Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Ekskluzivna ponuda
Iskoristi priliku za 50% popusta na 14-dnevni jelovnik za mršavljenje s receptima. Ograničena količina i broj dana!
Čestitamo! Saznali ste da ste u drugom stanju, radujete se i s nestrpljenjem se pripremate za najsretniji dan svojeg života, a te pripreme između ostalog, uključuju i pravilnu prehranu koja je nezaobilazna stepenica rasta i razvoja vaše bebe i uspješno nošene trudnoće.
Sudeći prema mnogi mitovima poput onog o "jedenju za dvoje" za vrijeme trudnoće ili nepoznanicama kako se ne udebljati previše, očito je kako ova tema treba mnogo objašnjenja i savjeta sukladno s novijim saznanjima o stvarnim potrebama vašeg organizma i vašeg djeteta za vrijeme trudnoće.
PRVO TROMJESEČJE
U današnje vrijeme mnoge se žene odlučuju u dogovoru s ginekologom u slučaju planirane trudnoće uzimati razne vitaminske pripravke i nadomjestke prije trudnoće kako bi svoj organizam pripremile i opskrbile vitaminima i mineralima koji su potrebni za uspješan razvoj i rast ploda. Mi vam savjetujemo da pravilnim izborom namirnica također možete vrlo uspješno obaviti istu misiju, a nastaviti sa pravilnom prehranom i za vrijeme trudnoće.
U prvom tromjesečju vrlo je česta pojava slabosti, pojačanog umora i mučnina koje mogu trajati i cijeli dan i vrlo su neugodne i iscrpljujuće za trudnicu. Unatoč trudnoći, mnoge žene tada najčešće i smršave, odnosno izgube koji kilogram zbog čestog povraćanja i nedovoljnog unosa kalorija zbog odbojnosti hrane. Naravno to nije slučaj u svakoj trudnoći.
Sami ćete uvidjeti koje vam namirnice više, a koje manje odgovaraju; umjesto "težih" napitaka tipa kave i kakaa izaberite recimo čaj od kamilice ili lipe koji će blagotvorno djelovati na vaš želudac i umirujuće na cijeli organizam. Kavu pokušajte izbaciti potpuno, naročito ako imate mučnine; to vam je ako zbog ničeg drugog dobra prilika da se riješite ovisnosti o kofeinu i koristite duge načine za razbuđivanje (npr. čaša- dvije vode može vas razbuditi, a ujedno vam je na dan i potrebno 1,5-2 litre vode). Povećan unos vode u organizam zahtjeva i povećan unos minerala, inače će voda samo "isprati" postojeće iz organizma što može za sobom povući ozbiljne posljedice. Naravno, ni od čega ne odustajte naglo; ovo je osjetljiv period za vaš organizam, može biti vrlo stresan zbog povećanog umora i posljedica djelovanja hormona, stoga kofeinski kapučino koji čini ritual za dobro jutro zamijenite onim bezkofeinskim (koji također sadrži kofein, ali u manjoj mjeri), uz malčice više pjene.
Zacijelo ste čuli za potrebu za folnom kiselinom u trudnoći koja sudjeluje u izgradnji živčanog sustava, a sprečava i pojavu anemije i malformacija ploda, a nedostatak se može manifestirati dekoncentracijom, umorom i razdražljivošću. Ona spada u skupinu B kompleksa, a nalazimo je u zelenom lisnatom povrću blitvi, špinatu, brokuli, šparogama, leći i grahu. Dakle, svakoga dana odaberite neko od ovog povrća kao prilog glavnom jelu, koje ćete pripremiti na pari ili na lešo i tako sačuvati folnu kiselinu uz ostale vitamine i minerale ne prekuhavši je već ostaviti povrće "al dente".
Sve vrste voća su dozvoljene, uz uvjet da voćne salate dodatno ne zasladite šećerom, a naročito vam preporučujemo citruse u prvom periodu trudnoće zbog bogatstva c vitaminom koji čuva vaš imunitet kada ste najviše iscrpljeni.
