New Posts New Posts RSS Feed - Jos jedan novajlija :)
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Jos jedan novajlija :)

 Post Reply Post Reply Page  123 10>
Author
SamoTvoja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Studeni 2014
Location: Bosnia
Status: Offline
Points: 88
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote SamoTvoja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Jos jedan novajlija :)
    Posted: 02 Studeni 2014 at 22:15
Pozdrav svima :)

Imam 30 godina i visoka sam 175 cm. Cijeli zivot imam problema s tezinom. Uvijek sam se izgladnjavala, ganjala neke dijete, preskakala obroke i iz godine u godinu postajala sve teza. 15.9.2014. sam imala 97 kg, lose sam spavala, tesko sam disala i izgledala starije od cura moje generacije.  Problemi su uvijek bili cokolade koje su mi slaba tacka i kasni, nezdravi obroci nakon nocnog izlaska (neka pizza, sendvic ili nesto slicno iz objekata koji rade u 2-3 ujutro).

Danas mi je 50 dan novog nacina ishrane. Jutros sam imala 86 kg (11 kg manje)  Tongue  Izbacila sam cokoladu kao namirnicu i sve ostale slatkise kojima sam se inace prejedala. S vremena na vrijeme pojedem neki kolac (samo domace kolace, nikada iz trgovine ili slasticarne). Izbacila sam svu hranu iz restorana, fast food i sl. Jedem iskljucivo ono napravljeno kod kuce. I dalje vikendom popijem 1-2 case bijelog vina.

Svako jutro pocinjem cijedjenim limunom sa toplom vodom. Doruckujem zitarice, uglavnom muesli (razne vrste sa vocem, cokoladom, medom, ljesnjacima) s nemasnim jogurtom (oko 50 gr.zitarica i 150 ml jogurta). Uzina mi je uvijek voce (banana/kruska/neko sezonsko voce) i par badema koje jedem da me ne uhvati glad u toku radnog dana. Rucam hranu koju moji kod kuce spremaju. To su uglavnom piletina, puretina i teletina/junetina na razne nacine i prilozi poput krompira, rize, blitve, integralne tjestenine. Ne jedem nista iz konzerve kao ni bilo kakvo industrijski preradjeno meso (sunke, salame, hrenovke i sl.) Pravim heljdino pecivo koje jedem uz rucak. Uzina je opet neko voce dok je vecera ili voce (banana), jogurt (2,8% mm) ili neka zitna plocica. Tri puta sedmicno idem na fitness /nikada se nisam bavila sportom/, vodim dnevnik prehrane i raspolozenja koji me stalno gura naprijed. U ovih 50 dana sam imala samo jedan tzv.gresni dan koji pripisujem PMS-u (kao i sve greske koje zensko pravi :) ) i za sada nisam imala ni jednu ozbilniju krizu posto se dobro osjecam a ne izgladnjavam se.

Zaboravih napisati, cilj mi je 72 kg

Zanimaju me vasa iskustva, savjeti, preporuke...


