Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

Zercher i prednji čučanj – usporedba, prednosti i razlike dviju varijanti čučnja

Image

Kada vježbači žele raditi na jačanju i izgradnji kvadricepsa, izbor vježbi često uključuje prednji čučanj i zercher čučanj koji omogućuje adekvatnu aktivaciju kvadricepsa bez korištenja velikih opterećenja kakva se koriste u stražnjem čučnju ili leg pressu.

Obje varijante čučnja aktiviraju iste mišićne skupine, ali postoje razlike između njih kojih treba biti svjestan. U ovom članku usporedit ćemo ove dvije vježbe u nekoliko segmenata, no prvo pogledajmo kako svaka od ovih varijanti izgleda i kako ih pravilno raditi.

Zercher čučanj

Zercher čučanj varijanta je čučnja u kojoj radni fokus stavljamo na mišiće gornjeg dijela leđa, bicepse i mišiće corea. U pripremi za izvedbu čučnja šipka se postavlja na visinu prsne kosti u kavezu za čučanj.

Kada zauzimamo početni položaj šipku postavljamo na pregib lakta i odmičemo se od kaveza. Šipka treba biti što bliže tijelu i „zaključana“ u laktovima tako što ćemo nadlakticu držati čvrsto uz tijelo, a podlaktice su postavljene na otprilike 45°u odnosu na tijelo.

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Ako ste mogućnosti držati podlaktice u okomitije položaju od toga, samo ćete učvrstiti položaj šipke u laktu, tako da to nije greška. Položaj ruku sličan je gornjem položaju u biceps pregibu. Stopala su postavljena u širinu ramena i usmjerena su blago prema van.

Iz početnog položaja spuštamo se u čučanj minimalno do razine u kojoj su natkoljenice paralelne s tlom, zadržavajući tijelo tijekom cijelog pokreta uspravnim. Položaj nadlaktice i podlaktice je tijekom izvedbe vježbe isti, osiguravajući stabilan položaj šipke.

Pokret kreće iz kukova, a zatim ga prate koljena, slično kao u izvedbi stražnjeg čučnja. Kada se spuštate u donji položaj čučnja, laktovi prolaze pokraj unutrašnje strane koljena što nam omogućuje usmjeravanje koljena prema van umjesto da „bježe“ unutra, što može biti česta greška u izvedbi čučnja.

Negativna strana izvođenja zercher čučnja je neugodan osjećaj koji neki vježbači mogu osjetiti u području lakta, pogotovo ako niste navikli raditi ovu vježbu. S obzirom na to da je šipka na pregibu ruke u zglobu lakta, pritisak šipke na meka tkiva tog područja može izazvati neugodan osjećaj.

Ova varijanta čučnja odlična je alternativa kada u izvedbi stražnjeg čučnja prednji dio tijela odlazi u prenaglašeni pretklon i sprječava vas da postigne zadovoljavajuću razinu tehnike i dubine čučnja. Izvedba zercher čučnja omogućit će zadržavanje uspravnog položaja tijela kroz cijeli pokret i pomoći da savladate pravilnu tehniku čučnja.

Mišići koji sudjeluju u izvedbi zercher čučnja jesu:

  • kvadriceps
  • stražnja loža
  • gluteus
  • listovi
  • trbušni mišići
  • biceps
  • gornji dio leđa (trapezius, romboidi, erector spinae)

Prednji čučanj

Prednji čučanj varijanta je čučnja u kojoj se šipka nalazi s prednje strane tijela kao i kod zercher čučnja, međutim u izvedbi ove varijante šipku postavljamo u na prednju stranu ramena, odnosno na prednji deltoid.

Ovaj položaj šipke zahtijeva od vježbača da u spuštanju u donji položaj čučnja koljenima ide što više naprijed kako bi mogao zadržati ravnotežu na središnjem dijelu stopala.

U pripremnom položaju šipka se postavlja na visinu ramena u kavezu za čučanj. Kada zauzimamo početni položaj, šipka se postavlja na prednju stranu deltoida, a dlanovima primamo šipku u širini malo više od širine ramena tako da prste omotamo oko šipke, a sami dlanovi nisu u kontaktu s njom.

Podizanjem nadlaktica u što je moguće više paralelniji položaj s tlom podižemo šipku s nosača na kavezu i odmičemo se nekoliko koraka unatrag. U početnom položaju šipka je u kontaktu s vratom, ključnom kosti i prednjom stranom deltoida, a prstima ju zadržavamo u tom položaju.