Mliječni proizvodi se preporučuju naročito oni bogatiji mliječnim mastima, a dnevno je potreban unos oko 500 ml punomasnog mlijeka uz dodatak sira, jogurta, kefira ili acidofila koji su odlični za crijevnu floru. Što se tiče redovite probave i održavanja vašeg dobrog raspoloženja pređite na namirnice od cjelovitih žitarica (za doručak zobene pahuljice i jogurt ili mlijeko) koje su također bogate vitaminima B skupine. Crveno meso i perad kao i prije trudnoće konzumirajte dva put tjedno, ono je bogato željezom, cinkom i bakrom te vitaminima B1 i B6; kao i ribu naročito plavu koja je bogata omega 3 masnim kiselinama. Koristite masnoću biljnog podrijetla, naročito maslinovo ulje, maslac i margarin (vitamini A, D, E, K i linolinska kiselina; koja se gubi kuhanjem, stoga ih koristite kao namaz).
DRUGO I TREĆE TROMJESEČJE
Osjetit ćete kako vam se polako vraća snaga, smanjuju mučnine, a s njihovim smanjivanjem vraća apetit i želja za različitom hranom koju ste do sada koliko-toliko izbjegavali. Ipak, ukoliko ste se držali naših savjeta već vam je ušlo u naviku konzumirati mnogo voća i povrća, cjelovite žitarice, a masnoću ste dobivali iz punomasnog mlijeka i mliječnih proizvoda, maslinovog, suncokretovog, sojinog ulja te maslaca i margarina.
Dakle, ako do sada niste tamanili hamburgere, nećete ni dalje imati želju za njima već će vam prije doći gušt na naranče ili tek dozrele trešnje na proljeće. I tada uživajte.
Potrebe za kalcijem sada su se povećale stoga vam savjetujemo čašu mlijeka više nego u prvom tromjesečju te više mliječnih prerađevina naročito masnijih sireva. Ove su namirnice bogate osim kalcijem, fosforom, cinkom, magnezijem i jodom te vitaminima A, B1 i B2. Konzumiranjem morske soli, ribe i upravo ovih mliječnih namirnica smanjit ćete mogućnost nedostatka joda. Proteine, uz vitamine A, B2 i D možete dobiti i iz jaja koja ne preporučamo više od tri na tjedan.
Trudnoća zahtijeva uravnoteženu prehranu; nipošto preskakanje obroka zbog promijenjivih varijabli šećera u krvi i naglih promjena tlaka koji je ionako osjetljiv u ovom periodu. Doručak je nezaobilazan, temeljni obrok bez kojeg ne izlazite iz kuće. Sendvič od kruha od cjelovitih žitarica, sira, rajčice (bogata kalijem) i acidofil/kefir uz čašu cijeđenog soka naranče odličan je doručak. Međuobrok neka obuhvati voće. Za ručak obavezno neko od povrća koje smo naveli da sadrži folnu kiselinu, dakle blitva/kelj uz lešo ribu ili meso pečeno na gradelama. Salata od brokule. Popodnevni snack neka bude jogurt ili šalica mlijeka sa zobenim pahuljicama, a večera (rana) griz na mlijeku kako ne biste imali problema sa mučninama tokom noći zbog teške, "jače" hrane.
Izbjegavajte ako se ne želite nepotrebno udebljati i nezdravo hraniti:
- prženje namirnica na mnogo ulja (pomfri, panirano meso, riba, ili sir)
- kolači, sladoledi
- kobasice, hrenovke
- bijeli kruh, bijela peciva
- bijeli šećer zamijenite smeđim nerafiniranim ili medom
- velike količine soli rezultirat mogu samo otečenim zglobovima i visokim tlakom
- sirovo meso (tartarski biftek) zbog rizika toksoplazmoze i sl.
- gazirana pića i slatki sokovi
Uz pravilnu prehranu, dovoljno kretanja i tjelovježbe za trudnice garantiramo vam ugodnu, lijepu i bezbrižnu trudnoću kakva bi trebala biti!
Objavljeno 17.03.2009.