Edited by SamoTvoja - 02 Studeni 2014 at 22:21
Back to Top
Didii View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 14 Rujan 2014
Status: Offline
Points: 164
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Didii Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Studeni 2014 at 22:37
Pozdrav i tebi!
Samo da kazem da mi je jako motivirajuce kad procitam nesto ovako, s obzirom da se i ja borim sa istim problemom, a ujedno mi je drago i zbog vas koji uspjevate u svojim namjerama. Od mene cestitka na dosadasnjim postignucima, i imas podrsku za dalje!
Back to Top
krizic-kruzic View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 24 Srpanj 2014
Status: Offline
Points: 8
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote krizic-kruzic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Studeni 2014 at 23:14
Svaka čast! Drago mi je da si uspjela složiti takav program! Samo tako nastavi i sve će biti super! Koliko dugo traje jedan trening fitnessa kod tebe?
Back to Top
SamoTvoja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Studeni 2014
Location: Bosnia
Status: Offline
Points: 88
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SamoTvoja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 06:19
Hvala vam na podrsci. To je 60 minuta aerobika s instruktoricom. Otprilike je to 15 minuta zagrijavanja i istezanja, cca 20 minuta vjezbi na steperu, 20 minuta raznih vrsta trbusnjaka i 5 minuta istezanja.  Ponekad odem i po 10-15 minuta na biciklo ali u vecini slucajeva mi uzme svu snagu :)
Back to Top
never-give-up View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Lipanj 2014
Location: Dalmacija
Status: Offline
Points: 464
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote never-give-up Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 07:59
Bravo, svaka cast! Lijepo je procitati ovako nesto.. Svakako motivirajuce
Samo nastavi
Back to Top
SamoTvoja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Studeni 2014
Location: Bosnia
Status: Offline
Points: 88
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SamoTvoja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 09:53
Hvala vam. Motivacija mi je uvijek bila najgori problem. Ili su mi motivi bili pogresni (obicno sam zeljela to zbog nekog drugog) ili ga nisam ni imala. 

Vodjenje dnevnika je odlicna stvar. Skinula sam sebi aplikaciju za telefon i stalno pomalo dopisujem sta jedem, kako se osjecam, kada imam krize samu sebe hrabrim, napisem kada mi se desi nesto lijepo, kada kupim sebi suknju za broj manju i sl. Uvela sam sebi i sistem nagrada ali nikada u hrani. Negdje sam procitala: "Nemoj da ti hrana bude nagrada, nisi pas!" Smile  Kada mi opadne moral, otvorim na pinterestu neke motivacijske poruke, a i sam odlazak u teretanu je izvrsna motivacija jer se nalazi u sportskom centru gdje se krecu stotine ljudi i svi su tu zbog sporta pa vam bude drago.

Back to Top
Didii View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 14 Rujan 2014
Status: Offline
Points: 164
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Didii Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 10:09
Koja je aplikacija u pitanju? I meni treba jedna, a ne znam za koju da se odlucim.
Back to Top
SamoTvoja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Studeni 2014
Location: Bosnia
Status: Offline
Points: 88
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SamoTvoja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 10:23
Tezinu pratim na Monitor Your Weight a za dnevnik koristim WriteDiary. Ne dosadjuje s reklamama i bas je sasvim obicni dnevnik bez ikakvih dodatnih opterecenja. A mozes mu uvijek pristupiti i na kompjuteru.
Back to Top
never-give-up View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 19 Lipanj 2014
Location: Dalmacija
Status: Offline
Points: 464
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote never-give-up Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 10:24
Imas i myfitness pal. Nije los
Back to Top
Didii View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 14 Rujan 2014
Status: Offline
Points: 164
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Didii Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 10:39
Ok, skinem danas :)

I imam pitanje, je l' vi sebi pravite jelovnik unaprijed za naredne dane, ili sve spontano, ovisno sta vam se jede?
Back to Top
SamoTvoja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Studeni 2014
Location: Bosnia
Status: Offline
Points: 88
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SamoTvoja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 10:51
Ja ne pravim jelovnik posto se hranim kod roditelja pa sta njima padne na pamet :) Znaju da ne jedem pohovano i przeno u dubokom ulju a sve ostalo mi je ok. Danas npr. spremaju punjene patlidzane (pola patlidzana izdubljeno i napunjeno smjesom mljeveno meso, riza i ptlidzani i peceno) i uz to imam heljdin hljeb koji sam ovaj put licno zamijesila :) Grozno izgleda ali je ispao ukusan :)

