New Posts New Posts RSS Feed - evo da se i ja prestavim
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

evo da se i ja prestavim

 Post Reply Post Reply
Author
Makeover View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Makeover Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: evo da se i ja prestavim
    Posted: 20 Veljaca 2015 at 08:02
Zovem se Kristina i imam 45 godina.Cijeli život muku mučim s kilama i pretila sam. Visoka sam 170 cm i trenutno imam 94 kile. Čitam na forumu da je jako važno brojati kalorije tj. da je najbolje tako pratiti spuštanje kila jer kao ako se tjedno bude u minusu 7000 kalorija da se može izgubiti jedna kila. E sad, mene zanima koliko bi ja trebala unositi kalorija da skidam kilu tjedno. I jel to znači da ako npr to bude 1500 kalorija da ću morati tako stalno jesti jer se tijelo navikne na toliki unos kalorija. Jel se nakon nekog vremena polako dodavaju količine hrane tj kalorija?
E da, što se tiče vježbanja, svaki dan šetam oko sat vremena. Al da, jedem baš dosta. I zato nije dovoljna ta šetnja. Ne znam kako je najbolje krenuti. Bila sam na milion dijeta i uspijem smršaviti ali brzo i dobijem kile nazad jer se zaželim svega i onda nekontrolirano jedem.
Znam da kile nisam naslagala preko noći pa da ni ne mogu otići prek noći. Ali kod mene je važna motivacija jer očito da imam problem s glavom kad toliko jedem. Znači moram vidjeti da mršavim pa da se pridržavam tog unosa hrane.
Malo me sram što sam ovako iskreno odgovorila, nadam se da me nećete osuđivati. Ali vrijedi sve pokušati kako bi uspjela krenuti i preokrenuti svoj sklop u glavi što se tiče hrane i vježbanja. Radim u uredu i po 10 sati znam raditi compu. Nisam udana, nemam djecu. Sve što imam su kile

Pozdravlja vas sve bucka
Back to Top
nenno View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 26 Sijecanj 2007
Location: Velika Gorica
Status: Offline
Points: 134
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote nenno Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 08:27
vjerojatno će moji kolege dati puno stručniji odgovor, ali ono što bi ja napravio na tvojem jestu je definitivno upisati teretanu ili neku drugu grupnu tjelovježbu. Nedostaje ti motiva, to je evidentno, a ekipa s kojom bi vježbala te sigurno može pokrenuti. Dijete sama po sebi nema smisla. A i smanji malo radno vrijeme - 10 sati, halo?
"....I only dream in black and white. I only drema 'cause I'm alive...."
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 08:59
Pozdrav i dobrodošla,

i moj je savjet definitivno da razmisliš o nekom grupnom vježbanju. Za početak odaberi neki manje intenzivan trening, da se tijelo privikne na fizičku aktivnost. Osim toga, pokušaj što više hodati tijekom dana... do posla ili navečer izdvoji bar 30 minuta za neku šetnju.

Nemoj se zamarati brojem kalorija, važno je da potrošiš više nego što pojedeš. Prati one jednostavne fitness upute:
- 5 malih obroka u danu
- ugljikohidrati samo u prvim obrocima u danu
- nema dosipanja u tanjur
- preskoči desert
- izbaci iz prehrane sokove, grickalice i pekarske proizvode

Brojanje kalorija će te vrlo brzo izludjeti, a to definitivno nije rješenje.

Usput, zapamti da ne smiješ gladovati - upravo zato i postoji tih 5 malih obroka, stalno si sita, metabolizam se ubrza i masti se tope...

što se tiče 10 sati rada za računalom, nemoj da ti to bude izgovor... iaj sjedim za računalom cijeli dan, ali to ne znači da navečer ili ujutro ne stignem skuhati ili napraviti trening.

Sve se može kad se zaista hoće. Već što si došla ovdje i tražiš pomoć je velika stvar. Dobrodošla i sretno.
Be healthy, be happy.
Back to Top
sirena776 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 17 Veljaca 2015
Status: Offline
Points: 9
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sirena776 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 09:54
Najbitnija je sigurno volja u svakom slučaju :)
Treba se riješiti grickalica, one su stvarno najveća napast koja tako lako dovodi do debljanja.
Činjenica je da često ljudi se opuste kad je riječ o hrani za koju se kaže da je zdrava. Zato pripaziti i na to. Recimo, sušeno voće i orašasti plodovi su zdravi, ali vrlo lako je pretjerati u njihovom unosu.
Broj obroka treba biti 4-5, ali jako paziti i kakvi su to obroci, imati na umu da se jednim međuobrokom smatra i jogurt ili voće...
Zeleni čaj je odličan :)
Što se tiče tjelovježbe, grupne vježbe su odlične, ali pripaziti da se krene s nekim blažim oblikom, recimo zumba, aerobic ili tako nešto. Jer može biti jako demotivirajuće ako se na treningu ne može pratiti velika većina i ako se stoji veliki dio sata. I vremenom aktivnost povećavati.A svaki slobodan trenutak koristiti za šetnju ili bilo kakvu aktivnost.
Teško je promjeniti navike odjednom, ako se krene previše agresivno u mijenjanje životnog stila to vrlo često rezultira posustajanjem i neuspjehom. Zato sitnice i polako :)

