Active Line napitak - 1000 ml
Nova generacija fitness pića s BCAA, L-glutaminom, L-karnitinom i ekstraktom zelenog čaja. Idealno z...
- 2,49 €
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Iskoristi priliku za 50% popusta na 14-dnevni jelovnik za mršavljenje s receptima. Ograničena količina i broj dana!
L-carnitine (L-karnitin) je peptid sastavljen od dvije aminokiseline – lizina i metionina, a nalazimo ga u gotovo svim tjelesnim stanicama čovjeka. Karnitin je generičko ime koje uključuje više različitih oblika: L-carnitine, acetyl-L-carnitine i propionyl-L-carnitine.
Iako se prirodno proizvodi u ljudskom tijelu, nisu sve inačice karnitina od tijela iskoristive. Postoje: D-carnitine i L-carnitine. D-carnitine je neaktivni oblik, dok je L-carnitine aktivni oblik derivata gore spomenutih dviju aminokiselina.
Glavna uloga L-carnitina u organizmu povezana je s proizvodnjom energije. Naime, on prenosi dugolančane masne kiseline u mitohondrije gdje se događa njihova oksidacija (sagorijevanje) pri čemu se proizvodi energija.
Osim toga, L-carnitine prenosi toksične komponente iz mitohondrija kako bi se spriječilo njihovo nakupljanje. S ovim ključnim funkcijama, L-carnitine je u najvećoj mjeri pohranjen u tkivima poput skeletnih mišića i srčanom mišiću koji koriste masne kiseline kao pogonsko gorivo.
Kod većine ljudi, tijelo samo proizvede dovoljne količine L-carnitina, no u određenim slučajevima, kada su zahtjevi za L-carnitinom povećani, preporučuje se dodatna suplementacija L-carnitinom. Da bi organizma proizveo dostatne količine karnitina, potreban je vitamin C.
Nova generacija fitness pića s BCAA, L-glutaminom, L-karnitinom i ekstraktom zelenog čaja. Idealno z...
L-Carni je tekući dodatak prehrani s okusom naranče koji sadrži L-karnitin, te je dodatno obogaćen e...
Tekući L-Carnitine u ampuli. Pakiranje 20 x 25 ml.
Kod zdravih odraslih osoba i djece bez dodatnih potreba, jetra i bubrezi proizvode dovoljne količine L-carnitina iz aminokiselina lezin i metionin. Osim toga, najbolji izvor L-carnitina jesu proizvodi životinjskog porijekla, poput mesa, ribe, peradi i mlijeka. Generalno govoreći, što je meso više crveno, to je veći udio L-carnitina u njemu.
Zanimljiv je podatak da se L-carnitin iz hrane značajno bolje apsorbira u organizmu od suplementacije ovim spojem. Kako ističe Rebouche, kada ga se uzima iz hrane apsorpcija L-carnitina je 57-84%, dok je kod uzimanja iz dodataka prehrani apsorpcija samo 14-18%.
Osobe koje imaju prehranu u kojoj se nalazi i crveno meso, ali i druge namirnice koje sadrže L-carnitine, dnevno prosječno unesu 60-180 mg L-carnitina, dok je kod osoba na veganskoj prehrani taj unos drastično manji (10-12 mg).
Većina hranom unesenog L-carnitina se apsorbira u krvotok u tankom crijevu. Čak i kod osoba koje ne unose dovoljne količine L-carnitina, rijetko njegova razina opada, jer bubrezi imaju sposobnost čuvanja L-carnitina. Umjesto da se metabolizira, višak L-carnitina se izlučuje urinom preko bubrega čime se održava normalna razina L-carnitina u organizmu.
Do manjka L-carnitina dolazi u dva slučaja:
Mnoge su znanstvene studije proučavale utjecaj L-carnitina, pogotovo zbog njegove važne uloge u proizvodnji energije. U studijama se najčešće koristi acetyl-L-carnitine jer ima bolju moć apsorpcije od L-carnitina.
Često se ovi proizvodi reklamiraju kao sredstvo za poboljšanje sportskih performansi, pomoć pri mršavljenju i poboljšanje dobrog raspoloženja. Kao lijek, koristi se u slučaju sindroma primarne i sekundarne deficijencije karnitina.
L-carnitine je u općoj javnosti popularan ponajprije kao pomoćno sredstvo u mršavljenju, što u teoriji ima svoje opravdanje. Naime, kako je njegova uloga povećanje oksidacije masnih stanica s ciljem stvaranja energije, moglo bi se zaključiti da će se time povećati i potrošnja masnoga tkiva te tako potaknuti gubitak viška kilograma, no studije koje su se bavile ovim pitanjem došle su do niza podvojenih rezultata.
