New Posts New Posts RSS Feed - Mrsavljenje u pubertetu- POMOC
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Mrsavljenje u pubertetu- POMOC

 Post Reply Post Reply
Author
PiVeNzI View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2018
Location: Herceg Bosna
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PiVeNzI Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Mrsavljenje u pubertetu- POMOC
    Posted: 13 Lipanj 2018 at 11:46
Dobar dan! Naime imam 98kg i visok sam 194cm. Inace se bavim sportom tj. kosarskom. Imam nepunih 15 godina. Zelim smrsaviti. Nisam debeo niti se takim smatram vec stvarno zelim smrsati zbog drugih razloga. Izrazito sam razvijen, ako beba sam rodjen 20 dana prije termina. Jedan imunolog je rekao da imam stvarno jak hormonski sustav za rast. Bavim se programiranjem pa sam u zadnje vrijeme puno sjedio te se nakupilo kilograma. Zanima me kako smrsati i da li su meni potrebni neki suplementi jer stvarno znam samo osnovno o treningu i suplementima pa vas molim za pomoc. Unaprijed hvala! 
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Lipanj 2018 at 16:59

Hey :)

Za početak ti ne trebaju nikakvi suplementi, samo jedna regulacija prehrane koja je očito malo u plusu kada si nakupio kilograme. Manjak aktivnosti je definitivno napravio svoje ako si se prije više kretao. Možda si i dodatno počeo grickati dok sjediš pa se sve to lako nakupi.

Kako god, u razvoju si, ne treba puno mudrovati samo korigirati par sitnica.

Kako jedeš sada i koliko se krećeš tokom tjedna, odnosno koliko često imaš treninge i kako stojiš sa ostalim aktivnostima?





Edited by Gym_girl - 14 Lipanj 2018 at 17:01
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
PiVeNzI View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2018
Location: Herceg Bosna
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PiVeNzI Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Lipanj 2018 at 17:12
Imam 3 puta tjedno treninge kosarke, sastoje se od kondicijskog dijela(kamikaze,sprintovi), onda rastezanje i takticki dio(igra.). Takoder se bavim bickiliranjem tjedno oko (20km mi je cilj). Jedem sve i jedem puno. Imam veliki apetit. Koje stvari treba korigirati? Kako da naucim pravilno jesti? Kada smrsam trebam li poceti nabijati misicnu masu. Bio sam poceo ici u teretanu no cuo sam da se teretanom moze zaustaviti rast pa sam odustao. Da li je to istina?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Lipanj 2018 at 17:37

Imaš 194 cm, do kud planiraš ići Tongue

Šalim se malo, ne, nećeš zaustaviti rast ali je užasno bitno da, ukoliko počneš trenirati, to radiš pod nekakvim stručnim okom, odnosno da te netko dobro uputi u vježbe, pokaže pravilnu tehniku, pripazi da ne ideš prebrzo....tu se krije najveći rizik za tvoje tijelo, u nepravilnom izvođenju vježbi i neodgovarajućim težinama.

Ne moraš se odmah baciti na neke ozbiljne treninge, velike težine i tome slično - jednostavno samo malo poraditi na jačanju cijelog tijela kroz neke umjerene napore i dati si priliku za više aktivnosti. No možeš i bez toga, ovo što sad treniraš je čisto ok - uz to možeš dodati i neke kućne vježbice, kao npr. sklekove, čučnjeve, iskorake....pa si možda nabaviti i neku opremu (sklopive bučice) pa uvrstiti puno drugih vježbica za cijelo tijelo, a koje te neće previše opteretiti.

Nisi odgovorio kako jedeš, što to znači jesti puno za tebe? Opiši malo jedan svoj dan....






"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
PiVeNzI View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2018
Location: Herceg Bosna
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PiVeNzI Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Lipanj 2018 at 19:55
Ma htio sam ici u teretanu cisto zbog estetike. Recimo kada pogledam svoje ruke, tocnije nadlaktica ona je dosta razvijena dok u opustenom stanju izgleda okruglo normalno bez definiranih misica. Sto se tice prehrane ona izgleda ovako : Probudim se ujutro u 7 i spremim se u skoli ne jedem nista do pola 10 te onda pojedem sendvic i popijem sok/jogurt. Ljeti uzmem sladoled dok sam na putu kuci, a zimi neku cokoladicu. Kada dodem kuci pojedem pahuljice. Onda za rucak jedem najcesce nesto mesno(pohovane snicle, punjene paprike, saft, peceno meso, burek), pite(zeljanica/sirnica), petkom nesto posno(riba). Svaki tjedan 3-5 puta pojedem juhu s kuhanim povrcem. Za uzinu jedem dosta voca(jabuke, narance, breskve, banane, lubenicu). Pijem dosta vode. Tu i tamo se zasladim (cokolada, keks). U zadnje vrijeme za veceru samo "rokam" lubenicu. Cak nekad poslije svega toga budem gladan no oduprem se. Mene zanima kako doci u kalorijski deficit i kako mogu saznati vise o prehrani. Znam ono osnovno sto su proteini, ugljikohidrati... 
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Lipanj 2018 at 22:15

