New Posts New Posts RSS Feed - Pretreniranost i zamor - Iskustva
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Pretreniranost i zamor - Iskustva

 Post Reply Post Reply
Author
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Pretreniranost i zamor - Iskustva
    Posted: 19 Rujan 2014 at 16:42
Zanima me da li je neko od vas ko se bavi amaterski ili profesionalno sportom doziveo ovo? Zanima me kako ste se osecali, koji su bili vasi simptomi i koliko vam je trebalo da izadjete iz toga i koliko ste pauzirali od sporta kojim ste se bavili? Da li ste nesto posebno radili, prebacili se na neku drugu aktivnost ili jednostavno sacekali da prodje samo od sebe...

Evo ja vec u cetvrtom mesecu odmora od mojih treninga i i dalje mi se u glavi ne mili bas otici na moje treninge...:/ Mogu raditi sve drugo ali kad pomislim na ples i takmicenja i treninge uopste mi se ne ide, a volim to do besvesti... Sledece godine je Evropsko prvenstvo na koje bih volela da odem, ali to znaci da vec sad treba krenuti sa pripremama i kondicionim a uopste nisam u tom mind setu (a bas zelim na to takmicenje, dakle potpuno imam oprecna osecanja pa me malo bacaka sad to mentalno)

Bas dosta citam sad po netu, ima jako dobrih i korisnih clanaka na tu temu, pogotovo sto verujem da vecina rekreativaca i ne zna za ovaj pojam i da je ovo moguce... Bas sam nasla na ovaj clanak i ovaj prvi pasus potpuno opisuje moje stanje pre par meseci a pomalo i sada :


Pretreniranost - da li je prepoznajemo?
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Rujan 2014 at 21:35
Događalo se, više puta, no teško je reći radi li se o pretreniranosti ili ne, posebno samo ako se gleda emotivni aspekt jer zaista moze biti svasta....
Nije ni samo tako lako treningom na rekreativnoj razini postici tu razinu intenziteta da se tijelo nebi moglo opraviti i dovesti u stanje pretreniranosti, prije bi trazio okolne faktore u zivotu koje rade opterečenje i iscrpljuju nas na bilo koji nacin , u mjeri da nam i regularan trening postane problem radi okolnih otegotnih okolnosti...
Koliko često treniras, koliko je zaista intenzivnih treninga u tjednu?
Jel spavaš dovoljno? jedes? Puls u mirovanju ak znas, isti, manji, povišen od normalnog?
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Rujan 2014 at 00:09
Evo ovako, meni je sezona trajala negde od polovine avgusta prosle godine pa sve do juna ove godine u kojoj sam se spremala za dva velika takmicenja i u medjuvremenu spremala tri velika koncerta od po sat vremena gde su probe uglavnom svaki drugi dan od po tri sata, a u medjuvremenu sam imala normalno treninge gde se pegla tehnika i kondicija po sat i po vremena treninzi plus vezbe snage na tim treninzima a i ja uvek van treninga radimnm neke druge vezbe opterecenja. Uglavnom od polovine avgusta do polovine oktobra san otprilike imala treninge 5 dana nedeljno, nekad i dva puta na dan ujutru i uvece(od sat i po do dva). Posle oktobra sam imala neki redovan tempo od 5x treninga nedeljno u proseku od sat i po, pa negde od januara do maja oko 4x nedeljno nekad i vise, pa do sledeceg takmicenja gde sam opet isla maltene svaki dan, generalno sam imala jako malo pauze u tih 10 meseci treniranja

