New Posts New Posts RSS Feed - Prehrana za rekreativce??
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Prehrana za rekreativce??

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
lana38 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 03 Svibanj 2013
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lana38 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Prehrana za rekreativce??
    Posted: 06 Svibanj 2013 at 18:16
Evo pozdrav svima, i jedno pitanje koje me muci...
Trudim se hraniti zdravo vec neko vrijeme, vježbam redovito vec 7 mjeseci...promjene se vide, ali vjerojatno treba puno više vremena nego što bi ja to željela i puno više odricanja.
problem si mi proteini koje baš i ne volim..iskreno vecinu ih jedem na silu...Što se dogadja kad ne jedeš onih (kako cesto citam) 2gr/kg težine??
zar svi baš moraju piti whey???
Evo osnovne natuknice imam 39 godina 167/58-59 kg..
Voljela bi skinuti još par cm na bokovima..ostalo je u redu..i celulit naravno..da ne zaboravim mog prijatelja koji je kako god okreneš redovno uz mene godinama

Eto nadam se motivacijskom odgovorima...
Back to Top
johny90 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2013
Status: Offline
Points: 13
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote johny90 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2013 at 20:04
i ja sam ovdje novi,ali pokušat cu ti odgovorit što te zanima :)
nemoraš popit whey nikad u životu i mislim da ti to nece imati vjerojatno nikakav utjecaj na rezultat..nemoraš ni 2g/kg proteina..po tvojoj visini i kilaži se bojim(pretpostavljam) da unosiš malo kalorija..procitaj što možeš više o prehrani na ovom forumu i nastoj sredit prehranu,pij što više vode i jedi što više povrca,potrudi se da ti vecera bude proteinska uz možda malo masti(posni sir i šaka oraha)..i naravno treniraj,rezultati ce doci ;)
Back to Top
Zvonimir Brle View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Svibanj 2011
Location: Sunja
Status: Offline
Points: 1018
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zvonimir Brle Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2013 at 20:54
Pozz svima , za pocetak bi rekao nešto o proteinima.
Ne moraš unositi toliko proteina to je izmislila i industrija kao i taj famozni "whey".
Whey ti nije ništa nego obradjena sirutka ( imaš više vrsta whey-a), te su mu dodani razliciti vitamini ili još nešta. Kažem ti da ti je zdravije popiti jedan shake od whey-a nego pivu jer u njemu ceš naci svašta dobroga. Sada kako se razvija fitness industrija tako ima i hrpa proizvodjaca whey-a, u nekima možeš stvarno svašta naci tako da ti preporucujem ako budeš kupovala malo skuplje verzije jer su one jeftinije dosta "zašecerene" .
Proteine možeš unositi iz raznih namirnica jaja,mesa posebno pilecih prsa i junetine , ali možeš i ostale djelove piletine itd. itd. imaš na forumu svega.
Zakljucak: ako budeš unosila manje od 2 g /kg proteina DOBIT CEŠ MIŠICE ( koncentriraj se barem 1.5g/kg ako možeš ), NE TREBAŠ KORISTITI WHEY da bi dobila mišice to je samo DODATAK i ništa loše ti se nece dogoditi dapace može ti samo pomoci.
P.S. : valjda nisam neku glupost rekao Smile


