Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Ekskluzivna ponuda
Iskoristi priliku za 50% popusta na 14-dnevni jelovnik za mršavljenje s receptima. Ograničena količina i broj dana!
Hrana nam služi da opskrbimo organizam energijom i nutrijentima potrebnim za pravilno funkcioniranje organizma. Preskakanje obroka i smanjen kalorijski unos mogu u početku pomoći u regulaciji tjelesne težine, ali ne mogu biti dugoročno održivo rješenje i mogu imati ozbiljne zdravstvene implikacije.
Stoga, donosimo vam 10 jednostavnih savjeta kako da smršavite bez da se držite neke stroge i dugoročno neodržive dijete:
1. Obavezno jedite doručak
Doručak je obrok koji ima svoje zasluženo mjesto na popisu dnevnih obroka, a iznimno je važan jer dolazi nakon višesatnog posta tijekom noći. Zdravi obrok daje tijelu energiju, osigurava potrebne vitamine i minerale, pomaže u regulaciji šećera u krvi, osigurava kontrolu gladi te sprječava razvoj napada gladi kasnije kroz dan.
2. Redovno jedite integralne žitarice
Cjelovite žitarice su nerafinirane žitarice koje sadrže mekinje, klicu i endosperm. To osigurava brzi osjet sitosti zbog udjela vlakana, a što ih više žvačete i pojest ćete manje.
Tim cjelovitim žitaricama također je potrebno dulje vrijeme da se probave, tako da postoji kontinuirano oslobađanje energije tijekom duljeg razdoblja sprečavajući pad nivoa energije i napade gladi. Za probavu cjelovitih žitarica potrebno je više energije za apsorpciju, stoga su ukupne apsorbirane kalorije niže, zbog čega se i metabolizam ubrzava.
3. Ne zanemarujte proteine
Protein je najzasitniji nutrijent, a i doprinosi trajanju probave. I proteini vas dulje vrijeme održavaju sitima te sprječavaju skok inzulina, sprječavajući i preranu želju za sljedećim obrokom.
4. Budite svjesni tekućih kalorija
Tekuće kalorije se često zaborave uračunati u ukupni unos. Primjerice, samo jedna čaša soka može vam povećati unos kalorija za 100-tinjak, dok kod energetskih napitaka taj iznos skače do 200 kalorija. Stoga, birajte napitke pametno, i uvijek dajte prednost vodi i nezaslađenim čajevima.
5. Jedite svježe namirnice
Priprema svježe hrane pomaže održati nutritivnu gustoću, okus i zdravstvenu vrijednost. Gotova hrana je gotovo redovno prekrcana solju, skrivenim mastima i rafiniranim ugljikohidratima te je njihova nutritivne vrijednost vrlo upitna. Malo truda i priprema svježih obroka jako se odražava na zdravlje i nutritivnu vrijednost obroka.
6. Kontrolirajte veličinu porcije
Vodite se ovim pravilima: u svakom obroku imajte povrća koje stane između dva dlana, dvije šake ugljikohidrata, proteina za veličinu dlana i masti za veličinu vašeg palca.
7. Zatvorite kuhinju
Mnoge studije podupiru ograničeno vrijeme unosa hrane. Primjerice, ako idete spavati u 23 sata, nemojte jesti nakon 20h. također, pokušajte uvijek jesti u približno isto vrijeme i ne posežite za kuhinjom i hranom kad god vam je dosadno.
8. Kontrolirajte okruženje
Ako ste slabi na neke namirnice i znate da ćete ih pojesti ako ih imate nadohvat ruke, jednostavno ih nemojte donijeti kući ni kupiti. Tako ćete se oduprijeti izazovima.
9. Birajte lakše varijante istih obroka
Umjesto majoneze, uzmite jogurt i slično. Također, poigrajte se sa začinima koji će namirnicama kojima inače „nedostaje okus“, dati novu aromu.
10. Pijte puno vode
Dobra hidratacija sprječava prejedanje i nepotreban unos prekomjerne hrane. Također, voda doprinosi probavi pa pomaže u mršavljenju. Studije pokazuju da osobe koje više piju, rjeđe imaju problema s prekomjernom težinom.
Objavljeno 19.05.2021.