E sad citala sam da postoje dva tipa pretreniranosti, jedan je taj o kojem ti pricas koji se ispoljava bas u tim simptomima, povisen puls, kasnije povisen bazalni metabolizam, gubitak apetita, poremecen san, i generalno bas zesce narusena homeostaza tela, drugi je malo laksi koji se ispoljava vecim i brzim zamaranjem, mentalnim zamorom, naglim padom forme sporta kojim se bavimo, bolovi u misicima, jako kruti misici i tako dalje. Ja imam ove druge simptome obzirom da nemam samo mentalni momenat nego mi se jednostavno fizicki desio hronicni umor koji nije prolazio jako dugo, koji je bio sve gori i gori i gde mi je tehnika i kondicija i generalno cela forma samo drasticno opadala - potpuno degradiranje sportske vestine
Takodje sam postala rovitija i podloznija povredama, telo me je pocelo opominjati nekim bolovima i tegobama i sitnim povredama od cegq nikad ranije u 6 godina treniranja nisam dozivela pogotovo jer sam bas ciljano radila na tome da ojacam i zastitim vezivna tkiva

Takodje sam citala da do pretreniranosti u fizickom smislu dolazi i zbog velike kolicine otpadnih materija u telu, posebno mlecne kiseline koja ne moze da se izbaci iz tela i misica a posledica je anaaerobnosti bez aerobnih aktivnosti sto j generalno moj najveci problem jer sam gotovo za sve godine treniranja imala jako jako malo aerobnosti i postalo mi je vise nego lcigledno da mom telu nedostaje kiseonika, ali ja sam budala pa sam to skontala tek skoro kad sam se zapravo pozabavila time da definisem da li je taj ples aerobni ili anaeorobni ( svaki ples je anaeroban pogotovo ovaj kojim se ja bavim pogotovo zbog jake eksplozivnosti u kratkim dvominutnim intervalima). A bas svuda za plesace ( ne sve, ali vecinu)jako preporucuju trcanje bas zbog njihovog niskog aerobnog kapaciteta upravo zbog prirode plesa.
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Rujan 2014 at 08:13
Pa dosta je to treninga da. Cuj moguce je da ti je malo "prekipilo". Mislim da i ove pripreme za koncert a i sam ples i uvjezbavanja tocki osim fizicki vrlo jako izazivaju i psihicki stres, jer ak se ne varam ti si zapravo stalno u procesu ucenja i usavrsavanja pokreta i ucenja (neke tocke) i nemas automatizam , nego trosis jednako ako ne cak i vise energije na informacijsko ucenje u treningu (primanje , obrada info,ucenjje scenografije, planiranja, stres kak bu ispalo, dal bus naucila..itd) pa onda treba i to gledati a ne samo volumen fizicke komponente treninga jer ova informacijska itekako natrpa intenziteta i optereti sustave.
Bar ja tako vidim ples, kao vrlo informat zahtjevnu aktivnost, ispravi me ak grijesim. Jer u drugim sportovima nema toga da ucis svaki puta druge elemente i scenografije. Tak da iako cesto ne razisljamo o tome nikako ne treba zanemariti informacijsko opterecenje.a ovo je konstantno visoko.

Dobro si procitala o 2 vrste pretreniranosti.jedna moze lupiti na simpaticki druga na parasimpaticki sustav i simptome si rekla.