Ovo su savjeti iz mog vlastitog iskustva, možda se stručniji ne slažu sa svime, ali meni su te neke stvari pomogle
Back to Top
korak3113 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 15
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote korak3113 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 10:19
Book ;)) 

evo moja iskustva...sto se tice motivacije, ja nisam nikad bila od teretane, ali kad je zgustilo krenula sam...ono  sto me motivira je kad vidim sve te ljude oko sebe koji se trude, koji se znoje od muke kao  i ti ;) , kad vidis da nisi jedina koja ima viska i koja se trudi da to skine i kad shvatis da teretana nije samo za one koji odrzavaju idealno tijelo, vec i za sve nas ostale...shvatis i da nikoga tamo nije briga a niti se okrece da pogleda kaj ti radis, ali isto tako ako nesto trebas i pitas pomoci ce ti, kao i treneri koji su tamo isto sa zeljom da ti pomognu...na kraju se pocnes osjecati dobro i kreces vjezbati zadanim danima sa radoscu, jos si skines neku muziku kaj volis i uzivas...

Isto tako pomaze ako imas prijatelje ili poznanike koji se bore za bolje, za ici naprijed, koji su pozitivni, koji jedu zdravo tako da i kad padnes malo, uvijek uleti neka recenica podrske koja te digne i ti prihvatis pad kao dio puta do svog cilja, dignes se i nastavljas gdje si stala ;)
stepbystep
Back to Top
Makeover View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 22 Sijecanj 2015
Status: Offline
Points: 2
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Makeover Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 10:53
hvala vam dragi ljudi na odgovorima. Slažem se s vama da ste i vi nekad imali problema s viškovima i da je najteže natjerati se na bilo kakavu promjenu u životu. Tijekom ovih godina dosta sam informacija saznala na netu i poznato mi je da je najbolje jesti više puta dnevno, cca 5-6 obroka. To ću i ja primjeniti. Ali kako nisam karakter da si sama odokativno stavim na tanjur svega i svačega, nekako imam osjećaj da uz to brojanje kalorija jedem raznoliko i normalno manje količinski. Ničega se ne odričem previše, ali naravno pazim da ne unosim slatkiše.

Baš bi voljela da mi netko objasni tu shemu s kalorijama. Ako je moj npr broj kalorija 1500 koji mi je potreban za funkcioniranje organizma, koliko je potrebno ići dolje s kalorijama da se mršavi. I koliko smijem povećavati unos kalorija kad vježbam ili hodam. To me zanima.

I kad smršavim, daj Bože, na koji način povećavam te kalorije da se ne udebljam.

Da li postoji npr neka kombinacija tijekom tjedna što se tiče unosa kalorija da je učinkovita za bolje skidanje kila.

Nadam se da ste me shvatili :)

Pozić
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 11:20
Pretpostavljam da pod ovim "1500 koji mi je potreban za funkcioniranje organizma" mislis na bazalni metabolizam. To je energija koja ti je potrebna za normalno (osnovno) funkcioniranje organizma, znači za tjelesne funkcije i ja ti ne bih savjetovala da ides ispod toga jer na taj način, prvo izazivaš uništavanje mišića, usporavaš sve tjlesne funkcije, a dugoročno - ugrožavaš zdravlje.

Pojednostavljeno, to je energija koju koristiš npr u danima kad si cijeli dan doma i ništa ne radiš i nigdje ne ideš već samo ljenčariš. Čak i sam odlazak na wc ti troši dodatnu energiju, povrh ovog broja.

Evo ovdje imaš dobro objašnjeno što je bazalni metabolizam:
https://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Metabolizam-osnovno.aspx

Tvoj unos kalorija mora biti niži od ukupne energije koju u danu potrošiš, a ona zaviusi o nizu faktora, spolu, godinama, razini aktivnosti i slično.

