New Posts New Posts RSS Feed - Bicikl vs. trcanje
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Bicikl vs. trcanje

 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Vein View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 94
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vein Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Listopad 2008 at 22:59
Originally posted by Theia Theia wrote:

Originally posted by Fresh Fresh wrote:

S trcanjem treba biti oprezan upravo zbog opterecenja na koljena i zglobove, posebno za one koji krecu u trening sa povecanom kilažom.


Slažem se. Trcanje je ZAKON, ali ti zglobovi odu samo tako. Nakon što sam dobila "skakacko koljeno", doktor mi je zabranio trcanje, ali mi je rekao da na bicikl mogu jer time ne štetim koljenima. A sad - dal je to dovoljna zamijena za trcanje - nije, ali ce ti u svakom slucaju dobro doci! Bolje išta nego ništa!

Mješate kruške i jabuke
Back to Top
Vein View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 28 Kolovoz 2008
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 94
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Vein Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Listopad 2008 at 23:00
Originally posted by d3m0n d3m0n wrote:

pa to su ti dosta razlicite stvari.Ja npr ne mogu trcat jako dugo.Ono 5 km lagano ali sad nis ex.Dok bajs sam preko ljeta svaki drugi dan tjero od 50-š20 km kako kad sam imo rutu.

Inace mozes podic kondiciju bajsom ali ne u tolikoj mjeri koliko i trcanjem.Naravno kod bajsa dosta ja cas noge sto bas nije stvar kod trcanja.ja osobno mrzim trcat zbog kriznih a i zglobnih ligamenata.Ne mozes to gledat samo tako

Jes ti to vozio trkalicu ili montic?
Back to Top
Fresh View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Rujan 2008
Status: Offline
Points: 148
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Fresh Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Listopad 2008 at 10:31
Možeš objasnit simptome skakackog koljena Theia??
Back to Top
Mr.O View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 06 Srpanj 2007
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 99
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Mr.O Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Listopad 2008 at 17:10

Originally posted by Fresh Fresh wrote:

Možeš objasnit simptome skakackog koljena Theia??
 

bol u dijelu ispod koljena ili sa strane...ustvari "skakacko koljeno" je ustvari upala patele

Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Listopad 2008 at 21:45
 "Skakacko koljeno" -je sindrom prenaprezanja, karakteriziran patološkim promjenama tetive kvadricepsa i patelarne sveze.
 
Skakacko koljeno se najcešce pojavljuje kod sportaša koji u toku aktivnosti jako opterecuju ekstenzorni sustav koljena ucestalim skokovima ili dugotrajnim trcanjem.

Simptomi:

  -bol
  -smanjena funkcija noge

Bol se može javiti u predjelu gornjeg ili donjeg dijela patele ili na tuberositasu tibie (prednji dio, odmah ispod koljena)

U pocetku se bol javlja samo poslje treninga i prolazi nakon kraceg odmora, da bi kasnije bol postaje kontinuirana i pojavljuje se prije, za vrijeme i nakon treninga.
cesta je pojava boli nakon dužeg sjedenja sa savijenim koljenima (auto, kino i sl.) , znaci postaje smetnja i u svakodnevnom životu.


Rijetko, ako se nastave intenzivne sportske aktivnosti unatoc simptomima, dolazi do rupture patelarne sveze.


Lijecenje:

 - neoperativno

 - kirurško

Neoperativno lijecenje:

 - krioterapija

 - vježbe istezanja i jacanja ekstenzorne muskulature koljena

Istezanje i povecanje fleksibilnosti stražnje lože.
Postepeno jacanje ekstenzora sa malim opterecenjem i velikim brojem ponavljanja radi bolje prokrvljenosti i šta bržeg zacjelivanja. Vježbe se izvode sa nogom ekstendiranom u koljenu, opterecenje stavljamo na potkoljenicu.

Rade se koncentricne i ekscentricne vježbe za jacanje kvadricepsa.

Koncentricnom kontrakcijom mišicna vlakna se skracuju, mišic djeluje protivno sili teži i to uzrokuje jacanje mišica.
Ekscentricne kontrakcije uzrokuju produljenje mišicnih vlakana, jer mišic djeluje u smjeru sile teže- polagano spuštanje iz stojeceg stava u polucucanj.

Također se primjenjuje propriocepcija na balansnim daskama, jastucima, platformama...

Preporucuje se i nošenje koljenih poveski ( knee strap )


Eto otprilike....kirurško lijecenje nebi pisala..nije sada bitno....

Izvor je knjiga Sindromi prenaprezanja sustava za kretanje od Marka Pecine. Nadam se da sam pomogla.


 

Edited by dalila
Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Listopad 2008 at 23:37
  Jesi, hvala!
Back to Top
Theia View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 27 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 1648
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Theia Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 21 Listopad 2008 at 23:38
  I da - MRZIM TO ISTEZANJE!!!!! PA TKO SI MOŽE 2X š5 min DNEVNO NANOSITI TAKVU BOL!!!!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.