Koliko tog slatkog pojedeš, recimo koja je to količina čokolade i keksa? :)

U kalorijski deficit možeš doći na način da nešto od hrane smanjiš, ili da povećaš aktivnost. Ako si u mogućnosti malo pojačati aktivnost pa malo manje sjediti kroz dan, to ti može biti prvi korak, bez da previše mijenjaš prehranu.

Slatko je prvo na što biš mogao utjecati, i što bi ti donijelo smanjenje kalorija - ovisno o tome koliko uopće toga sada pojedeš. Isto tako - možeš malo smanjiti količinu voća, pa za večeru recimo pojesti nešto konkretnije osim lubenice. Bit ćeš sitiji i ipak smanjiti malo unos tog prirodnog šećera. 

Ovisi koja hrana ti je dostupna, ipak jedeš što ti roditelji kupe i pripreme?


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
PiVeNzI View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2018
Location: Herceg Bosna
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PiVeNzI Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Lipanj 2018 at 22:00
Tjedno jedna cokolada i oko cijela kutija keksa u 4-5 dana. Posjedujem sat koji mjeri otkucaje, kalorije i vrijeme kardio treninga. Koja vjezba najvise trosi kalorija i kako trenirati(vremenski). Što mislite pod "konkretnijom vecerom"? Kada jedem lubenicu nisam gladan, a cuo sam da ima malo kalorija (100g - 34 kalorije). Što je prirodni secer. Hrana - jedem puno mesa, svaki dan juhe, pite. Roditelji mi mogu napraviti sto zelim, bar se trude i sto preporucujete da jedem?
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Lipanj 2018 at 11:52

Čokolada od 300g ili 100g? Keksi od 200g, 500g, 1 kg?

Nije mi baš jasno na šta misliš pod time koja vježba troši najviše kcal? Misliš na neku baš određenu vježbu ili na određeni tip kardio treninga?

Kako god, nije tu samo stvar u potrošnji kcal tokom treninga. Ti ćeš recimo jednim treningom sprinta (ili nekim drugim oblikom visokointezivnog treninga) od 15-20 min potrošit nešto manje kcal tokom treninga, ali ćeš i satima nakon treninga ostat u stanju povećane potrošnje. Različit je stimulus na tijelo. Dok ćeš recimo nekim umjerenim kardiom od 1h ili duže npr. potrošit više kcal tokom samog treninga, ali nakon toga će potrošnja stati. Isto tako, bitno je i kako će taj trening utjecat na tvoju glad - ako ti nakon nekog treninga budeš toliko gladan da pojedeš duplo više opet ćeš jednim velikim dijelom nadoknadit izgubljeno.

U svakom slučaju, najbolje ti je izabrati ono čega ćeš se držati na dulje vrijeme ili čak kombinirati različite treninge. Bitno je samo da se krećeš, jer ako si do sada dosta sjedio i najmanji pomak bit će pomak, makar samo hodao.

Kakav trening ti odgovara i što biš sad odmah mogao uvrstiti?

Konkretnija večera je bilo što sastavljeno od više namirnica. Može biti kuhano ili ne, ali da obuhvaća više makronutrijenata (ugljikohidrata, proteina, masti). Pa to može biti neki ponovljeni ručak, ili neki svježi sir sa nekim prilogom, jaja...riba....povrće i salate uz to..

Prirodni šećer se nalazi u voću, voće sadrži glukozu i fruktozu u različitim omjerima ovisno o vrsti voća. Znači šećer kao i svaki drugi, osim što dolazi iz prirode :) I iako je prirodan, ni toga previše nije dobro.

Zato i kažem, meni lubenica nije baš neka večera ali ako tebi trenutno odgovara i najedeš se kroz dan ostalih stvari onda nije toliko problematično za loviti se odmah toga.

Mislim da bi ti bilo korisnije ovo slatko samo malo smanjiti (čokoladu i kekse na pola ovoga što sad pojedeš, koju pitu manje ) i uvesti više aktivnosti za početak


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.