S obzirom da ti je ples nije rekreacija neg poluprofi aktivnost nemres se maknut, no mislim da bi trebala prestat s tim sastrane treninzima na jedno vrijeme, duze vrijeme, odnosno dok ne osjetis da sve ponovno radis s voljom. Jednostavno moras se rasteretiti i dati si vise odmora i vremena za radit stvari koje te ispunjuju mimo treninga.
Trcat sada nebi preporucio, aerobna komponenta je bitna radi brzine oporavka, no ne radi se o tome kod tebe, opteretit ces se jos vise u zelji da popravis stvari.
Ples nije anaeroban, i jedno i drugo je, hvata obje komponente.
A i aerobne spisobnosti se razvijaju i bez kontinuiranog trcanja,tvoja aerobno anaerobna aktivnost to vjerujem dobro odradi, jer rad na i iznad anarobnog praga optereti transportni sustav i na racun duga kisika povecavas ujedno i aerobni sustav. A treniranje u anaerobnom povecava sposobnost tolerancije na laktate i uklanjanje istih i metabolita iz tijela tako da mozes samo postati ucinkovitija u tome....uglavnom preporuka aerobno pivecati ciljano da , ali ne sada :)
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Rujan 2014 at 15:29
Da, to za mentalni zamor usled informacija si jako lepo primetio, i u pravu si, u ovom plesu uvek postiji jako veliki protok informacija bilo da se uci novo, da se polira vec nauceni ples sa gomilu nekih detalja da to izgleda kako treba ili da se sprema koncert gde mora da se misli na milion stvari. Plus sam zaboravila da kazem da sam u tom dugackom periodu treniranja ucestvovala na dva seminara, jedan je bio u decembru a drugi u maju, i jedan je bio 3 dana po 4 sata a ovaj drugi je bio 2 dana po 3, i tu isto ima milion informacija, uce se novi plesovi u kratkom roku, nove tehnicke vezbe, pa onda korekcije i saveti ucitelja svakome ponaosob za stvari koje mora da popravi...Tako da verujem da je i tu pocinjao onako neki mentalni overload. Shvatam da tu ima mnooogo psihologije, verovatno je ona i imala najvise uloge a telo je samo ispratilo psihu i podleglo tom mentalnom umoru. Ja imam problem samokriticnosti i dugo ucim da nekako to ublazim i ne budem prestroga prema sebi, da uzivam u rezultatima a ne uvek da sitnicarim... Razumem da sam i sama sebe dosta gurnula u neku presiju a imam osecaj da u plesu generalno postoje uvek neka tiha ocekivanja od drugih pogotovo ako si medju boljima, da nekako mora da se osvoji nesto, da se ne gresi na nastupima, treninzima i tako dalje (ili je to samo moja projekcija mog odnosa same prema sebi pa mi se cini da si ljudi takvi a njih u stvari ne zanima). Takodje sam nekako bila jako nezadovoljna rezulatima na poslednjem takmicenju gde sam od 4 plesa osvojila plasman samo iz jednog - iako je u pitanju bilo drugo mesto ja sam iz nekog razloga bila jako razocarana tako da znam da imam dosta da radim na tom aspektu sebe...Takodje sam napravila ogromni gresku sto sam se mnogo dala tom plesu i dala se u neko mentalno stanje da je samo to bitno, i poistovetila sam se mnogo sa njime. Bila sam u nekom teskom periodu i valjda sam bila u fazonu : j.bes ga, ako mi nista ne ide daj barem u necemu da budem dobra i tako sam upala u to lesenje od treninga... Preko njega sam lecila neke rane i kad god mi je bilo tesko tu su bili ti treninzi. Prilicno velika greska...

Tako da shvatam da je tu psihicki momenat presudio najvise, a sto se tice pada fizicke forme tu dolazi momenat gde je bilo previse treninga, telo se nije odmaralo i u jednom trenutku to je postalo previse za moje kapacitete, a takodje je problem u neorganizovanosti i sistematizaciji treninga. To je generalno problem sa tim plesom, jako je specifican i skroz na nekom prelazu izmedju umetnosti i sporta, ima umetnicku komponentu a zahteva fizicku spremnost sportiste, a ljudi i treneri koji drze taj ples generalno ga tretiraju samo kao ples, treninzi su nekako po nekim metodama zastareli i ne prilazi mu se na nacin koji bi doveo do nekih atletskih rezultata - tu dolazi i problem plesacke sezone koja ima i takmicenja i nastupe i cesto ne dozvoljava zbog toga neku periodizaciju treninga koja postoji u klasicnim sportovima a koja mislim da bi jako pomogla u napretku... Bas bih volela da neko nekad primeni i taj pristup sportskog treninga cisto da vidim kakve bi rezultate dalo :D


Takodje jos jednu gresku koju sam napravila a prepoznala sam u tekstovima! " Ovi simptomi javljaju se u različitim kombinacijama, a redovito su praćeni i lošim rezultatima. U početku, sportaši najčešće dodatnim pojačanim treninzima nastoje nadoknaditi  ono što tumače padom sportske forme " i na taj nacin se samo jos dublje gurala u taj umor.