Edited by Zvonimir Brle - 06 Svibanj 2013 at 20:55
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2013 at 22:54
s druge strane whey je dodatak prehrani pa ako ne voliš papat meso, jaja sir, ribu možeš popit whey da ti nadomjesti proteine jer ti oni ipak trebaju ali nitko ne govori da ga moraš pit ;)
Back to Top
lana38 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 03 Svibanj 2013
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lana38 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2013 at 23:26
Molim te da ne sudiš o tome koliko ja jedem, to nisam ni pisala..unosim dovoljno kcal..i jedem voce povrce, vodu i sve..
Moje je pitanje postavljeno iskljucivo da ne volim proteine u tolikoj mjeri da bi ih kolicinski toliko pojela. Znaci veceras nakon treninga pojela sam posni sir, a iskreno feta integrallnog s žlicicom mermelade bez šecera bi mi sjela sto puta bolje...ali prililila sam se pojesti posni..
e sad ima li to smisla..
Whey ne želim kupovati ne piti/jesti...tako da savjete o kvaliteti ne trebam.. Ali kad pogledam neke jelovnike, whey je u dva obroka sigurno..obicno dorucak i poslije treninga..kao da su isti jelovnici za sve...ili se to meni cini jer mi ti proteini(whey ili bilo što drugo) bodu oci
Ja ne želim biti vrhunski sportaš (a ni godine mi više nisu za to), tek rekreativac koji ce se dobro osjecati u svom tijelu i spremnije docekati godine koje dolaze...
Back to Top
iver View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove


Joined: 22 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 631
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote iver Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Svibanj 2013 at 23:58
Iana, whey baš i nema puno veze sa sportom. Tamo ga koriste možda oni koji imaju nešto slabiju genetiku pa da mišicnom masom stignu one nadarene, ali to nije isto. Whey uglavnom piju bodybuilderi i rekreativci, fitnesovci, koji žele da se vidi nešto :) Drugo je kad ga stariji ili bolesni piju zbog smanjene apsorpcije proteina ili zbog sarkolemije. Ako ne želiš mijenjati svoju kolicinu mišica brzo i znatnijoj mjeri, dobit ceš rezultat i kroz dobar dnevni unos hrane. Sad u glavi na brzinu zbrajam, oko 7 frendova, osvajaca svjetskih i olimp.medalja u borilackim sportovima,nitko od njih ne pije proteinske dodatke. Pa možeš i ti bez toga.   
Back to Top
lana38 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 03 Svibanj 2013
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lana38 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 08:26
Ja i ne želim to piti..i necu...
Cini mi se da nitko nije baš razumio moje pitanje..ajde da preformuliram..što se dogadja kad se ja zdravo hranim, u kalorijskim okvirima, ali ne unosim dovoljno proteina, a treniram 3-5 puta tjedno..(intenzivni treninzi oko 45 min)
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 10:01
Mislim da su razumjeli svi tvoje pitanje ,samo ti pokusavaju skinuti predrasude u kojima zivis, bez da ti sugeriraju dal bi trebala piti nesto ili ne.
Sad sto ti znaci da se zdravo hranis? to takodjer moze biti fikcija koja moze biti dalkeo od zdravog. CIm ne unosis dovoljno bjelancevina to nije zdrava prehrana. Maknimo na stranu treninge i sve, bjelancevine su potrebne za aposlutno svaku tvar u nasem tijelu, od izgradnje krvnih stanica, ukljucujuci i imunoloske, rast i obnovu tkiva, organa, proizvodnju antitijela , hormona, hemoglobina, dakle prenosa kisika u organizam, tako da ne unosenje istih i bez treninga moze dovesti do pada imuniteta i raznih oboljenja. Uz trening potreba za bjelancevinama se povecava, pa tako su osim za navedeno potrebne za izgradnju i oporavak misicne mase, te u nedostatku istih kroz dugi period dolazi do katabloizma, odnosno gubitka misine mase u nekom dijelu. Sad naravno je pitanje koliko zapravo jedes protina u hrani , dal jedes kalorijski dovoljno ostalog i kako izgleda ta prehrana opcenito
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 10:54

lana, možda je baš nedostatak proteina to što te koci u skidanju tih par cm sa bokova i celulita Wink

Phoenix je sve lijepo objasnio, tu nemam što za dodat osim da vecina ljudi griješi u istim pitanjima. Kao da su proteini samo za mišice Smile I kao da su mišici samo sa prošetavanje plažom.

