Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
BEST BUY ponuda
Najpopularniji komplet utega i šipki za vježbanje kod kuće. Pogodan za izvođenje više od 100 vježbi. Zaliha je ograničena!
Ako ste samo jednom u životu imali afte, sjećate se tog neugodnog osjećaja peckanja koji vas je smetao da opušteno jedete ili pijete. Kod nekih pojedinaca, afte se javljaju vrlo često, kod nekih rjeđe, ali one su uvijek reakcija organizma na neku vrstu stresa ili nedostatka u organizmu.
Što su afte?
Afte su okruglaste ranice u ustima koje izazivaju osjet boli, a često se iznova i iznova vraćaju. Po nastanku, afte su najčešće bijele boje i najviše nalik prištiću, potom zadobivaju žućkastu boju i srveni (upalni) obrub.
Najčešće se nalaze na unutarnjoj strani usana, ali mogu se razviti i na desnima, nepcu, jeziku, sluznici ili obrazima. Benigne su, nezarazne i mogu se pojaviti kao pojedinačne afte ili u skupinama. U većini slučajeva afte se ponavljaju i vraćaju.
Obično traju par dana (nekad i do 10 dana) i najčešće se same povuku. No, u slučaju da se afte ne povlače, savjetujemo da se konzultirate s liječnikom.
Što uzrokuje afte?
Uzrok nije potpuno razjašnjen, ali uključuje imunološki odgovor posredovan T-stanicama koji izaziva niz čimbenika. Različiti pojedinci imaju različite okidače, što može uključivati nutritivne nedostatke, lokalnu traumu, stres, hormonalne utjecaje, alergije ili genetsku predispoziciju.
Afte su nešto češće kod žena, a nešto je veća učestalost izbijanja afti kod žena u drugoj polovini menstrualnog ciklusa. Afte nisu uzrokovane ni virusima ni bakterijama, ali mogu biti pokazatelj nekih nedostataka u organizmu, poput manjka vitamina (najčešće C i B12) ili minerala (željeza), ali i pokazatelj probavnih problema ili bolesti.
Dakle, afte mogu imati različite uzroke, a najčešći su:
- virusna infekcija
- stres
- hormonalna fluktuacija
- alergija na hranu
- menstrualni ciklus
- nedostatak vitamina ili minerala
- problem imunološkog sustava
- ozljeda usta
Liječenje afti
Nema klasičnog lijeka za afte i one će se, najčešće, povući nakon par dana. Tijekom perioda postojanja afti u ustima savjetuje se izbjegavati namirnice koje mogu izazvati iritaciju poput primjerice ananasa, a moguće ih je tretirati ledenim oblozima kako bi se smanjila bol.
Također, niz je kućnih pripravaka i savjeta iz narodne medicine koji mogu pomoći u smanjenju afti, ali treba imati na umu da oni samo uklanjaju manifestaciju, ali ne i uzrok razvoja afte.
Među popularnim načinima tretiranja afti su:
- Ispiranje usta slanom vodom
- Ispiranje usta otopinom sode bikarbone i vode
- Primjena magnezijevog mlijeka (magnezij otopljen u par kapi vode) na aftu nakon ispiranja
- Nanošenje ledenih kockica na zahvaćeno područje da se smanji oticanje
- Mast za zube koja sadrži lokalni anestetik za liječenje boli i nelagode
- Smanjenje stresa
- Izbjegavanje teške hrane ili hranu koja može ogrebati unutrašnjost usta
Savjetuje se uzimati dodatke prehrani poput vitamina B12, vitamina D, folata ili cinka koji mogu također smanjiti rizik od nastanka afti.
Objavljeno 25.01.2020.