Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

Što je linea alba abdominis i za što služi?

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

U našem tijelu postoje dvije linee albe. Jedna s prednje strane vrata, a druga u području trbuha i nju se naziva linea alba abdominis.

Građa i uloga

Linea alba abdominis je vezivna struktura koja se nalazi u središnjem dijelu trbuha i proteže se od xiphoidnog nastavka, kojim završava prsna kost, do pubične simfize (symphysis pubis i cristae pubical). Ona dijeli lijevu i desnu stranu ravnog mišića trbuha, m. rectus abdominis. Sačinjena je od tetivnih dijelova, kosih i poprečnih i od kolagenskih vlakana koji tvore aponeurotske slojeve mišića trbuha, uključujući m. obliqus externus, m, oblicus internus i m. transversus abdominis.

Linea alba

U srednjem dijelu se nalazi umbilicus (pupak ili pupčani otvor) koji je ostatak otvora iz fetalnog života gdje je prolazila pupčana vrpca. Nakon rođenja on se zatvara. Iza njega se nalazi fascija koja pojačava otvor. Međutim, to je mjesto gdje je linea alba najslabija i upravo oko tog mjesta se najčešće pojavljuju hernije ili izrazita slabost.

Linea alba je istovremeno čvrsta i fleksibilna što igra vrlo važnu ulogu u stabilizaciji trupa, ali omogućuje i njeno širenje za vrijeme trudnoće ili prekomjernog širenja u području trbuha kao posljedica pretilosti ili druge bolesti.

Osim što djeluje kao stabilizator, linea alba ima i ključnu ulogu u prijenosu sila između gornjeg i donjeg dijela tijela, te omogućuje simetričnu raspodjelu opterećenja između lijeve i desne strane tijela. Važna je u pravilnom funkcioniranju mišića trbuha. Sudjeluje u pokretima poput savijanja trupa, rotaciji trupa i podizanju težine. Važnu ulogu ima u kontroli intraabdominalnog tlaka koji je nužan kod disanja, kašljanja i pravilnog funkcioniranja organa.

Igra važnu ulogu u estetskom dojmu trbušne regije, naime kod slabosti linee albe, bez obzira na to što osoba ima mali postotak masnog tkiva u tom području, trbuh će uvijek "stršati", odnosno biti izbočen prema van.

Poremećaj u funkciji linee albe abdominis

Disfunkcionalnost mogu izazvati razna stanja, od kojih je najčešća dijastaza rectusa abdominis. Definira se kao povećan razmak između lijeve i desne strane trbuha većim od 2 centimetra. Osim samog razmaka može se javiti i oslabljeni tonus vezivnog tkiva pri čemu je izgubljena površinska napetost linee albe. Svaki poremećaj funkcije linee albe će rezultirati i gubitkom stabilnosti trupa i mogućim bolovima u leđima.

Dijastaza

Simptomi poremećaja u funkciji

1. Izbočina u području linee albe najčešće pri podizanju iz ležećeg položaja, podizanju teškog ili nekim drugim vježbama ili pokretima. Izbočena linea alba se najčešće javlja kod položaja, odnosno vježbi kao na fotografijama. Izbočenje se može javiti u bilo kojoj vježbi i položaju, kao i u vježbama u kojima je opterećenje prekomjerno u odnosu na sposobnosti.

Slika 1:

Linea Alba

Slika 2:

Linea alba

Slika 3:

Linea Alba

2. Bol u području trbuha ili donjeg dijela leđa
3. Smanjena sposobnost ili pad u izvođenju fizičkih aktivnosti koje zahtijevaju stabilnost trupa

Rad na unapređenju funkcije i rehabilitacija linee albe

Vježbe kojima će se poboljšati funkcija linee albe moraju se temeljiti na postupnom jačanju dubokih mišića trbuha i poboljšanju funkcije vezivnog tkiva. U nekim slučajevima će biti potrebna i kirurška intervencija. Pristup rehabilitaciji mora biti usklađen i s eventualno jasno vidljivim razlozima poremećaja funkcije linee albe. Primjerice, ako je razlog poremećaja širenje u području trbuha zbog debljanja, potrebno je reducirati prehranu uz provođenje ciljanih vježbi.

Vježbe i način kojima se aktivira linea alba

Predložene su pojedine vježbe koje se mogu koristiti u rehabilitaciji linee albe. Naglasila bi da svaka vježba mora biti izvedena uz optimalan obrazac disanja, na pravilan način da bi imala efekta. Isto tako ne smije se javljati izbočenje linee albe prilikom izvođenja vježbi.

1. Dijafragmalno disanje

Iz ležanja na leđima s pogrčenim koljenima prakticiramo dijafragmalno disanje, pri čemu se dijafragma širi naprijed, nazad i bočno, a uslijed toga dolazi i do pomicanja trbuha gore i dolje. Prilikom izdisaja potrebno je aktivirati duboki mišić trbuha, te se uz mišićnu aktivaciju pupak povlači prema kralježnici s naglaskom da to ne podrazumijeva uvlačenje pupka. Isto tako jednako je važno da se zadržava prirodna krivina kralježnice u donjem dijelu leđa, odnosno da se kralježnica ne „lijepi“ za podlogu. 

2. Bočni plank

U videu je prikazan bočni plank u tri različite varijante, od lakše prema težoj. Važno je naglasiti da je postepenost u rehabilitaciji linee albe vrlo važna. Potrebno je početi s lakšim vježbama da bi uskladili položaj tijela, pokret i disanje.

3. Plank (upor na rukama) i verzije planka s pilates loptom

Jedna od najčešćih vježbi koja se koristi općenito u treningu je plank, pa iz tog razloga je u članak stavljena i ova vježba, odnosno varijante koje se mogu izvoditi, a da bi se zadržalo načelo postepenosti.

4. Vježbe u uspravnom stavu

Stabilnost trupa je potrebna i u uspravnom stavu, varijante pall off vježbe su dobar izbor za aktivaciju linee albe u stojećem položaju. Jednako kao i u primjerima ranije u tekstu, prikazane vježbe poštuju načelo postepenosti od lakše prema težoj.

Objavljeno 26.03.2025.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!