New Posts New Posts RSS Feed - Teretana i mršavljenje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Teretana i mršavljenje

 Post Reply Post Reply
Author
lotta_m View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lotta_m Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Teretana i mršavljenje
    Posted: 26 Veljaca 2013 at 15:36
Pozdrav svima!
Evo nova sam na forumu i u teretani :)
Tu letim po forumu i citam, svi uglavnom tražimo iste savjete oko mršavljenja i definicije, al obzirom da se gotovo ništa ne kužim u sve to, trebam konkretan savjet :)
Visoka sam 164 cm i imam 80 kg, po mjerenjima bi mi optimalna težina bila 68 kg.
Planiram za pocetak 3put tjedno u teretanu, te povremeno trcanje i brzi hod. Jaca sam u donjem dijelu tijela i to mi je kriticna tocka. E sad, obzirom da nemam pojma kakva mi je prehrana ( al sigurno nije zdrava), može primjer jelovnika , nekih vježbi, dodataka prehrani i pale li uopce oni?
Back to Top
Slavonka23 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2012
Location: osijek
Status: Offline
Points: 1978
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Slavonka23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 16:19
"Prihvati onog tko te voli, pomozi onome kome to treba, oprosti onome tko te povrijedio i zboravi onog tko te napustio.."
Back to Top
lotta_m View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lotta_m Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 16:25
Hvala na linku :)
Eh sad, zanima me trening u teretani, obzirom da mislim da bi mi za pocetak 3 put tjedno bilo sasvim dosta, jel se svaki put radi drugi dio tijela ili da radim svaki put sve misicne skupine?
Back to Top
gordan72 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 98
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gordan72 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 16:36

Uspjeh u skidanju kilograma, odnosno bolje reci masnoca u tijelu (i to bi ti trebao biti cilj, ali to je bez posebne vage teško mjeriti) rezultat je tri cimbenika:

1. Treniranje

2. Prehrana

3. Odmor

Prehrana cini veci dio te price. Treba biti uravnotežena, imaš razne teorije koliko posto cega, ali ne smiješ izbjegavati niti jednu skupinu nutrijenata.

Jasno ti je vjerojatno što je ok, a što nije ok za jesti . .sigurno znaš da je bolje pojesti kuhanu junetinu nego porciju cevapa. Iako je ok ponekad pojesti i cevape :)

Analiziraj što i koliko jedeš .. vodi dnevnik, broji kalorije za pocetak ...

Skrati porcije, zamijeni manje zdrave namirnice zdravijima. Umjesto corn flakesa uzmi cistu zob. Umjesto kolaca, pojedi jabuku, umjesti pržene svinjetine, skuhaj junetinu, umjesto bijelog kruha uzmi graham . .razumiješ što želim reci . .

Ne padaj na razne light proizvode ... oni su cesto dvosjekli mac.

Izbjegavaj saharozu, ali nemoj se prepustiti niti umjetnim zasladjivacima ..

Izracunaj si koliko ti kalorija dnevno treba (imaš tu kalkulatora na stranici) .. i nikako ne idi ispod toga .. nema izgladnjivanja.

Ne moraš, barem za pocetak ništa drasticno mijenjati .. polako mijenjaj prehranu.

Dorucak je obavezan ..
 
Što se treniranja tice .. ako ceš ici u teretanu, ne idi na sprave i neoj previše visiti na kardio treningu .. imaš ovdje lijepih programa i vježbi ..

Kažu da je za skidanje kilograma najbolji takozvani metabolicki trening .. više vježbi pod opterecenjima (npr s utezima ili bodyweight) s minimalno pauze izmedju njih .. i tako napraviš 7, 8 vježbi skoro "u komadu" pa se onda odmoriš cca. minutu i onda to ponoviš, pa tako još jednom.

Vježbe koje ti trebaju su vježbe koje pogadjaju što više mišica i trup .. sklekovi, plank, cucnjevi .. ovdje na stranici stvarno ima puno o tome. Naravno ubaci i malo kardio treniranja ... ali zaista ne trebaš visiti na steperu sat vremena. 

Sve naravno ovisi u kakvoj si trenutno formi. Ima ljudi koji znog zglobova i prekomjerne težine prvo moraju smršaviti dijetom da mogu poceti s treniranjem (ti pretpostavljam nisi takva).

