Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
BEST BUY ponuda
Najpopularniji komplet utega i šipki za vježbanje kod kuće. Pogodan za izvođenje više od 100 vježbi. Zaliha je ograničena!
Elektroničke cigarete štetne su i za korisnike i za pasivne pušače koji su izloženi njihovim izgaranjima, navodi se u izvješću Svjetske zdravstvene organizacije u kojem se dodatno upozorava da štetno utjecati na rast fetusa i utjecati na mozak tinejdžera.
Ne pomažu u prestanku pušenja
E-cigarete ili sustav elektroničke dostave nikotina (engl. Electronic Nicotine Delivery Systems, ENDS) od svojeg pojavljivanja je bio prezentiran od strane proizvođača, ali i nekih vladinih organizacija kao zdravija alternativa pušenju cigareta i kao način lakšeg rješavanja nezdrave navike pušenja. No, zdravstvene organizacije tvrde suprotno.
U nizu studija, istraživanja i upitnika o e-cigaretama zdravstvene organizacije UN-a potvrdile su da nema dokaza da e-cigarete pomažu u prestanku pušenja te da postoje jasni i potvrđeni dokazi da su e-cigarete jako opasne i štetne.
„Nema sumnje da su e-cigarete jako štetne za zdravlje i nisu sigurne za korištenje.“, odgovor je Svjetske zdravstvene organizacije na upit je li prerano donositi teze o dugoročnoj nezdravosti e-cigareta kod onih koji ih koriste, ali i kod onih koji pasivnu udišu njihov dim.
Uređaji na baterije koji omogućuju korisnicima udisanje ovisne nikotinske tekućine i izdisanje pare "posebno su rizični kada ih koriste adolescenti", ističe WHO, pojačavajući početna upozorenja izrečena u 2019. godini.
"Nikotin je jako ovisan i mozak mladih se razvija do sredine dvadesetih godina", navodi se u dokumentu objavljenom prije nekoliko dana, naglašavajući da "izlaganje nikotinu može imati dugotrajne, štetne učinke." Ove tvrdnje izaziva veliku zabrinutost zbog sve veće popularnosti e-cigareta među mladima u mnogim zemljama.
Istovremeno, malo je naznaka da se pomoću e-cigareta tinejdžeri drže dalje od štetnijih proizvoda, a WHO naglašava da je vjerojatno da će oni koji koriste ENDS u nekom trenutku početi pušizi konvencionalne cigarete.
Značajan rizik
WHO naglašava da e-cigarete predstavljaju značajan rizik za trudnice radi štetnog utjecaja na rast i razvoj fetusa.
Dodatno, WHO ističe da e-cigarete predstavljaju značajno povećan rizik od srčanih bolesti i poremećaja i bolesti pluća.
Zdravstvene organizacije UN-a ističu i da je pasivno pušenje odnosno izloženost dimu e-cigarete od druge osobe također štetno jer „aerosol redovno sadrži toksične supstance, uključujući glikol koji se koristi u proizvodnji antifriza“.
Stoga, savjetujemo da pokušate prestati pušiti i ne zavaravate se da će e-cigarete pomoći na tom putu ili da su manje štetna varijanta pušenja. Njima štetite i sebi, ali i svojoj okolini te povećavate rizik od niza bolesti.
Objavljeno 25.02.2020.