New Posts New Posts RSS Feed - dijabetes i whey
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

dijabetes i whey

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
rooney23 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Kolovoz 2013
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rooney23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: dijabetes i whey
    Posted: 19 Sijecanj 2015 at 22:37
da li osoba koja ima dijabetes smije da pije whey ako ne trenira.
ako mozes , kada i koliko puta dnevno?
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 11:58
Baš nedavno sam čitala jedan tekst o istraživanju koje su znanstvenici radili na osobama koje boluju od dijabetesa. Po rezultatimma, mjerica whey proteina prije doručka značajno pozitivno utječe na kontrolu razine glukoze nakon doručka.

Whey protein (protein sirutke) povećava proizvodnju hormona GLP-1 koji stimulira lučenje inzulina... To rezultira time da se inzulin ranije izluči pa je glukoza nakon doručka automatski snižena.

Po toj logici bi se dalo zaključiti da se whey može piti prije svakog obroka...
Be healthy, be happy.
Back to Top
rooney23 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Kolovoz 2013
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote rooney23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 12:10
napominjem da se ovdje radi o prosjecnoj osobi koja se ne bavi nikakvim treningom i boluje od secerne bolesti.

najbolje bi bilo da pije jednom dnevno prije dorucka ? koliko vremenski prije ?


Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 12:13

Ne znam baš Smile Uostalom, ne znam zašto bi itko tako nešto radio (pio whey prije svakog obroka), bio dijabetičar ili ne (ovo pišem jer će ovo možda netko shvatiti kao savjet Smile) Veliko mnoštvo zdrave hrane utječe na kontrolu razine glukoze nakon doručka, kao i kombiniranje različite hrane. Nije isto pojesti samu rižu i recimo rižu sa povrćem ili malo orašastih....

Whey sam po sebi stimulira inzulin pa ga u tom slučaju nebi uzimala samog ali ako se skombinira sa recimo određenom količinom zobi, malo orašastih i sjemenki (recimo za doručak) nebi trebao raditi problem, s treningom i bez.  Možda bi netko i reagirao u slučaju pretjerivanja sa određenim namirnicama ali to se lako provjeri u tom slučaju i uskladi.



"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 12:14
Ponavljam, ja ne bih pila prije nego uz dobro usklađen doručak ili neki drugi obrok, kao zamjena za izvor proteina. 1 dnevno dovoljno, kruta hrana na prvom mjestu.
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 12:17
Ma slazem se s gym-girl. Ali uzmimo osobu koja za doručak jede kruh i namaz... jer objektivno, veće su šanse da netko tko ne vježba i nije u tom điru, ne uživa ni baš u zobenim pahuljivama.

Ja sam išla logikom da osoba jede kao većina ljudi...

I naravno, whey je DADATAK prehrani i ne treba ga piti umjesto hrane...
Be healthy, be happy.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 12:29
Smile Ajmo mi onda toj osobi preporučiti fetu cjelovitog kruha sa namazom od svježeg sira i tune pa će i to biti dobro Big smile U tom slučaju bih ja prvo poradila na tome da se nekome sa tim problemom i neurednom prehranom prvo pokažu razne fine i zdrave varijante klasičnih obroka, a onda tek krenula na dodatke :) Uostalom, i od zobenih se mogu čuda napraviti da budu ukusnije :)

Palačinke od zobenih i wheya? Smile Eto samo jedne ideje gdje bi se whey uklopio vjerujem bez ikakvog lošeg efekta.

Uglavnom, whey može, u nekoj od kombinacija kojih imamo tonu na ovom forumu i općenito portalu :) S obzirom na to da osobe sa dijabetesom ionako moraju pripaziti na uravnotežene i manje obroke tokom dana bitno je samo da se whey lijepo uskladi sa ostalim namirnicama i bit će sve ok.  S tim da moram dodati da bi se tu ipak trebalo pripaziti na ukupne količine proteina jer nekima to zna napravit problem, ovisno i o kojem tipu dijabetesa je riječ, 1 ili 2 i ima li kakvih pratećih komplikacija..






Edited by Gym_girl - 20 Sijecanj 2015 at 12:42
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 12:59
Cijenjene dame, ovo se može vrtiti u krug :) Problem je u pitanju što nije navedeno D tip1 ili 2, a ono istraživanje što je Z... čitala je vjerojatno 2, mada isto problem. Drugo, opet nedostatak pitanje, zašto bi toj osobi trebao whey? Jer zbog nekih drugih GI problema ne konzumira dovoljno bjelančevina ili... Onda bih išao na manje zlo, i bez da provociram b.ćelije sa kratkotrajnim impulsima zbog wheya, moje subjektivno mišljenje je poslije ili na kraju obroka.Pa zaslađeni whey koji vara organizam ili ne, pa izolat ili hidrolizat... Mislim da bi hidrolizat bez bilo kakvog zaslađivača u nekom shake-u bio moj izbor. Mada sve ovisi o više stvari kod te osobe, koje naravno mi ne znamo, kao što ni većina lječnika ne zna mnogo o wheyu niti ih zanima :)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 13:25
Smile Znaš da se mi ovdje volimo vrtiti u krug Smile

Naravno, bilo bi korisno znati više podataka zato sam i dodala zadnju rečenicu....možda je problem samo u praktičnosti i nedostatku drugih ideja za obroke kod te osobe što se može lako rješiti bez da se eksperimentira sa wheyem. S druge strane, bilo bi dobro surađivati sa doktorom (pogotovo kod tipa 1) samo će ja vjerujem samo mali postotak njih, ako uopće, htjeti pričati o wheyu.

