New Posts New Posts RSS Feed - Sa losih na zdrave prehrambene navike
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Sa losih na zdrave prehrambene navike

 Post Reply Post Reply
Author
Klementina View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Klementina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Sa losih na zdrave prehrambene navike
    Posted: 19 Sijecanj 2015 at 11:17
Evo, nakon silnog citanja stiva po internetu (ovdje i drugdje) i prezentiranja tu, vrijeme je i za prvo pitanje. Tongue

Napisala sam u prezentaciji ukratko koliko mi je losa prehrana - jedem prerijetko ( najcesce 2, ponekad 3 puta na dan), dorucak skoro nikad, vecera najobilniji obrok, obroci se najcesce sastoje od tjestenine/krumpira/kruha kojima su meso i povrce tek prilog. Cesto se tu u kasnijim popodnevnim satima usuljalo i koje pivce za opustanje zivaca poslje posla, sto sam u korijenu sasjekla i izbacila. 

Citam puno o zdravoj prehrani, ali osjecam se poprilicno izgubljeno u tom moru brojanja kalorija, vodjenja dnevnika prehrane, racunica potrosnja-unos, itd.. Confused Sve to izgleda kao poprilican obrat u prehrambenim navikama, a uz muza koji bas i nije voljan mjenjati svoju prehranu, cini mi se skoro pa nemoguca misija prilagoditi se necem sasvim drukcijem u vezi prehrane. 

Uglavnom, konkretno me zanimaju vasa iskustva vezana uz promjenu prehrane. Kako ste vi krenuli? 
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Sijecanj 2015 at 15:59
Pozdrav,

Ne zamaraj se brojanjem, racunanjem, vođenju dnevnika i sl. To su sve totalno nepotrebne i preoptrečujeće stvari za ono što tebi treba u početku. Niti su bitne da se pomakneš, prije će te gurmuti da ne napraviš ništa nego što češ promijeniti stvari dugoročno
Broj obroka u danu nije previše bitan, 3x dnevno je sasvim dosta ukoliko ti takav raspored odgovara. Spominješ svoj negativan primjer jela i ono što bi trebala uključiti u obroke, tako da očito znaš na čemu trebaš raditi.
Uvedi bar jedan obrok svaki dan da bude nutritivno uravnotežen i bogatiji nutritivno, pa kad ga usvojiš piči dalje. Korak po korak.......baciti se na matematiku i rađenje filozofije i znanosti od svega u samom startu je velika glavobolja kako si si rekla , zato ne guraj taj put silom....... Pogledaj u blogu ili na stranici članak koji sam nedavno napisao , baš na ovu temu
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 16:49
Pozdrav,

Pophvaljujem tvoju želju da promijeniš neke dosadašnje manje zdrave prehrambene navike i zamijenih ih nekim boljim. Slažem se da sve promjene treba raditi postupne, bez nekih prevelikih šokova za organizam. Polako mijenjaj, rezultati neće izostati. A možda i muž shvati da je ovo što radiš dobro pa te počne slijediti.

Prva velika promjena koju sam ja napravila u svojoj prehrani, prije 10-ak godina bilo je izbacivanje kruha i svih pekarskih proizvoda. Jednostavno sam rekla - dosta je. i to je bilo to. Sad mi se dogodi jednom u par mjeseci da dobijem želju za nečim takvim, tada si to i priuštim i nakon toga znam da sam opet mirna.

Druga promjena koju sam uvela je bila kontrola unosa tekućine. Prvo sam para dana zapisivala sve što pijem i iznenadila se koliko je to malo. Tada je to bilo litru i pol što je za nekoga tko radi i po 2 treninga na dan JAAAKO premalo. Počela sam sa sobom nositi bočicu vode i svaki put kad bih je pogledala bih se sjetila da trebam piti. Nakon nekog vremena sam počela češće i osjećati žeđ.

Mislim da je treće, a možda i najkompliciranije bilo - uvesti što veći broj obroka. s neka 4 sam prešla na 6-7. Najveći prijatelj na tom putu mi je bio alarm na mobitelu koji me podsjećao na vrijeme kad trebam jesti. Hranu sam nosila sa sobom, unaprijed pripremljenu. No, srecom, ljudsko tijelo je savršen mehanizam, pa sam, nakon samo nekoliko dana - u vrijeme obroka bila - GLADNA. alarm na mobitelu je bio zamijenjen alarmom u želucu ;)