I trening ne treba biti duji od sat vremena. I tri puta tjedno ti je dosta .. za pocetak.

Uvijek nosi vode na trening ... ne soka, nego vode .. i ne samo na treningu, i inace pij dovoljno vode .. ne cekaj da ožedniš ...

Dodaci prehrani .. pa nisu ti nužni. Ali ok je popiti whey poslije treninga da te napuni bjelancevinama. I inace poslije treninga, ako vec neceš piti whey, gledaj što prije imati proteinom bogat obrok ...

Od dodataka možeš eventualno još neke minerale, multivitamine .. ali nije nužno, kad si središ prehranu mislim da ti nece trebati .
I odmaraj .. pokušaj se naspavati svake noci .. tijelo se obnavlja dok se odmaraš . .masti se troše dok se odmaraš ...
 
I izmjeri se.. struk, prsa, bokovi, težina (ako imaš prilike izmjeri i % masnog tkiva) .. i prati svaki tjedan dva se izmjeri ponovo .. ako napreduješ super, ako ne napreduješ, nešto ceš mijenjati .. ovo je put koji traje ... nema overnight rezultata.
Ne važi se svaki dan .. nema smisla .. jednom tjedno je dovoljno.

Citaj, informiraj se .. eto za pocetak od mene .. neka se pridruže i ostali ..



Edited by gordan72 - 26 Veljaca 2013 at 16:43
Back to Top
lotta_m View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lotta_m Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 16:44
Puno hvala na opširnom postu :)
U biti, 12 kg je otišlo kroz 7 mjeseci uz tae bo, i tu je stalo..Tak da mislim da sto se tice kondicije, nisam puno popustila.
Što se tice junk fooda, to je stvarno minimalno, ali smatram da mi ovak prehrana je nezdrava, odnosno nedovoljna.
Back to Top
gordan72 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 13 Lipanj 2012
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 98
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote gordan72 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 16:46

Ja bih ti preporucio da treniraš tijelo, a ne mišicne skupine.

Variraš vježbe, ne mišicne skupine .. ok .. ako si u ponedjeljak radila više vježbi za ledja, onda u srijedu baci naglasak na noge .. . ali opet radi vježbe u kojima manje više radi cijelo tijelo ili velike mišicne skupine ...
.. nema izolacijskih vježbi . to rade body builderi ..
Back to Top
lotta_m View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lotta_m Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 16:48
Tak sam si i ja mislila, ali dosad svi kazu vjezbaj parcijalno, odnosno izolacijske vjezbe, tak da savjet ovdje iskusnih vjezbaca puno znaci :)
Back to Top
Slavonka23 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2012
Location: osijek
Status: Offline
Points: 1978
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Slavonka23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 16:59
U potpunosti se slažem sa gordanom! Thumbs Up
"Prihvati onog tko te voli, pomozi onome kome to treba, oprosti onome tko te povrijedio i zboravi onog tko te napustio.."
Back to Top
lotta_m View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lotta_m Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 17:05
A što je s kavom, više štete nego koristi ili?
Back to Top
Slavonka23 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 24 Veljaca 2012
Location: osijek
Status: Offline
Points: 1978
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Slavonka23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 17:09
Ako je bez mlijeka i šecera ok je popiti npr. prije treninga... zbog kofeina...samo ne pretjeruje!
"Prihvati onog tko te voli, pomozi onome kome to treba, oprosti onome tko te povrijedio i zboravi onog tko te napustio.."
Back to Top
lotta_m View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lotta_m Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 17:12
Znaci tu griješim, previše mlijeka u kavi. Hvala na savjetima, pocinjem ih primjenjivati odmah, nadam se da ce bit rezultata :)
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 19:53
dobar full body trening, sredjena prehrana i sve ide, kondicija, snaga, figura :)
Back to Top
lotta_m View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 26 Veljaca 2013
Status: Offline
Points: 7
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lotta_m Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Veljaca 2013 at 21:51
Zanima me obrok prije i poslije teretane, obzirom da idem ujutro u teretanu, je li ok vjezbati na prazan želudac, odnosno meni odgovara banana ujutro prije treninga,a komplet obrok onda poslije treninga, oko pol 11? Ili bi ipak trebala nesto konkretnije ubacit u kljun umjesto banane?
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.