Stopala su postavljena u širinu ramena i usmjerena su blago prema van. Iz početnog položaja spuštamo se u čučanj minimalno do razine u kojoj su natkoljenice paralelne s tlom.Tijelo je tijekom cijelog pokreta u uspravnom položaju, nema nagiba gornjeg dijela tijela prema naprijed do kojeg dolazi u izvedbi stražnjeg čučnja.

Ako postoji mala razina mobilnosti u području ramena, teško ćete ući u dobar položaj prednjeg čučnja koristeći olimpijski hvat (ruke paralelne). U tom slučaju bolja je opcija koristiti križni hvat u kojem postavljamo podlaktice jednu preko druge tako da se lijevi dlan nalazi na desnom ramenu i obrnuto.

Onima koji rijetko ili nikada ne koriste prednji čučanj bol u ramenu smetat će prvih nekoliko treninga, nakon toga ćete se priviknuti na položaj šipke u prednjem čučnju. Ova bol ili neugodan osjećaj stvar pritiska šipke na meka tkiva na koja tijelo nije naviklo i ne predstavlja nikakav problem ili rizik za nastanak ozljeda, naravno pod uvjetom da imate dovoljno mobilnosti u ramenom zglobu da možete zauzeti dobar položaj prednjeg čučnja.

Neke od najvećih prednosti korištenja prednjeg čučnja jesu povećanje mobilnosti u zglobu zapešća, latissimusa i tricepsa zahvaljujući položaju u kojem se šipka nalazi. Osim rada na poboljšanju mobilnosti, ovom vježbom pogodit ćete kvadricepse jednako kao i korištenjem stražnjeg čučnja, čak iako koristite manja opterećenja. Uz to, prednji čučanj stvara manji pritisak na zglob koljena kada ga usporedimo sa stražnjim čučnjem.

Mišići koji sudjeluju u izvedbi prednjeg čučnja jesu:

  • kvadriceps
  • stražnja loža
  • gluteus
  • listovi
  • trbušni mišići
  • erector spinae
  • trapezius

Razlike između zercher i prednjeg čučnja

Položaj šipke

  • zercher čučanj – šipka se nalazi na pregibu lakta i blizu prsne kosti, a ruke su u položaju sličnom biceps pregibu
  • prednji čučanj – šipka se nalazi na prednjem deltoidu kada su ruke postavljene u pravilnom položaj u kojem su nadlaktice gotovo paralelne s tlom, šipka je u kontaktu s ključnom kosti i prednjom stranom vrata vježbača

Aktivnost mišića

  • zercher čučanj – ova varijanta čučnja naglasak će dodatno staviti na aktivaciju bicepsa, gornjeg dijela leđa i trbušnih mišića zbog položaja šipke na pregibu laktova, uz aktivaciju kvadricepsa, gluteusa i stražnje lože
  • prednji čučanj – kao i u drugim varijantama čučnja, primarno se aktiviraju kvadricepsi, gluteus i stražnja loža što je i u fokusu u izvedbi prednjeg čučnja, a zbog položaja ruku i šipke doći će do aktivacije gornjeg dijela leđa, bicepsa i trbušnih mišića, ali u znatno manjoj mjeri nego kod zercher čučnja

Mobilnost zglobova

  • zercher čučanj – s obzirom na niži položaj šipke u usporedbi s drugim varijantama čučnja u odnos na centar težišta tijela, izvedba čučnja neće predstavljati problem čak ni onim osobama koje su izrazito nemobilne
  • prednji čučanj – potrebna razina mobilnosti u izvedbi prednjeg čučnja u usporedbi s zercher čučnjem je veća, pogotovo u području zapešća, tricepsa i latissimusa, osobe koje su manje mobilne u ovim područjima imat će poteškoće zauzeti ugodan položaj za izvedbu vježbe, posebice ako se koristi olimpijski hvat za prednji čučanj

Ovisno o ciljevima vašeg programa i mogućnostima vašeg tijela ovisit će i izbor vježbe koju ćete koristiti. Iako u obje opisane varijante koristite manja opterećenja nego u stražnjem čučnju, i jedna i druga predstavljaju odlične alternative kojima možete postići željene rezultate.

Objavljeno 13.12.2023.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!
Postoji0komentara na ovu temu

Komentiraj ovu temu

Samo registrirani korisnici mogu ostavljati komentare. Registracija je besplatna.
Registracija
Postoji0komentara na ovu temu

Komentiraj ovu temu

Samo registrirani korisnici mogu ostavljati komentare. Registracija je besplatna.
Registracija