Nego ja sad kad gledam ovako sa strane uopste ne mogu da shvatim kako nista od toga nisam ni videla ni prepoznala, potpuno kao slepa da sam bila - meni je vrhunac forme bio oko decembra i da sam tu napravila odmor od dve nedelje i nastavila sa sezonom sve bi bilo drugacije... Ali ajde, ipak nemam mnogo staza ni u treniranju a ni toliko u zivotu pa ono, na greskama se uci :D


E a ovo za anaerobno-aerobno, kad i ako budes imao vremena molim te napisi sta znas o tome, jako me zanima sve o tome jer u poslednje vreme bas mnogo citam o tome i generalno me sve vise i i vise zanima sta se desava U samom telu. I kako to mislis da je i jedno i drugo, mislila sam da su aktivnosti po prirodi uglavnom anaerobne ili aerobne ili kombinacija u smislu aerobno sa anaerobnim elementima? U svakom slucaju bas me zanima i pozdravljam diskusiju na tu temu :)

Ja imam neku bas bas dobru knjigu o principima treninga i jako je zanimljiva i sveobuhvatna i kad budem stigla bas cu da ti prekucam taj deo i definiciju o aerobnosti-anaerobnosti i zasto sam ples nekako definisala kao anaerobnu aktivnost. Trcanje mislim da definitivno necu ubaciti jos ili cu krenuti uskoro ali lagano, kilometar po kilometar. Sad sam sa deckom pocela da treniram free climbing, on je u tome jako dugo i to vec jeste anaerobnost - sport mi je jako zanimljiv ali sad se vec brinem jer je to opet jos jedna pretezno anaerobna aktivnost, jer izgleda da sam ja takav tip i da mi i telo i mozak vise podrzavaju takve tipove treninga (na primer daleko vise volim opterecenje od trcanja ili neku eksploziju pre tog nekog steady pace-a, iako kapiram da je i taj low intensity kardio koristan). Pa se sad vec stvarno razmisljam na sta ce da izadje zdravlje mojih tetiva i ligamenata (posto sam ja bas obazriva sto se tice zdravlja tih vezivnih tkiva a kako sam procitala na milion mesta koliko telo ume da "popusti" usled dugorocnog nedostatka kiseonika)...

Uf bre ja se bas raspisah auuuu...Nadam se da nisam udavila, nego rekoh sad kad sam vec zasla u tematiku da pokrijem lepo sve

E da takodje, jos jedna od stvari koja me je dosta ubijala u pojam su jednolicni treninzi!!!! Jedno te isto dan za danom, isti plesovi, iste vezbe za tehniku, vezbe snage koje se nisu menjale jako dugo i tako dalje. Pogotovo sto sam shvatila da mi telo ( a i mozak) reaguju na dinamiku i cesto menjanje stvari, jer se relativno brzo naviknem na neku rutinu i dostignem plato i onda moram makar nesto da promenim, a u nekim situacijama stvari se bas dugo nisu menjale i to me onako bas odvratilo od toga da uopste zelim da odem na treninge.

Au covece tek sad kad napisem shvatim sta sam sve krivo radila, stvarno ne shvatam kako to nisam videla tad...gde mi je bila glavaaaaaa :D


P.S. Moram da ti se zahvalim sto si se odazvao na temu, uvek volim videti sta ti imas da napises pogotovo ako iskrsne neka dobra diskusija :D




Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Rujan 2014 at 23:24
Samo kratko jer sam s moba, bumo raspravili o aero-anaer, nema frke. Mozda sam i pogrijesio kod procjene energetskog sustava jer ne znam tocno o kakvom plesu se radi i koliko dugo traje aktivnost, tocka, bas sama izvedba.ako traje duze, recimo preko 3 min. I ima dionice brzog i sporijeg tempa onda dobar dio je aeroban jer anaerobno ne mozemo duze izvoditi neku aktivnost. Ako se radi pak visok int, pauza onda je to drugo.prepostavljam da je trening vise aeroban i manji int. Neg nastup koji je sa puno kracim epizodama... Ak je to duzi period onda prevladava aerobni sustav uz povremene izlete u anaerobno podrucje....recimo nogomet, vecinu vremena je aeroban uz djelove anaerobnog( sprint ), al dominantno je aeroban.kompliciram, bum s kompa kad budem bolje napisao...I Morr, nemas se kaj zahvaljivat , bu mi neugodno
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Rujan 2014 at 23:31
I da, uz trajanje aktivnosti, ako imas pulsmetar treniraj s njim i vidi pri kojem pulsu radis , ugrubo se moze procjeniti kolko si koristila aerobni, kolko anaerobni sustav.
Back to Top
Morrighan View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama


Joined: 05 Svibanj 2010
Location: Yugoslavia
Status: Offline
Points: 1020
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Morrighan Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Rujan 2014 at 15:39
E tek sad sam ugrabila vremena da napisem odgovor, bila sam bas u nekoj jurnjavi ova zadnja dva-tri dana :D

Originally posted by The Phoenix The Phoenix wrote:

Samo kratko jer sam s moba, bumo raspravili o aero-anaer, nema frke. Mozda sam i pogrijesio kod procjene energetskog sustava jer ne znam tocno o kakvom plesu se radi i koliko dugo traje aktivnost, tocka, bas sama izvedba.ako traje duze, recimo preko 3 min. I ima dionice brzog i sporijeg tempa onda dobar dio je aeroban jer anaerobno ne mozemo duze izvoditi neku aktivnost. Ako se radi pak visok int, pauza onda je to drugo.prepostavljam da je trening vise aeroban i manji int. Neg nastup koji je sa puno kracim epizodama... Ak je to duzi period onda prevladava aerobni sustav uz povremene izlete u anaerobno podrucje....recimo nogomet, vecinu vremena je aeroban uz djelove anaerobnog( sprint ), al dominantno je aeroban.kompliciram, bum s kompa kad budem bolje napisao...I Morr, nemas se kaj zahvaljivat , bu mi neugodno


E pa da, bas zato sam ga definisala kao anaerobnu aktivnost - jer sam ples, pogotovo takmicarska forma nikad ne prelazi 2 minuta (i to 2 minuta je na samom krajnjem nivou gde se dodaju neki elementi i zato se vreme produzava), ali na ostalim nivoima to je oko minut i po igranja ja mislim - ne znam napamet tacno te brojke, provericu. Ali 2 minuta za takmicarski ples na krajnjem nivou koji se dostigne je i jako mnogo, ljudi se spremaju po godinu dana da bi takav ples izgurali od pocetka do kraja istim intenzitetom i snagom kondiciono. U samom plesu se ne smenjuju deonice kratkog i brzog, to je specificno za taj ples, dinamican je i uvek brz za raziku od baleta i vecine drugih plesova koji imaju i spore, duge i brze, krace deonice (kod baleta adagio i allegro). Jednostavno potpuno je sport snage i uopste nije ''sport'' potpune izdrzljivosti (gde Balet vec ima svoje delove koji su low intensity i rade na snaznoj izdrzljivosti i samoj izdrzljivosti).
Jako je eksplozivan jer ga odlikuju skokovi i jako brz i komplikovan rad nogu gde gotovo sve grupe misica nogu ucestvoju i stvaraju veliku silu u kratkom vremenskom periodu.... Bedak kod svih videa tih devojaka koje igraju te komplikovane plesove je taj sto one uopste ne izgledaju kao da se muce a rade jako teske stvari :D

