Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

Što je neurokinetička terapija, čemu služi i kako se provodi?

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Relativno novi pristup u Hrvatskoj koji donosi inovativne načine rehabilitacije i liječenja disfunkcija u tijelu je NKT, odnosno neurokinetička terapija.

NKT ipak nije nov svugdje, njegov tvorac je David Weinstock te se s ovakvim načinom terapije bavi od 1985. godine. Ipak, nešto poznatiji je postao 2010. kada je izdana prva knjiga: NeuroKinetic Therapy, an Innovative Approach to Manual Muscle Testing koja sadržava brojne upute za testiranje mišića od kojih NKT i polazi.

neurokineticka masaza

Kako djeluje NKT?

Baza NKT-a je da u tijelu postoji inhibirani i facilitirani mišić koji između sebe imaju poveznicu. Jedan mišić radi drugoga ne radi i obrnuto. Oba mišića su na dodir ista, te se samo manualnom palpacijom ne može utvrditi koji je inhibirani mišić (neaktivan), a koji je facilitirani mišić (previše aktivan).

Prilikom NKT tretmana se raznim testovima dolazi do zaključka i na osnovi toga pruža tretman klijentu koji se u većini slučajeva sastoji od toga da se facilitirani mišić mora opustiti, a inhibirani mišić aktivirati. Inhibirani i/ili facilitirani mišić su većinom proizvod traume tijela, na primjer: uganuće gležnja, istegnuće ligamenata, operacije itd.

Kako izgleda NKT tretman?

Licencirani NKT terapeut s klijentom prođe kroz cijelu povijest ozljeda, bavljenja sportom, svakidašnjih aktivnosti i slično, nakon toga testira mišiće za koje smatra da su problematični i tada tretira te iste mišiće, nakon čega klijentu „zada domaći rad“ koji treba ponoviti kući onoliko puta koliko je potrebno.

Sveukupno veoma jednostavno zvuči, sam tretman nije bolan osin ako ne zahtijeva jače manualno masiranje ali osim toga veoma brzo prođe i sam učinak se može vidjeti odmah za vrijeme tretmana.

Iza ovako jednostavnog tretmana stoji spoj znanja iz funkcionalne anatomije, neuroanatomije, kineziterapije i još mnogih koji se spajaju u neurokinetic terapeutu.

neurokinetic

Kome se preporuča NKT tretman?

Ukoliko imate dugogodišnju bol koja ne prolazi, bol nakon traume koja se dogodila prije više od 6 mjeseci, konstantnu „kočnicu“ prilikom izvođenja određenih pokreta i sl. a ne znate uzrok boli velika je šansa da ćete svoj odgovor dobiti za vrijeme tretmana. Osim toga, ako imate ožiljak na tijelu koji je rezultat operacije i ozljede, nastavite čitati.

Zašto je ovo drastično drugačiji pristup od dosadašnjeg tradicionalnog pristupa rehabilitaciji mišića? Sami ste vjerojatno bili primaoc savjeta poput: „zategnut ti je mišić, samo se izrolaj malo“ ili „pa ako te toliko boli ajde na masažu“ i slično. Masaže i rolanja su važan dio fitnesa i zdravlja, ali nisu lijek svemu.

Kako je i gore napisano, određeni mišić može biti veoma čvrst na dodir ali da NE zahtijeva opuštanje odnosno masažu nego upravo suprotno – treba mu aktivacija. U tom slučaju ukoliko vi masirate inhibirani mišić samo ga dodatno opuštate i na takav način pogoršavate stanje koje može voditi do sve veće ozljede.

Upravo radi toga je važno ne oslanjati se samo na osjećaj nego se javiti licenciranom terapeutu NKT-a koji s sumom informacija iz povijesti bolesti, fizičkih trauma i testova mišića izvrši tretman na klijentu bez rizika od veće ozljede.

NKT i zarastanje ožiljaka

Osim toga, u NKT-u ožiljci na tijelu imaju veliku ulogu u tretmanu, odnosno možda imate ožiljak od kada ste bili dijete koji danas utječe na bol u koljenu ili kuku koju nikako ne možete riješiti. Kako ožiljak može utjecati na disfunkcije u tijelu?

Prilikom šivanja ili zarastanja tkiva nakon ozljede se pokušava zašiti tkivo na način da trpi najmanje zatezanja ili da prirodnim putem najuspješnije i najbrže zaraste. Ipak, često se zarastanje fascije, kože i mišića neće dogoditi na način da sve izgleda kao i prijašnje neoštećeno tkivo.

U mnogo slučaja tkivo zaraste na način da šav povuče npr. fasciju malo više ili niže nego li što je bila prije. U tom slučaju se određenja zatezanja u tijelu mogu protumačiti kao daljnja trauma, nemogućnost izvođenja punog opsega pokreta, nemogućnost optimalnog pomicanja tkiva ispod ožiljka i slično.

Stoga, u slučaju da zaključite kako je upravo tretman NKT nešto što bi vam moglo pomoći, potražite licenciranog NKT terapeuta u vašem gradu i zakažite dogovor kako biste dobili sve dodatne informacije o tome je li upravo ova metoda ona koja vam može pomoći. 

Objavljeno 17.03.2020.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!