Edited by ZorroRi - 20 Veljaca 2015 at 11:25
Be healthy, be happy.
Back to Top
SamoTvoja View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 02 Studeni 2014
Location: Bosnia
Status: Offline
Points: 88
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SamoTvoja Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 12:19
@Makeover, sretno ti sa skidanjem kilica i samo hrabro naprijed. Ja sam bila otprilike iste "velicine" kao i ti. Mislim da ti je od brojanja kalorija puno vaznije sta jedes. Nije isto 1500 kcal neke industrijski preradjene hrane, pune soli i aditiva i 1500 kcal svjezeg mesa, ribe, povrca, voca, sira. Ja sam prije brojala kalorije ali nikakvog efekta nije dalo dok nisam pocela voditi racuna iz cega su te kalorije, da li ima dovoljno vlakana, dovoljno masnoca i sl. Ovdje je odlicna ekipica i vjerujem da ti mogu pomoci savjetima, ali ti si jedina koja moze uraditi nesto za sebe.
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 20 Veljaca 2015 at 13:51
Bravo SamoTvoja! ;)

nedavno sam imala upravo raspravu na tu temu kalorija. Jedna "savjetnica za prehranu" me uvjeravala da je jednako unijeti 200 kalorija iz čokolade ili iz mesa!! Kao "kalorije su kalorije, bez obzira odakle".
Da, ali organizam sa sastavnicama iz čokolade lijepo napravi jedan slojčić oko trbuščića ili guze, a s mojim komadićem mesa nahrani od treninga umorne mišićiće :=
Be healthy, be happy.
Back to Top
Crvenjakuša View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 20 Listopad 2013
Status: Offline
Points: 53
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Crvenjakuša Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Veljaca 2015 at 13:53
Draga Makeover

Moja topla preporuka ti je da izračunaš BMR i TDEE.
Vrlo jednostavno
Primjer; BMR ti je 1500 (toliko tvoje tijelo troši za osnovne funkcije i toliko MORAŠ UNOSITI na dnevnoj bazi da bi normalno funkcionirala)
TDEE ti je recimo 2200 (bubam napamet, možeš sve točno izračunati)

Matematika je u ovom slučaju jednostavna da jednostavnija ne može biti.

Ako želiš ostati na istom - unosiš točno koliko trošiš (npr. 2200 kcal)
Ako želiš smršaviti - unosiš 250 kcal manje na dnevnoj bazi, a 250 kcal potrošiš fizičkom rekreacijom. Drugim riječima, ostvaruješ kalorijski deficit na jedan normalan i zdrav način, koji te ostavlja zdravom i sitom.

Mnogi ovdje ne zagovaraju brojenje kalorija, i smatraju da je to nepotrebno opterećivanje. Ne slažem se u potpunosti. Ukoliko je netko početnik, i zaista želi paziti što jede, a zna da nije toliko discipliniran i stručan da sam sebi odredi neke stvari, brojanje kalorija može biti poprilično korisno. Opet nije dobro postati opsjednut sa tim, i cijelo vrijeme samo o tome razmišljati, kao i u svim drugim aspektima života, UMJERENOST je ključ. Ovako i onako nakon nekog vremena već napamet znaš koliko kalorija što ima, i nema niti potrebe za vaganjem, mjerenjem i brojanjem.

Poznajem puno ljudi koji to smatraju opsjednutošću, bolešću i glupošću. I mislim da je to prilično uskogrudno stajalište. Zašto je loše da želim znati točan broja kalorija koje unosim? Zašto je loše da si to izračunam? Koga povrijeđujem sa tim? Kome nanosim bol, ili koga davim sa tim brojkama? Samo zato što je nešto različito od onoga na što su ljudi navikli ne znači da je loše. Živjela različitost.

Isto tako, naravno da je važno napomenuti da bi izvori tih kalorija trebali biti zdravi. Moje osobno mišljenje da čovjek (bez zdravstvenih problema i određenih intolerancija) može jesti sve. I onda ako imaš primjerice 35 obroka tjedno, i zgriješiš u 5 obroka, neće se dogoditi apsolutno ništa. Niti jedna opsjednutost (pa čak i zdravim životom i fitnessom) nije niti dobra niti zdrava.

Stoga sam hrabro naprijed i SRETNO! Slušaj svoje tijelo, uživaj u jelu, uživaj u obrocima koje spremaš (sve što je začinjeno sa ljubavlju i pažnjom je najbolje i najfinije) i ako želiš pripomogni si sa tablicama i vagama, dok ne dođeš do faze kada se možeš osloniti sama na sebe :)
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.