Link

link 2

Ovih klipova ima milion, da ne davim sad, cisto da ti bude priblizno jasno o cemu se radi...Jedino gde moze da bude diskutabilan utrosak energije je u cinjenici da ne radi celo telo aktivno vec samo noge ali je toliko veliki energetski ucinak na te velike misicne grupe da mislim da je zanemarljivo sto ostakak tela ne radi aktivno... Ima i jos jedan momenat u plesu koji je isto anaeroban iako se mozda ne cini samo ide na drugi momenat snage, gde su noge stalno u ekstenziji od kuka do kraja noge, ide se na visoke skokove, mnogo odsecnih pokreta i tako dalje...Ni oni ne traju duze od minut i nesto.

Treninzi su kako kad, ali kad se spremam bas za ove takmicarske mislim da su i oni vecim delom anaerobni, znaci ispegla se ples od minut i nesto, pa pauza npr minut pa opet i sve tako...Dok ne umremo :D To se radi nekih sat i nesto recimo nakon zagrevanja, posle su neke vezbice i istezanje. Zavisi od toga sta se radi ali mislim da su i treninzi vecim delom anaerobni, jedino kad radis neki drill u sporijem tempu pa njega kao mozes da razvuces na par minuta vise da se radi jer nije bas toliki intenzitet onda.

Inace do sada sam merila puls rucno i nekom spravom ali cini mi se da ona nije bila bas precizna.I tom spravom i merenjem rucnom svaki put mi je bilo izmedju 160 i 180, sto uopste nije nemoguce obzirom da srce pichi samo tako... Dosta dugo sam mislila da mi je puls toliki jer jednostavno ja nisam u kondiciji ali posto sam skapirala kakav je to ples, mislim da jednostavno nije toliko do kondicije koliko do prirode pokreta... Eventualno u vrhunskoj formi mozda moze da se smanji za neki procenat ali mislim da bi i tad svejedno bio u ovoj crvenijoj zoni treninga, da se koristi 80-90% maksimalnog pulsa. Ispravi me ako gresim :D Ali svakako mi je oduvek bila zelja da precizno izmerim puls i cim se budem vratila nabavicu precizan pulsmetar :)

Negde sam procitala da su neke devojke kupile onaj kao neki cardio monitor i pratile ga tokom 90 minuta igranja tj treninga, uglavnom su napisale da im je utrosnja kalorija kada rade celokupan ples sa svm vrstama bila oko 700 do 900 kalorija ali ja mislim da je to bas bas previse iako znam koliko je naporno (jednostavno je nemoguce, mislim da ni profi biciklisti ni power lifteri i ko zna koliko jos vrhunskih sportista ne utrose toliko za sat i po njihovog treninga)...A nikad nesto ni ne verujem tim spravama Mislim da je realan utrosak negde do 400 kalorija...


E da, u toj knjizi je bas bio naveden fudbal kao primer pretezno anaerobnog sporta (gde fudbaleri vecinu vremena laganijim tempom trce po terenu) sa anaerobnim deonicama (sprintanje tokom napada, odbrane, generalno akcije). Tu su bas lepo opisani i anaerobni i aerobni metabolizmi, i na primer laktatna kiselina takodje se moze koristiti kao gorivo ali aerobnm putem i jedino se na taj aerobni nacin moze odstraniti iz tela - pa sam jednostavno pomislila da je kod mene moguce da mi se zbog nedostatka dovoljne aerobnosti nakupilo laktata u telu koji nemaju na koji nacin da se izbace iz tela... Uostalom videla sam da u nekim privatnim klinikama sportske medicine za sasvim dostupne pare vrse proveru laktatnog praga i stanja te kiseline u telu :D


I da, htela sam pitati za savet za suplementaciju za zglobove, cisto preventivno...Na primer glukozamin sulfat, isplati li se uopste probati sa tim i da li ima neku poentu sada to da uzimam ili jednostavno meni treba odmor i neka laganija aktivnost? I kiseonik dabome


Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.