Ostvari 15% popusta na sve trake za trčanje

Bolesti crijeva - simptomi, prehrana i liječenje

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Crijeva su dio probavnog trakta čovjeka. Dijelimo ih na tanko crijevo i debelo crijevo. Tanko crijevo je najdulji dio probavnog trakta kroz kojeg hrana prolazi valovitim stezanjem mišića (peristaltikom). Hrana prolazi oroz ovaj dio crijeva i do 5 sati, ovisno o vrati namirnice i brzini njezine probave. I apsorpcije. U tankom crijevu se odvija pretposljednja faza probave hrane u kojoj se hrana pretvara u tekućinu i odlazi u krv. Jednostavnije tvari se apsorbiraju u crijevnim resicama i odmah ulaze u krv (npr. glukoza i aminokiseline), dok one složenije (masne kiseline i glicerol) prvo prelaze u limfu i onda naknadno limfotokom u krvotok.

Iz tankog se crijeva probava nastavlja u debelo crijevo koje je obujmom veće od tankog, ali trostruko kraće. Dijeli se na slijepo crijevo, obodno (uzlazno, poprečno i silazno), ravno te anus. Otpadne tvari iz debelog crijeva prelaze u njegov završni dio (anus / crijevni otvor) kroz koji izlazi izvan tijela. U debelom crijevu se vrši resorpcija vode i minerala, a mikrobi razgrađuju neprobavljivu hranu. U debelom crijevu se formira, pohranjuje i otpušta stolica. Te tvari se u njemu zadržavaju 12 do 24 sata. U stijenci debelog crijeva se nalaze snažni mišići koji omogućavaju jače kontrakcije crijeva, kako bi njezin sadržaj kontrolirano izašao kroz anus.

Bolesti probavnog trakta

Bolesti probavnog trakta najčešće zahvaćaju samo dio tog sustava, a najveće bolesti tog sustava su različiti karcinomi, među kojima je najčešći karcinom debelog crijeva. Česta bolest crijeva su različiti upalni procesi, od akutnih do kroničnih.

Upalne bolesti crijeva se najčešće manifestiraju kroz grčeve i snažan proljev. Osim tih simptoma, mogu se javiti krv i sluz u stolici, mršavljenje, malaksalost, gubitak apetita i drugi simptomi čije nepravovremeno liječenje može dovesti do ozbiljnih komplikacija, pa čak i životne ugroženosti.

Dvije glavne bolesti crijeva su Crohnova bolest i ulcerozni kolitis. O Crohnovoj bolesti koja može pogoditi bilo koji dio probavnog trakta, no najčešće pogađa tanko i debelo crijevo smo već pisali. Obje ove bolesti probavnog trakta karakteriziraju remisije i recidivi bolesti tj. mirni period bolesnika (remisija) bez simptoma bolesti i period bolesti i simptoma kada se bolest ponovno manifestira (recidiv).

Uzroci nastanka kroničnih upalnih bolesti crijeva

Najčešće se pod uzrocima nastanka i razvoja kroničnih upalnih bolesti crijeva navodi:

  •        Mikroorganizme (bakterije i viruse), i
  •        Genetske nasljedne bolesti

Pojedini mikroorganizmi, ali i neke namirnice mogu biti uzrok nastanka i razvoja upalnih procesa u crijevima. Primjerice E.coli je stanovnik crijevne flore, no u određenim okolnostima se ova bakterija počinje rapidno umnažati te priljubiti uz stijenke crijeva i tako oštetiti sluznicu i izazvati razvoj upalnih procesa. Osim ove bakterije, jedan od uzročnika upalnih procesa u crijevima je i Cytomegalovirus koji također može izazvati oštećenja na sluznici crijeva i biti okidač za razvoj upalnih procesa.

Znanstvene studije su potvrdile vezu između genetskih predispozicija i razvoja upalnih oboljenja crijeva, posebice Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa. NOD2/CARD 15 gen koji je smješten na 16. kromosomu smatra odgovornim za Chronovu bolest, a može biti aktiviran nakon poticajnog djelovanja nekom hranom, stresom ili nekim lijekovima biti aktiviran. Osim toga, studije su potvrdile postojanje HLA -DR2 i HLA DR 1DQw5 gena kod oboljelih od ulceroznog kolitisa i Crohnove bolesti.

Uz navedene uzroke, jačanje i razvoj upalnih procesa u crijevima mogu potaknuti i pušenje, stres i neki lijekovi - antireumatici (Voltaren, Ketonal, Ibuprofen i slični).

Prehrana kod upalnih bolesti crijeva

Primjerena prehrana je izrazito važna u slučajevima oboljelih od bolesti crijeva i probavnog sustava. Zbog slabije apsorpcije hrane preporučuje se oboljelima unos većih količina hrane, a uz liječnički nadzor i medicinske preparate važno je kvalitetnim nutrijentima podržati oporavak i izlječenje.

