Nakon što me Zorana ovako nahvalila i napravila najbolji uvod ikad, teško je išta reći, osim zahvaliti se i još jednom ponoviti da me suradnja s njom jako veseli.
Za prvi put zato neću duljiti, nego short and sweet, s jednim receptom za koji se nadam da će vam se svidjeti. :)
S obzirom da sama imam problem s laktozom i svjesna sam koliko je danas česta takva intolerancija, kao i ona na gluten, za svoj prvi recept izabrala sam mlijeko od heljde i chia puding s tim mlijekom i voćem.
Za mlijeko od heljde pripremite:
pola šalice sirove heljde (ne pržene kaše)
2 šalice vode
steviju ili sladilo po želji
začine (cimet, vanilija, kardamom, tahini..)
Prepržite heljdu na tavi pet minuta, prelijte je vodom i smiksajte u blenderu, procijedite, začinite po želji.
Sirovu heljdu ne morate pržiti, nego je možete i namakati. Ostavite je bar osam sati prelivenu vodom pa je zatim blendajte.
Mlijeko se može napraviti i od kuhane heljde, no meni su draže prethodno navedene opcije jer je mlijeko od kuhane heljde dosta kompaknto i hladetinasto.
Zasladite medom, javorovim sirupom, kokosovim šećerom ili stevijom. Možete upotrijebiti cimet, vaniliju, kardamom ili neku drugu kombinaciju začina koja vam se sviđa.
Za chia puding pripremite:
1 šalicu heljdinog mlijeka, 2 uvrh pune žlice chia sjemenki , 1 manju bananu, nekoliko jagoda i suho voće po želji (ananas, papaja, brusnice,..)
Chia sjemenke prvo namočite u mlijeku od heljde pa ostavite 30ak minuta da nabubre. Mlijeko od heljde možete pomiješati i s jogurtom. Ako ne konzumirate namirnice životinjskog podrijetla, upotrijebite samo heljdino ili neko drugo biljno mlijeko.
Narežite voće i pomiješajte s pudingom ili slažite naizmjence voće i puding. Dodajte suho voće po želji.
S obzirom da je mlijeko od heljde već zaslađeno i začinjeno, nisam dodatno zaslađivala puding.
Objavljeno 23.04.2015.