Naravno da možeš imat puno bolje rezultate i da, što su ti ciljevi viši, a genetika i trenutna forma zeznutija, to ceš se morat i više odricat. Nisu svi isti i ne trebaju i ne smiju svi radit po istoj shemi ali neke osnove postoje i vrijede za svih, ako ne za svih onda za veliku vecinu.

Ako želiš postici više i u kracem vremenu onda biš se morala malo bacit na proucavanje najboljih nacina za postizanje toga. Nece sve bit bajno, pogotovo na pocetku - mnogi od nas bi isto tako kao i ti radje opalili po kruhu i marmeladi nego po posnom Big smile ali to i je poanta svega ovoga - puno put smo rekli: da je lako, svi bi ko modeli hodali gradom Wink

To je kao da ja kažem: "ful mi se jede pizza sad, a ne piletina i brokule". Ok, mogu - ali da li je to korak naprijed ili nazad od nekog mog cilja? Naravno, sve ovisi, ne kažem da nekad ne odaberem ovo prvo LOL ali ako sam ozbiljna onda cu prijec preko te trenutne želje i odabrat ono što je u tom trenutku bolje za ono što želim.

Get it?

A sad jelovnik na sunce Cool


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
lana38 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 03 Svibanj 2013
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lana38 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 11:11
Omjer proteina Uh i masti ne piše svugjde jednako. Ja sama kažem da po tom 2gr/kg ne unosim dovoljno proteina i pitala sam što se onda dogadja. Evo na pocetnoj stranici stranici fitnessa su dva jelovnika, jedan za redukciju, drugi za prehranu vegetarijanca..u oba je whey...zato sam pitala mora li ga se piti...
Gledaj želim da mi prehrana bude nešto u cemu uživam a ne cime se mucim..a a se mucim pojesti 200 gr posnog..radije bi pojela jabuku, bananu, kuhanu blitvu, brokulu, varivo od povrca i jecma ili riže i sl..(s mesom unutra ali u malim kolicinama),,,ne patim ja za pizzom...imala sam problem sa slatkim,a li evo to prilicno dobro kontroliram..

evo jucerašnji jelovnik:
zobene (oko 50gr) mlijeko, lan, brusnice i bademi (po žlica ovoga), jabuka, feta raženog, 100-150 gr posnog, 100 gr šunke, rajcica i krastavac, integralna tjestenine (tanjur) sa salsom od rajcice(home made) i 50 gr mozarelle, šaka suhog voca te 150 gr posnog s sirovom paprikom...i šumeci magnezij...e evo da ne ukradem ništa nocni obrok banana...(tlak me malo skomirao)..2 litre vode i litra biljnog caja a trening je bio insanity asylum strength and agility..
Back to Top
lana38 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 03 Svibanj 2013
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lana38 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 11:12
Evo iskreno od svih komentara jedino je od gym girl prva recenica bila odgovor na moje pitanje...hvala..bez obzira da li mi se svidja ili ne...
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 11:16
Dovoljno ti je 1,2-1,5 g P/kg
Back to Top
lana38 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 03 Svibanj 2013
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lana38 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 11:21
gym...zar ti vec ne hodaš ko model
Šalim se..evo iskreno moje želje su da nadjem nešto gdje bi se ja mogla osjecati dobro, a da napredujem..i da, a ubijem celulit....
Back to Top
lana38 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 03 Svibanj 2013
Status: Offline
Points: 14
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lana38 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 11:22
Phoenix..da li je bila ta kolicina u mom jucerašnjem meniju? otprilike
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 11:51
Originally posted by lana38 lana38 wrote:

Phoenix..da li je bila ta kolicina u mom jucerašnjem meniju? otprilike

A ono......malo na knap, al ak ces racunat biljne P (ja ih inace ne racunam) onda mozda i jesi. Uglavnom nebi ti skodilo jos malo.....u rucku fale ak se ne varam i dorucku