Upravo doruckujem musli sa brusnicama i nemasnim vocnim jogurtom od banane i breskve. Inace, posto jako volim slatko, onda mi je dorucak sladak i otprilike oko 400 kcal ali mi se ostatak dana ne trazi secer, a imam cijeli dan da potrosim taj od dorucka :) To je neka moja logika pa me ispravite ako griesim, mada ovo kod mene odlicno funkcionise.
Back to Top
Didii View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 14 Rujan 2014
Status: Offline
Points: 164
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Didii Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 10:56
Pa dobro, bar po meni, mislim da je to ok, i 400 kcal je u granicama, cak za dorucak mozes pojesti i do 600 kcal, a ostale obroke smanjiti, recimo rucak 500, vecera 400 kcal.
Meni malo problem prestavlja ishrana kada radim drugu smjenu, kod kuce doruckujem oko 9, uzina bi trebala biti oko 12, u pola 1 idem na posao, a onda mi rucak pada oko 3 sata. Ne znam sta da ponesem da mi bude uklopljeno u dnevni plan ishrane, samo sir, nekako mi je malo za rucak, imate li prijedloge? Sad naprimjer pravim oslic za rucak, ali ne mogu njega ponijeti i po njemu birkati meso kad sam na radnom mjestu, i u stisci s vremenom..
Treba mi nesto prakticno, i hranjivo, da nije uvijek jednolicno..
Onda opet u 5 vrijeme kafe, poslije kafe obicaj je da rucamo opet, to meni dodje medjuobrok, posto radim do 8, onda mi je vecera kod kuce, u pola 9.

Edited by Didii - 03 Studeni 2014 at 10:58
Back to Top
SamoTvoja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Studeni 2014
Location: Bosnia
Status: Offline
Points: 88
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SamoTvoja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 11:08
Moja vecera ima jako malo kalorija (100 - 200 ) posto lose spavam ako jedem predvece pa izbjegavam bilo kakvo opterecenje organizma. Dorucak (oko 10h) i rucak (oko 16h) su mi pravi obroci koji odnesu vecinu dnevnog unosa. Vocna uzina je oko 13h (danas imam bananu i bademe), a posto mi je trening veceras u 6, onda cu oko 7- pola 8 imati veceru koja ce biti najvjerovatnije jogurt i neka vocka.

Jeste malo problem ta druga smjena, ali da li mozes sebi pakovati hranu u kutijice i nositi. Npr, ocistis taj oslic od kostiju i poneses ga tako da nema ciscenja i prljanja na poslu, a ipak je pravi obrok. Ja sam sebi kupila neke male plasticne zdjelice s poklopcem, taman velicina jednog obroka i tako radim ako necu doci kuci na rucak.
Back to Top
Didii View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 14 Rujan 2014
Status: Offline
Points: 164
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Didii Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 11:22
Mogu pakovati, i nosim obicno tako, ali mi se sve svodi na isto, ne znam nista prakticno za ponijeti, sad cu pokusati tako sa oslicem. Kud mi u 3 sata, najveca guzva, i rucak moram prolongirati, dok guzva se malo ne rascisti, tako da to mi bas pravi problem.
Back to Top
Didii View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 14 Rujan 2014
Status: Offline
Points: 164
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Didii Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 11:35
Da li bi bilo uredu da sad rucam, a oko 3 uzmem medjuobrok neko voce?
Back to Top
SamoTvoja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Studeni 2014
Location: Bosnia
Status: Offline
Points: 88
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SamoTvoja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 03 Studeni 2014 at 11:50
Mislim da mozes sad rucati, pa u 3 imati uzinu pa opet oko 18h opet imati veceru. Ali mislim da treba biti ustaljeno vrijeme obroka.

Ja sam sebi podijelila obroke na svaka tri - cetiri sata i drzim se vremena posto sam negdje citala da organizam pamti vrijeme hranjenja i da se onda lakse sagorijevaju masnoce jer zbog ustaljenog vremena nema blokade masnoca :/ Nekad imam osjecaj da smo ja i moj organizam odvojeni i da se stalno nadmudrujemo :D


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 10>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.