New Posts New Posts RSS Feed - Literatura za učenje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Literatura za učenje

 Post Reply Post Reply
Author
trip-to-fit View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Veljaca 2014
Location: gym
Status: Offline
Points: 128
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote trip-to-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Literatura za učenje
    Posted: 06 Ožujak 2015 at 20:22
Ili nešto što biste preporučili za čitanje nekom tko je sve što zna pokupio s foruma i sličnih body building stranica, ili zato što mi je netko pokazao. Naravno, i tu se može naći puno korisnih informacija, ali htjela bi postaviti čvrste temelje daljnjem proširenju znanja i razumjevanju kako/zašto itd, a onda ćemo vidjeti u kojem me smjeru odvede. Dakle, preporuka knjiga koje bi mi proširile znanje (ili ga tek stvorile) o vježbanju, prehrani i sličnom. Po mogućnosti s kojom rečenicom da potkrijepi zašto.

PS. pročitala sam sve teme u sekciji "edukacija", mislim da je jedina slična "što ste zadnje pročitali" ali nijedan naslov nije baš elaboriran, smao eto spomenut. Ni o čem se radi, ni jel kvalitetno... a i znam da na forumu ima ljudi koji su svoje iskustvo dugo skupljali i sad već mogu ocijeniti što je korisno i od kud krenuti za nekog poput mene, nadam se vašoj pomoći :D
Don't complain about things you're not willing to work hard to change.
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Ožujak 2015 at 02:37
trip... pitanje i nije baš lako :) Po mnogim sportskim-kondicijskim a i nekim od najpoznatijih fitness trenera imam najvrijedniju knjižnicu na temu sporta, treninga i prehrane, u Hrvatskoj, čak i neki treneri reprezentacija dolaze kod mene za posuditi, ali mi je teško odabrati, a i ogromna je količina knjiga sa besmislicama...Najbolje je uzeti sveučilišne udžbenike, no na žalost izdanja na hrvatskum su većinom zastarjela. Ali ako kad-tad učim nekoga, krećem od fiziologije ljudskog tijela, anatomije i prehrane. Na internetu je 95% smeća i krivih tvrdnji, ili uzmu jedno istraživanje ili teoriju pa tupe po tome a da ni ne spomenu za koga je i koga nije. Kreni sa nekom novijom knjigom iz fiziologije, jer u svakom novom izdanju se spominje više toga što se zna i više toga što se ne zna.O prehrani, za početak Nutrition, concepts and controversies od Sizer-Whitney, dobar početak za nadogradnju. O vježbanju, neki početni niži nivo Chek: How to Eat, Move, and be Healthy pa dodaj od Tom Venuto: Burn The Fat Feed The Muscle i Brad Schoenfeld: The MAX Muscle Plan, ne kenjkaju besmislice, mada mnoge smeta recimo Chekov holistički pristup treningu, ali čovjek ima znanje, dok je bio trener vojne ekipe osvojili su najveći broj medalja ikad, pa rezultat govori sve. Pa za napredak nakon ovih ima još hrpa knjiga dublje i detaljnijeg znanja o sportskoj energetici i prehrani, fiziologiji treninga, adaptacijam, biomehanika itd...Prvo sam spomenuo fiziologiju, jer je ona ključ za razumijevanje i vježbanja i prehrane. Ne znam dali si ovakav odgovor očekivala tj mislila, i dali sam ti pomogao, ovo je samo moj osobni stav nakon cca 30 godina druženja i rada sa trenerima.