Samo slušaj svoje tijelo i prati njegove promjene i reakcije. Nećeš pogriješiti.
Be healthy, be happy.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 17:20
Korak po korak, namirnica po namirnica unutra/van...na forumu/portalu općenito ima puno slika finih i uravnoteženih obroka pa ćeš sigurno malo po malo skužiti kako sve kombinirati. Ja mislim da vođenje dnevnika može biti itekako korisno na početku, kao i vaganje određenih namirnica prvih tjedan dana da se stekne uvid u to koliko jedemo u odnosu na to koliko nam treba, čisto da dobijemo dojam nekih normalnih porcija....može i na druge načine, ništa nije pod must, ali ne bih se složila da je to sad toliko kompliciranje i tolika filozofija....stavit šaku nečega na vagu i pogledat broj ;)
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Sijecanj 2015 at 09:21
Slazem se. Daj si malo vremena da sve pohvataš, nakon nekog vremena ćeš i sama skuziti da bez mjerenja znas koliko je piletine 150grama, koliko je zobenih 40 grama i slične male tajne ;)

Nema mudrosti, samo sve umjereno.
Be healthy, be happy.
Back to Top
Klementina View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Klementina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Sijecanj 2015 at 13:50
Puno hvala svima na korisnim savjetima i primjerima! I Phoenixu svaka cast na onom novogodisnjem clanku - vjerujem i ja da se vecini nama koji tek krecemo u neki zdraviji zivot i mjenjanje navika, zalomi vec na prevelikim ocekivanjima.

Moram reci, da se nekih desetak dana trudim natjerati na dorucak - barem malo nesto da pojedem. Vec sada je to rezultiralo u manjoj gladi do marende (11-12 sati) i samim time i manjim obrokom. Pa i ta manja marenda znaci da sam popodne pomalo gladna, pa pojedem i neki medjuobrok. I zbog medjuobroka, vise nisam na granici izgladnjivanja do vecere, pa pojedem i manje za veceru. Mislim da sam samoj sebi pokazala kako jedna nova navika vuce sa sobom i par drugih. I moram reci, 4 obroka na dan je izvedivo i vec sad se osjecam bolje - imam vise energije, manje promjene raspolozenja i najbitnije nema ni gladi, ni napuhanosti nakon vecernjeg prezderavanja. Smile

Od losih namirnica izbacila sam ( naravno) alkohol, pa majonezu. Dalje nisam sigurna sto sljedece. :)
Za vecere pokusavamo doma ubaciti vise ribe i vise kuhanja na leso umjesto masnih pecenja i tjestenina s vrhnjem. 

Konkretno pitanje, kruh zasad nisam izbacila, i iskreno neznam ni da cu ikad moci LOL Da li je ok razeni, crni, polubijeli i slicno? Bijeli ionako izbjegavam jer me bas i ne zasiti, niti mi je toliko dobar.

I ZorroRi, imas li kakav dobar savjet kako srediti unos tekucine? Gledam bas zadnjih dana koliko pijem, i puno je manje nego sam mislila. Nakon vjezbanja pijem dosta vode, ali ostatak dana slabo. Sad sam vec 3 tjedna prikovana za krevet, i jos par cu i biti, pa popijem strasno malo tekucine. Sta je dobra nadopuna vodi? Pijem je s gustom kad sam zedna, ali kad ne osjecam tu zed, tesko popijem jednu casu.



Back to Top
Klementina View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 12 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Klementina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 Veljaca 2015 at 10:39
Evo mene sa updatom, preko mjesec dana and still going.. Mogu vec reci da mi je dorucak postao rutina, i kako sam  prije napisala, to je povuklo sa sobom vise manjih obroka na dan. Pojedem sada 4-5 umjesto 2. 

Ovako tipicno izgleda moj dan u hrani sada:

8:00 feta kruha (crni, razeni), sirni namaz, riblja pasteta ili neka sunkica/pileca bez puno masti sa fetom sira + vocni jogurt
ili zobene/musli u mlijeku/cokolino
bijela kava 

11:00 tjestenina sa piletinom, ribom/lignjama ili morskim plodovima

14:00-15:00 saka orasastih, jogurt

18:00 krumpir/tjestenina, salata, neko meso sa manje masti ili riba - s tim da je salata pola, a ostalo ukupno jos pola obroka


Moze vasa misljenja da li je to ok slozeno? Zasad mi to nekako pase jer nije prevelika promjena u tome sta spremamo za jesti, ali je razlika kako spremamo i koliko ja pojedem. Neznam koliko je to cega u gramima, no mislim da jedem "normalne" porcije. Neka smjernica npr ako jedem ribu ili piletinu, meso mi je oko 200g, 2 krumpira i izobilje salate. Kad jedemo tjesteninu, omjer je malo drugaciji - vise tjestenine, manje mesa/ribe.

Nemam bas neke smjernice u vidu forme ili kilaze - gubim je naravno jer sam izgubila dosta misicne mase zbog ozljede koljena, pa mi je tesko i reci da li me prehrana vodi u pravom smjeru. Osjecam se dobro, imam energije i svakako mi se cini da ne "nakupljam salo".
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.