
BEST BUY ponuda
Iako se mnogima na prvu čini potpuno nepovezano, znanstvenici su naši „jasnu povezanost“ između operacije slijepoga crijeva (apendektomije) i Parkinsonove bolesti. Za provedbu ove studije izvršena je analiza podataka preko 62 milijuna ljudi, onih koji su tijekom života imali operaciju slijepoga crijeva i onih koji nisu, ističu autori Sheriff, Mansoor i Cooper.
Kako stoji u rezultatu: osobe koje su podvrgnute operaciji odstranjenja slijepoga crijeva imaju više od triput veću šansu da će oboljeti od Parkinsonove bolesti kasnije u životu.
Ova je studija još jedan u nizu dokaza povezanosti crijeva i mozga u slučaju Parkinsonove bolesti. I studija koju su proveli Svensson, Horváth-Puhó i sur. u kojoj je sudjelovalo oko 1,5 milijuna Danaca pokazala je da osobe koje su podvrgnute apendektomiji imaju nešto veći rizik od razvoja Parkinsonove bolesti u budućnosti.
Parkinsonova bolest i crijeva
Parkinsonova bolest djeluje tako da polako uništava stanice mozga u dijelu koji je zadužen za kretanje, a simptomi ove bolesti su otežani pokreti, tremor, sporost i neravnoteža. Iako zasad nema lijeka za Parkinsonovu bolest, ona je pod značajnim povećalom znanosti.
Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Znanstvenici naglasak u proučavanjima stavljaju na alfa-sinuklein, protein koji se javlja u razvoju Parkinsonove bolesti. Iako se ne zna njegovo točno djelovanje, ovaj protein tvori toksične nakupine koje se nazivaju Lewyjeva tijela u mozgu osoba s Parkinsonovom bolešću.
Kako ističe autor studije, nakupine alfa-sinukleina su pronađene i u probavnom traktu ljudi u ranim stadijima Parkinsonove bolesti. Zbog toga je probavni trakt, s naglaskom na crijeva pod povećalom znanosti u kontekstu
Parkinsonove bolesti.
Apendektomija i rizik od Parkinsonove bolesti
Među 62.2 milijuna ispitanika, Sheriff, Mansoor i Cooper su pronašli 488 tisuća osoba koje su imale apendektomiju. Među njima 4.470 osoba (0,92%) ima dijagnozu Parkinsonove bolesti.
Među ostali 61.7 milijuna ispitanika, samo 177.230 tisuća (0,29%) ima dijagnosticiranu Parkinsonovu bolest.
Prema tim podacima, osobe koje su podvrgnute ovom operativnom zahvatu imaju čak za tri puta veći rizik od razvoja Parkinsonove bolesti.
Reference:
- Mohammed Z. Sheriff, Emad Mansoor, Gregory S. Cooper. Parkinson's Disease Is More Prevalent in Patients with Appendectomies: A National Population-Based Study. Gastroenterology. SSAT Abstracts.
- Elisabeth Svensson, Erzsébet Horváth-Puhó, Morten Gersel Stokholm, Henrik Toft Sørensen, Victor W. Henderson. Appendectomy and risk of Parkinson's disease: A nationwide cohort study with more than 10 years of follow-up. Movement Disorders, 31, 12, (1918-1922), (2016).
Objavljeno 06.06.2019.