Sva ispitivanja o ovom utjecaju L-carnitinea su , osim suplementacije, uključile i tjelesnu aktivnost ispitanika, pa nije jasno potvrđeno da eventualni pozitivni rezultati u gubitku viška kilograma imaju isključivo veze sa suplementacijom L-carnitinom, a ne tjelesnom aktivnošću. Također, sve provedene studije su provedene ili nad starijim osobama, ili nad pretilima.
Niz je studija proučavao postoji li utjecaj L-carnitina na sportu izvedbu. No, u rasponu od čak 20 godina, nijedna studija nije pronašla konzistentan dokaz da suplementacija L-carnitinom može poboljšati rezultate treninga kod zdravih pojedinaca.
Primjerice, L-carnitine ne utječe na porast korištenja kisika od strane ljudskog organizma ili poboljšanje metaboličkog stanja tijekom treninga, kao ni to da suplementacija L-carnitinom nužno ne podiže razinu karnitina u organizmu.
Procesu starenja doprinosi opadanje funkcija mitohondrija u što možee biti uključen i L-carnitine jer njegova koncentracija u tkivima opada s godinama, a time se i smanjuje integritet mitohondrijske membrane.
Studije provedene na miševima pokazale su suplementacija velikim dozama acetyl-L-carnitina i alfa-lipoičke kiseline (antioksidant) smanjuje slabljenje mitohondrija. Osim toga, proučavane životinje su se bolje kretale i poboljšani su im rezultati u zadacima koji koriste memoriju. Zasad nema sličnih studija na ljudima.
No, druga je studija pokazala da suplementacija acetyl-L-carnitinom može poboljšati mentalne funkcije i smanjiti pogoršanje stanja kod starijih osoba s blagim kognitivnim oštećenjima i Alzheimerovom bolešću. U ovom ispitivanju ispitanici su uzimali 1,5-3,0 grama acetil-L-carnitina dnevno tijekom 3-12 mjeseci.
Umor od kemoterapije i zračenja te loše nutritivno stanje česta su stanja od oboljelih od karcinoma. Prema studiji koju su proveli Graziano i dr. Suplementiranje L-carnitinom može imati povoljno djelovanje na osjećaj umora kod oboljelih od karcinoma. Također, bilježi se i povratak razine karnitina u krvi na normalnu razinu.
Druga studija potvrdila je da oboljeli od karcinoma u terminalnoj fazi nakon suplemenitranja L-carnitinom (doze od 250 mg do 3 g na dan) osjećaju manje umor te imaju poboljšano raspoloženje i kvalitetniji san. U obje navedene studije, ispitanici su na početku studije imali snižene razine karnitina u krvi.
Kako ističe Mingrone, inzulinska rezistencija, koja igra važnu ulogu u razvoju dijabetesa tipa 2, može biti povezana s defektom u oksidaciji masnih kiselina u mišićima, što su znanstvenici povezali s ulogom mitohondrijske disfunkcije u razvoju ove bolesti. Povećano pohranjivanje masti u nemasnim tkivima postao je marker inzulinske rezistencije.
Ranije provedene studije potvrđuju da intravenozna suplementacija L-carnitinom može poboljšati inzulinsku osjetljivost kod dijabetičara snižavanjem razina masnoće u mišićima te može sniziti razinu glukoze u krvi brzim povećanjem njezine oksidacije u stanicama.
Udio karnitina u sjemenoj tekućini kod muškaraca direktno je povezana s brojem spermija i njihovom pokretljivošću. Kako navodi Menchini-Fabris, upravo bi suplementacija L-carnitinom mogla igrati važnu ulogu u poboljšanju broja, kvalitete i pokretljivosti spermija, što je i dokazano s nekoliko studija (suplementiranje s 2–3 grama/dan u trajanju 3–4 mjeseca).
Naime, pretpostavlja se da pozitivni učinci proizlaze iz povećane mitohondrijske oksidacije masnih kiselina (što osigurava više energije za spermu) te smanjenog staničnog izumiranja u testisima.
Visoke doze od 3g/dan L-carnitina mogu u određenim slučajevima izazvati mučninu, povraćanje, želučane grčeve, proljev i neugodan „riblji“ miris kože. Rijetko se može dogoditi mišićna slabost kod bubrežnih bolesnika.
Standardno doziranje L-carnitina je 500-2000 mg/dan. Razlike postoje prema formi karnitina koji se uzima:
L-carnitine možete kupiti u Fitness.com.hr webshopu.
Objavljeno 19.07.2018.