Oboljeli od upalnih procesa u crijevima trebaju posebnu pozornost usmjeriti na ove segmente prehrane i redovito ih konzumirati:

  • Tekućina – proljevima se gube velike količine tekućine. Preporučuje se oboljelima od upalnih procesa u crijevima piti vodu, čajeve, negazirane sokove i jabučni sok. Također, zeleni čaj ima pozitivan učinak na oboljele pa ga nezaslađenog treba imati u svakodnevnoj prehrani. Dobar su izbor i čajevi od kamilice, metvice, stolisnika ili matičnjaka, lista kupine ili dunje te ploda borovnice.
  • Proteini – u slučajevima upalnih procesa u crijevima važno je povećati unos proteina. Primjerice, u slučajevima djece oboljele od upalnih bolesti crijeva preporučuje se unos proteina povećati za 150% jer proljev izaziva značajan pad ukupnih proteina u organizmu. Preporučuje se unos proteina iz ribe (oslić, škarpina, pastrva),tvrdo kuhana jaja, piletina i mliječni proizvodi za osobe koji nemaju problema s intolerancijom na laktozu.
  • Kompleksni ugljikohidrati – bitno je povećati unos žitarica, voća i povrća do te mjere da ove namirnice čine polovicu ukupnog dnevnog kalorijskog unosa. Od voća se preporučuje jesti jabuke, grejpfrut, maline, ribiz i šljive, a od povrća prednost ima kuhano povrće bez kožice i sjemenki kao što je krumpir, mrkva, špinat, blitva, tikvice, rajčica, mlada cikla. U manjim količinama se može unositi mladi grašak, grah i mahune te sitno narezana mlada zelena salata.  
  • Omega-3 masne kiseline – imaju pozitivne učinke na smirivanje simptoma upalnih procesa u crijevima. Preporučuje se unos plave ribe, posebno sardina koje su bogate ovim zdravim mastima.
  • Namirnice bogate kalijem – zbog pojačanog proljeva, koji je posljedica bolesti crijeva, dolazi do pada udjela kalija u organizmu. Stoga se preporučuje unos namirnica bogatih ovim mineralom: kravljeg sira, ribe, banana i avokada.
  • Začini – treba se ograničiti na limunov sok, blagi jabučni ocat i sol.
  • Dodaci prehrani – oboljeli od crijevnih bolesti imaju redovit manjak određenih vitamina i minerala. Najčešće se javlja nedostatak vitamina D, te vitamina A, C i E koji kao antioksidansi čuvaju sluznicu crijeva. Također, zbog česte anemije, potrebno je dodatno unositi vitamin B12 i folnu kiselinu (B9). Od minerala treba paziti na nadomještanje kalcija, magnezija, cinka i selena koji su odgovorni za normalno funkcioniranje probavnog sustava, ali i organizma općenito. Od aminokiselina, bitno je pojačati unos glutamina, aminokiseline koja utječe na propusnost crijeva, obnovu sluznice i općenito, pravilan rad crijeva.

Treba izbjegavati:

  • Masnoće – pojačavaju simptome bolesti i odgađaju oporavak i izlječenje. Treba izbaciti zasićene masti koje se nalaze u nekim vrstama mesa i mliječnih proizvoda. Također, treba izbjegavati bilo kakve mesne prerađevine poput salama i pašteta.
  • Alkohol, kofein, gazirana pića, složeni šećeri-saharoza – usporavaju oporavak, otežavaju simptom bolesti. Primjerice, kava ima diuretsko djelovanje: izvlači iz organizma tekućinu koja i ovako nedostaje zbog dehidracije uzrokovane proljevom.
  • Voće – preporučuje se izbjegavati voće s visokim udjelom šećera kao što su ananas, grožđe, smokve, lubenice i kruške.
  • Povrće – treba izbjegavati one vrste koje mogu iritirati upaljenu sluznicu i pogoršati simptome bolesti: brokula, karfiol, poriluk, kupus, prokulica i kelj.
  • Kvasac – izbjegavajte kvasac jer on može pogoršati simptome i aktivirati bolest. Kvasac se nalazi u kruhu i svim pekarskim proizvodima pa se preporučuje izbjegavanje ovih namirnica.

Ukoliko bolujete od neke crijevne bolesti, savjetujemo vam da simptomima i liječenju pristupite odgovorno i sistematično kako biste spriječili širenje bolesti, njezine komplikacije ili razvoj kroničnih stanja. Svakako, liječenje crijevnih bolesti prepustite liječnicima i specijalistima.

Objavljeno 15.06.2015.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!