Edited by iver - 07 Ožujak 2015 at 02:43
Back to Top
trip-to-fit View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Veljaca 2014
Location: gym
Status: Offline
Points: 128
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote trip-to-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Ožujak 2015 at 10:54
Hvala hvala puno :D upravo na to sam mislila, preporuku nekog s iskustvom i znanjem otkud da krenem, kad proučim ovo ću se javiti za nove preporuke.
Upravo razlog zašto želim izgraditi neko znanje leži u tome da mi dosta informacija na koje naiđem ne drži vodu, nema neku čvrstu argumentaciju, a i sama (nestručna i neiskusna) pronalazim nelogičnosti. Mislim da je zato vrijeme steći neko znanje na koje se zapravo mogu osloniti :)
Don't complain about things you're not willing to work hard to change.
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Ožujak 2015 at 23:08
Trip, želiš li svoje znanje unaprijediti zbog sebe i kvalitete svog treninga ili imaš namjeru i trenirati/podučavati druge ljude?
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Ožujak 2015 at 21:44
Ja bih isto bila zahvalna ako imate neku literaturu za preporuciti, najvise sto se tice fiziologije i biomehanike jer me to jako interesuje a na internetu su informacije dosta oskudne (cak i kontradiktorne cesto).
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Ožujak 2015 at 18:08
Morr..., teško je preporučiti, ovisi i od predznanja, pa područja osobnog interesa, cilja i namjere... Moj favorit za fiziologiju je medicinska fiziologija od Guytona, ima HR prijevod od 2012. To je knjiga za medic.faks, pa i nije baš beletristika. Za fiziologiju vježbanja mi je zgodna za čitati i prva preporuka Kraemer, William J. "Exercise Physiology: Integrating Theory and Application", ali nije najdetaljnija. Recimo Exercise Physiology: Nutrition, Energy, and Human Performance od McArdle-a je detaljnija i dublja, ako nekom to treba, isto ovisi o cilju i interesu, imam ih cca 7-8 i iz svake se nešto drugo što nema u ostalima može naučiti. Ako te to baš zanima, jednom ću prepisati sa police naslove. Svaka je na svoj način zanimljiva, a i ima na sličnu temu nekoliko desetina odličnih knjiga, Exercise Metabolism, pa mnoge stvari iz prakse drugačije objašnjava Molecular exercise metabolism - an introduction, itd...
      Biomehaniku baš ne listam često, pa ih držim u drugoj kući, a ne sjećam se naslova, nije me oduševila nijedna, više sam naučio na seminarima ili sa nekih dvd-a, jer osnove znam, a više zanimaju me antropometrijske razlike. Pri ruci mi je samo Muscolino - Kinesiology, the sceletal system and muscle function i Palastanga: Anatomy and Human Movent, koje koristim za neka objašnjenja po potrebi. Više me zanima teorija i praksa o fasciji. Znam da je neka gospođa pisala baš i biomehaniku za plesače, ali ne mogu se sjetiti i pojma nemam gdje sam stavio, mada moja ocjena o njoj i ne bi bila objektivna, pojma nemam o plesu, osim što svako malo pogledam "Feets of flame". Mislim da ako uzmeš bilo koji sveučilišni udžbenik, nećeš pogriješiti, a kod recenzija pazi tko ih piše i za koga je knjiga pisana. Ima idiota koji su popljuvali i Zatsiorskog i Verkoshanskog jer ne pišu što je dobro za npr biceps... Ali niti nisu za takve ni pisane. Neke su mi sigurno ovako na brzinu izletjele iz misli, jer zadnjih par mjeseci me više zanima prehrana, i klinička i sportska, nutrigenetika, razne teorije u vezi gojaznosti i fizioterapija.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Ožujak 2015 at 13:13
Podržavam Guytona, eto mi kopiran ispod radnog stola....doduše stara verzija. Venuto je ok za temelj.
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Ožujak 2015 at 17:36
@Iver, ogromno hvala za ulozen trud i opsirnom postu i svim preporukama :) Ovako, u potrazi sam za literaturom pre svega jer me sve te stvari jako interesuju, a postalo mi je odavno mucno i nedovoljno citati sa neta, jer mi nista ne pruza dovoljno zadovoljavajuce objasnjenje - a ja ne volim da reprodukujem ono sto je neko napisao, volim razumeti i shvatiti zasto je nesto tako kako jeste. Inace se i skolujem za sportskog trenera, medjutim ja sam svesna da je fakultet samo odskocna daska, da necu svo znanje dobiti tu i da se moram debelo pomuciti za svo znanje koje mi treba(takodje zivimo u vremenu gde informacije nenormalno brzo stare i potrebno je neprestano obnavljati znanje i biti u toku tako da licenca, diploma niti bilo sta tog tipa nista ne znace bez usavrsavanja), a takodje ko ce cekati drugu godinu za sve te zanimljive predmete :D Imam okej osnove ali bih ih zelela ucvrstiti...Naravno opsirno znanje na skali medicinskog znanja mi trenutno ne treba, to eventualno kasnije ako budem htela da produbljujem. Trenutno me najvise zanima ta fiziologija, jer zaista bez nje nema dobrog razumevanja materije, biomehanika, naravno interesovanje iz anatomije je uvek prisutno ali te knjige je najlakse naci i vec ih imam dosta... Sportska medicina i fizioterapija takodje, medjutim tu se u poslednje vreme vise bavim konkretno povredama i raznim hronicnim stanjima kod plesaca, posto se to polje konacno malo siri i ljudi su krenuli to vise da istrazuju. U svakom slucaju, za sada to sve citam radi licnog interesovanja, a kasnije pa videcemo :)



Edited by Morrighan - 16 Ožujak 2015 at 17:44
Back to Top
trip-to-fit View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Veljaca 2014
Location: gym
Status: Offline
Points: 128
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote trip-to-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Ožujak 2015 at 16:26
u prvom redu za sebe, kao što je mor rekla, volim razumjeti i shvaćati stvari prije primjene, a sad imam hrpu rupa, da ne kažem da se osjećam nekako ograničeno kad ne znam i ne shvaćam onoliko koliko bi voljela, tj. kad vidim da i u vrlo uskom okviru još imam prostora učiti
Don't complain about things you're not willing to work hard to change.
Back to Top
Sasa Rajnovic View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 31 Listopad 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 480
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Sasa Rajnovic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Ožujak 2015 at 23:15
Svaka čast! Nažalost, nema puno ni trenera koje to interesira...
www.strongfirst.com.hr
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.