No opet mislim da je sve to od osobe do osobe, do količine svega u svakom obroku i općenitom kombiniranju namirnica...pa je teško reći samo da ili ne.

Znaš nekoga kome je whey smetao u tom slučaju ivere?


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 14:51
ne gymka, osobno ne poznajem niti jednog dijabetišara koji pije whey. Znao sam samo neke ljude koji su pili sve i svašta u kombinaciji, pa kad su prestali im je bilo bolje, valjda je nešto bilo okidač, ali nemam pojma što. Puno razumnih endokrinologa spominje umjetne zaslađivače za ljude sa GI poremećajima, i imam i osobna iskustva da im vjerujem, kao što je i razumno objašnjenje da tijelo nema pojma što bi sa umjetnim kem. supstancama kojima se nismo adaptirali u evoluciji. A o nadzoru kvalitete suplemenata i ne treba puno pričati, jeli? :)) Baš danas razgovarao sa ocem mladog sportaša koji je završio u bolnici zbog jetre i raspada imunološkog sustava, pio je sve i svašta(ne steroide), mada se ne može dokazati pretragam što je uzrok, nije to za našu besparicu u zdravstvu. Ostaje ono vječno, nismo svi isti, netko reagira na laktozu, casein, kavu, pušenje ili alkohol,teške metale, masnoće, šećere, itd a veoma rijetko se otkrije trigger... Pa kratkoročno, dugoročno, osobna razina tolerancije,itd., nikad kraja :))
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 16:08
neverending story Smile ali to je to.....

Upravo sam o tome započela priču u svlačionici sa jednom curom jučer, koja tek kreće sa wheyem.... :) ali sad tu ulazimo u ta općenita pitanja, nevezana za samu temu i  sa potencijalnom prilikom za zapetljavanje :) Kako kažeš, netko može pušiti kutiju svakodnevno cijelog života pa zdrav ko dren, nekog će nešto banalno pospremiti u bolnicu....zato nit panika al nit ruka u vatru za nešto kod mene..


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 16:24
da, neverending story... Što više poznaješ sam sebe, to ćeš bolje moći predvidjeti i kako ćeš reagirati na neke namirnice. Naravno da nema univerzalnog rješenja, pa svijet bi tada bio dosadan, a liječnici bez posla ;)

Npr jedan od naših iskusnijih bodybuilding natjecatelja je dijabetičar... redovito pije whey i druge suplemente i nikada zbog toga nije ugrozio zdravlje...

Mislim da samo treba manje mistificirati stvari... uostalom, uz današnju dostupnost informacija teško je od bilo čega raditi neku mudrost... pa tako i on wheya ;)
Be healthy, be happy.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 16:42
Je, ali nekad je teško predvidjeti unatoč poznavanju sebe, a i to je pitanje koliko smo ustvari vješti u tome :) I kako je iver rekao kad se nešto desi ajde iskopaj pravi uzrok, često je i nemoguće uzevši u obzir sve moguće faktore od kojih su neki i nepovezani sa prehranom tako da......neverending story još jednom :)

Manje mistificirati ali niti slijepo slijediti, odnosno prihvaćati kao 100% samo zato što to negdje piše...jer se piše svašta, točno jednom krivo drugom :)

Ja se ne opterećujem ničim konkretnim i dobro se osjećam s ovim što radim ali kako rekoh, za ništa ruku u vatru..


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 16:51
Eh, ja bih za kestenima gurnula ruku u vatru ;)
Be healthy, be happy.
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 17:00
Znam ja dijabetičara koji pije whey. Zapravo, radio sam s njim i on me educirao o tome pošto se ja nisam htio mješati u to jer nisam kvalificiran za to, niti zelim preuzimati odgovornost u takvim slučajevima pa rađe nista ne savjetujem.
On ima dijabetes tipa 1 ,, mlada osoba. Kada pije samo whey, bez dodavanja UH ili jednja uh, dakle cisti whey nema nikakvih problema. Kaze da je zanemarivo koliko podize secer, nema nikakve potrebe za uzimanjem inzulina nakon cistog whey shakea.

A bodybilder natjecatelj i zdravlje :) tom je whey najmanja stavka kod ugrozavanja zdravlja :) , a nerjetko je i inzulin dio igre, tak da bilder nije netko s kim bi trebali uzet za primjer


Edited by The Phoenix - 20 Sijecanj 2015 at 17:13
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Sijecanj 2015 at 17:15
Dobro je znati iako je to jedan slučaj. Na kraju je najbolje jednostavno probati Smile ali ja bih i dalje (u vezi osobe o kojoj je riječ) krenula od osnovnih navika, rihtanja onog nepotrebnog i lošeg, ako je tako, nitko ne kaže da je to slučaj ...
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.