Edited by The Phoenix - 07 Svibanj 2013 at 11:52
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 07 Svibanj 2013 at 11:52
Originally posted by lana38 lana38 wrote:

Omjer proteina Uh i masti ne piše svugjde jednako. Ja sama kažem da po tom 2gr/kg ne unosim dovoljno proteina i pitala sam što se onda dogadja. Evo na pocetnoj stranici stranici fitnessa su dva jelovnika, jedan za redukciju, drugi za prehranu vegetarijanca..u oba je whey...zato sam pitala mora li ga se piti...
Gledaj želim da mi prehrana bude nešto u cemu uživam a ne cime se mucim..a a se mucim pojesti 200 gr posnog..radije bi pojela jabuku, bananu, kuhanu blitvu, brokulu, varivo od povrca i jecma ili riže i sl..(s mesom unutra ali u malim kolicinama),,,ne patim ja za pizzom...imala sam problem sa slatkim,a li evo to prilicno dobro kontroliram..

evo jucerašnji jelovnik:
zobene (oko 50gr) mlijeko, lan, brusnice i bademi (po žlica ovoga), jabuka, feta raženog, 100-150 gr posnog, 100 gr šunke, rajcica i krastavac, integralna tjestenine (tanjur) sa salsom od rajcice(home made) i 50 gr mozarelle, šaka suhog voca te 150 gr posnog s sirovom paprikom...i šumeci magnezij...e evo da ne ukradem ništa nocni obrok banana...(tlak me malo skomirao)..2 litre vode i litra biljnog caja a trening je bio insanity asylum strength and agility..


Tako je, omjeri nisu svugdje jednaki i niti bi to trebali biti. Kao što nismo ni svi mi jednaki, ni po tipu tijela, ni po metabolizmu, ni nacinima treninga, aktivnostima opcenito, ciljevima i vizijama i da ne nabrajam dalje. Zato se i rade individualni programi, kako bi se sve prilagodilo pojedincu.

Ha, cuj, naravno da ne moraš pit whey, i mene zna živcirat to naguravanje ponekad. Mada whey ima svoje benefite i ne bi se trebalo biti izricito kontra, kao i izricito ga smatrat nužnim za rezultate. Jednostavno dobar i povoljan nacin da se dnevni jelovnik nadopuni kvalitetnim proteinima, da se uštedi vrijeme pripreme obroka, malo zagušta usput i tako to ;)

Pa i trebala biš uživati u hrani! Ne bi baš bilo dobro kad bi ti se želudac dizao od obroka do obroka Big smile Nije u tome poanta. Uvijek jednu namirnicu koja ti baš ne leži možeš zamijeniti drugom. Ne ide ti posni sir? So what - pojedi meso, jaja, ribu....nešto trece. Sad je i taj posni postao kao i whey, bez njega ništa Tongue Isto tako - probaj više razlicitih posnih, nisu svi isti okusom, možda si samo naletjela na neki bljutavluk - za mene je to Dukat Dead Big smile

Samo ti tu imaš drugi problem - što biš posni zamijenila nekom sasvim drugom grupom hrane. Ne možeš proteine zamijenit ugljikohidratima ;) Ako ti se ne jede posni, zamijeni ga nekim drugim izvorom proteina, a ne neceg drugog. Posni i blitva nisu ista stvar, ne Wink

Znac, treba nekako pronac sredinu - da se ne muciš, odnosno da nadješ hranu koja ce ti najviše ukusom odgovarat, a da je ok ali da opet budeš svjesna da ceš odredjena odricanja morat napravit. Meni se zna desit da bi najradje poslije treninga pojela nešto sasvim bezveze ili ništa. Ali cemu onda sva ta muka ako satima nakon toga ne jedem? Neka pravila postoje i moraš ih se pridržavat ako hoceš ostvarit to što želiš.

Ajde, šta ti misliš koliko tu ima proteina u ovom tvom jelovniku? Smile Otprilike bar? uh-a, masti?


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.