meni zlatna sredina, sadržava dobre strane obje krajnosti. EPOC (Excess Post-Exercise Oxygen Consumption) , da ali za koga? Za prosjecnog gojaznog, ili svakodnevnog covjeka, ili vec skoro uvježbanog sportaša? Ako se zna da je ova naknadna potrošnja kalorija oko 5-15% vrijednosti potrošenih na treningu. Prosjecna osoba ili pocetnik sigurno sa HIIT ne može potrošiti veliku kolicinu kalorija, pa je i EPOC ili afterburn mali. A sportašima ovakvi savjeti niti ne trebaju.                                   .
       Tremblayeva studija kao argument za HIIT??? Od toga mi oci rade bunjee jumping. Vjerojatno najviše krivo interpretirana studija na netu(ah, taj marketing). Neki su se obogatili na tome, zahvaljujuci nedovoljno informiranim kupcima, kad su otkrili da je veca zarada preko neta na fatlossu nego lijekovima za npr rak. Za citaoce koji ne znaju, to je studija iz oko 1994, a skupina na kojoj je radjena je 27 mladih od 18-32 godine, zdravih, prosjecno gradjenih tj bez veceg viška težine. Trajala je 20 tjedana, a nakon 5 tjedana uvoda, jedna skupina radila steady state cardio a druga HIIT po 15 tjedana(na ergociklu). Skupina sa LISSom je IZGUBILA u prosjeku 0.5Kg a skupina sa HIITom oko 0.1Kg tjelesne težine. Za 20 tjedana? Da li je taj rezultat mjerilo za fatloss, a ni sudionici baš nisu imali neki višak u startu ? Prije i na kraju testa je mjerena kolicina tjelesne masti potkožnog tkiva caliperom, na trupu i udovima. Visceralna masnoca(unutar trbušne šupljine) nije ni provjeravana. Mislim da je na trupu efekt bio slican, na drugim mjestima je na kraju manje masnoce bilo kod HIIT skupine, koja nije izgubila na težini zbog povecanja mišicne mase. A do rezultata 9 puta su došli matematikom, jer je kao HIIT bio tri puta efikasniji.                                                         ..
Ako vec govorimo o sagorijevanju masnoca, neusporedivo je korektnija studija iz 2012g. radjena na preko 200 pretilih ljudi, puno pouzdanija brojka i populacija, od kojih je oko 120 izdržalo do kraja istraživanja, mada i tu studiju skoro svatko od trenera do senzacionalistickih novinara koristi na svoj nacin. Jedna skupina je radila samo kardio, jedna samo rezistentni trening, jedna miješano rezistentni i kardio. Kolicina izgubljenog masnog tkiva je mjerena DEXA scanom, koja je puno pouzdanija metoda. Ako dobro pamtim, prehrana kao ni kod Tremblaya nije kontrolirana, te su i ukupni gubici isto bili mali. No, nacina za sagorijevanje masnoca, kao i nacina prehrane, ima bezbroj, za najoptimalniji rezultat treba se prilagoditi osobi. Na žalost završio film, pa na srecu i moja kritika :) i sorry ako ma grešaka, ma jasno Gym-girl ce ispraviti :)
    

Edited by iver - 28 Travanj 2013 at 19:33
Back to Top
Maratonac View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Maratonac Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Travanj 2013 at 19:04
Usporedba (slika) maratonca i sprintera se ne bi trebala koristiti jer navodi na pogresne zakljucke.
Ne samo da se radi o razlicitim tipovima treninga nego i o razlicitim tipovima prehrane. Osim toga, nije sprinter misicav zbog sprintanja nego zbog vjezbi snage.

No vratimo se hiit-u. Hiit je izmisljen kao dodatni trening dugoprugasa a ne sprintera, no kasnije su ga prigrlili i sportasi i u drugim sportovima. Ideja hiita je da dugoprugasu omoguci da nakon xy kilometara moze naglo ubrzati, obaviti preticanje i vratiti se u normalni ritam utrke a da ne svisne nakon toga (da li ste vidjeli sto je pobjednik Londonskog maratona ucinio u zadnja 2km? Pogledajte!) Tako da onaj na lijevoj slici radi hiit isto ko i ovaj ma desnoj slici. Znaci razlika u fizionomiji nije zbog hiita.

Sto se tice efikasnosti hita (skidanje sala, anabolicki hormoni i sl.), pokazano je da je ona kratkorocno bolja od LIC-a. No dugorocno (iznad jednog mjeseca), efekti hiita rapidno slabe i postaju inferiorni naspram LIC-a.

U teoriji bi rekao da odabir hiit ili lic ovisi o ciljevima. No u praksi dajem prednost lic-u iz 2 razloga:
1. zato sto je jako dobro biti neskolovani trkac i onda otici na cestu i odjednom poceti trcati iz sve snage, i
2. ovo je jako slicno kp i prvo, zato sto sam u zivotu vidio mozda dvojicu koji su ispravno izvodili hiit. Odnosno, ostali su trcali iz sve snage a ne sprintali.

Edited by Maratonac - 28 Travanj 2013 at 19:07
Back to Top
None View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Studeni 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 5
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote None Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Travanj 2013 at 17:33
Može ukratko i kako bi trebao izgledati trening onda?
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Travanj 2013 at 13:31
Hvala tebi na ovakvom komentaru. :)
Cilj nam je obraditi sve teme koje su aktualne i one kod kojih postoji najviše "diskusija".
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
miki4you View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 14 Rujan 2012
Status: Offline
Points: 0
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote miki4you Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Travanj 2013 at 13:26
Svi komentari na temu: Aerobni trening vs HIIT trening za mršavljenje

svakim danom sajt je sve bolji i bolji,hvala vam na ovakvim temama
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.