Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

Bolesti oka - simptomi, uzroci i liječenje

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Oko je ljudski organ čija je primarna funkcija pretvaranje svjetlosti u živčane impulse. U njemu se lome zrake svjetlosti projicirajući umanjenu i obrnutu sliku na fotosenzitivnu mrežnicu gdje se u specijaliziranim živčanim stanicama obavlja pretvorba u električne živčane impulse. S obzirom da okom čovjek prima oko 90% informacija iz okoline, vid se smatra najvažnijim ljudskim osjetilom.

Dijelovi oka su: rožnica, bjeloočnica, šarenica, zjenica, očna leća, žilnica, mrežnica i vidni živac. Rožnica je prozirna struktura vanjske očne ovojnice smještena u prednjem dijelu oka, a bjeloočnica je neprozirna očna ovojnica koja služi kao zaštitni ogrtač unutrašnjim strukturama oka. Šarenica je obojeni dio oka koji okružuje zjenicu, okrugli otvor u centru šarenice. Očna leća je prozirna, bikonveksna struktura (obje površine su izbočene prema van), smještena iza šarenice. Žilnica zauzima najveći dio srednje očne ovojnice, između mrežnice i bjeloočnice. Mrežnica se smatra najvažnijim dijelom oka, ona prima svjetlosne podražaje, koje mijenja kompliciranim kemijskim procesom u električne impulse vođene dalje prema mozgu.

Među bolestima oka su najčešće:

  • Suho oko
  • Senilna makularna degeneracija
  • Mrena
  • Strabizam
  • Glaukom

Suho oko

Suho oko (kseroftalmija) je bolest oka koju karakterizira nedostatak suza, njihovo jako hlapljenje ili nekvalitetan suzni film. Suze u oku služe održavanju zdravlja, hranjenjem podmazivanju i održavanju optičke funkcije oka. Ova bolest izaziva oštećenje očne površine između vjeđa, a karakteriziraju je vrlo neugodni simptomi poput osjećaja stranog tijela ili “pijeska” u očima, pečenja, žarenja, “umora” očiju, zamagljenog vida i crvenila.

Suho oko je karakteristično za osobe koje puno vremena provode pred monitorima računala, starenjem, hormonalnim promjenama, ali i utjecajem određenih lijekova. Češće od ove bolesti očiju obolijevaju žene, posebno uslijed hormonalnih promjena.

Jedan od primarnih pristupa kod umjerenih slučajeva sindroma suhog oka je primjena umjetnih suza. Ostali načini liječenja odnose se na očuvanje suza, povećavanje produkcije suza i liječenje upale vjeđa ili površine oka.

Senilna makularna degeneracija

Senilna makularna degeneracija je bolest gubitka centralne vidne oštrine. Postoje suha i mokra makularna degeneracija. Kod vlažne se  iza mrežnice počinju stvarati abnormalne krvne žilice i rasti ispod žute pjege (makule). suhu makularnu degeneraciju karakterizira sporo propadanje pigmentnih stanica mrežnice. Posljedice su narušena funkcija žute pjege, a s time i oštrina centralnog vida.

Ova bolest je povezana sa starenjem i najčešće se prvo pojavljuje u jednom oku, a kasnije zahvaća oba oka. Pogađa ljude starije od 55 godina, a uzrok joj nije poznat.

Senilnu makularnu degeneraciju se liječi izravnim ubrizgavanjem lijekova u oko, a koji djeluju na suzbijanje nastanka i rasta novostvorenih krvnih žilica čije bujanje ili pucanje s krvarenjem dovodi do znatnog gubitka centralne vidne oštrine.

Mrena

Mrena (katarakta) je zamagljenje prirodne leće u oku. U zdravom stanju. leća je prozirna, a na njoj se svjetlo fokusira na mrežnicu. Kod oboljelih od mrene, leća je zamagljena, pa je i vid mutan i bez jasnih linija i žarkih boja. Pacijenti oboljeli od mrene, uspoređuju svoj vid s gledanjem kroz prljavo vjetrobransko staklo na automobilu.

Na razvoj mrene utječe niz čimbenika među kojima su pušenje, alkohol, konzumacija droge, pretjerana izloženost UV zrakama, (nekontrolirana) šećerna bolest i dehidracija. Razvoj mrene može usporiti kvalitetna prehrana bogata antioksidansima, poput beta karotena (vitamin A), selena i vitamina C i E.

Jedini način uklanjanja mrene jest operativni zahvat. Na njih se odlučuje ukoliko značajno utječu na vid oboljele osobe i kvalitetu života.

Strabizam

Strabizam ili razrokost je poremećaj očiju kod kojeg oči ne stoje paralelno, nego u određenom pravcu pogleda postoji devijacija. Ako oči prave otklon prema vani (divergiraju) govorimo o divergirajućem strabizmu , a prema unutra o konvergirajućem. Strabizam je čest kod djece, a posljedica je nekorigirane greške oka, odnosno očiju, često nastaje uslijed dalekovidnosti, manje uslijed kratkovidosti, a ponekad uslijed različite refrakcije na oba oka.

Tretman strabizma se sastoji od poboljšanja vida na jednom ili oba oka i to dobrom korekcijom i vježbama vida. U slučajevima da ovi tretmani ne pomognu u liječenju, odlučuje se za operativni zahvat koji me oči vraćaju u normalan položaj. Strabizam kod odraslih osoba se teško liječi, jer su se patološki odnosi učvrstili, pa se teško podnosi uspostavljanje novog položaja očiju.

Glaukom

Glaukom je bolest povišenog očnog tlaka koji može oštetiti očni živac koji prenosi vizualnu informaciju do mozga. Zbog toga, iznimno je bitno glaukom pravovremeno dijagnosticirati i liječiti jer neliječenje ove bolesti može dovesti do trajnog oštećenja optičkog živca što će rezultirati gubitkom vidnog polja i na posljetku sljepoćom.

Problem glaukoma jest često nepostojanje simptoma, pa je bitan redovit odlazak na oftalmološke preglede na kojima se mjeri intraokularni tlak. U slučajevima postojanja simptoma, to bol unutar ili iza očne jabučice, glavobolja, osjetljivost očne jabučice na pritisak, suzenje, neodređena nelagoda u očima.

Konzervativno liječenje glaukoma svodi se na snižavanje očnog tlaka kao vodećeg rizičnog faktora nastanka oštećenja živca različitim lijekovima. Glaukom se može liječiti kirurški i laserom.

Objavljeno 01.07.2015.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!