Pogledaj BLACK FRIDAY akcije do 50% popusta

Debljate se bez očitog razloga? Evo mogućih uzroka!

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Dobitak suvišnih kilograma u većini slučajeva ima jednostavno objašnjenje - pretjerani unos kalorija iz hrane i pića tijekom određenog perioda i/ili smanjena aktivnost u odnosu na prijašnju razinu iste, što rezultira kalorijskim suficitom i slijedom toga logičnim povećanjem tjelesne težine.

No, što se događa kada navedeni faktori ostanu isti, a kilogrami se unatoč tome ne prestaju nagomilavati? Ili kada je gotovo preko noći postalo preteško oduprijeti se čudnim žudnjama za hranom i slijediti režim prehrane koji je do tada davao rezultate? Mnogi su se susreli s ovim pitanjima ne shvaćajući kao je odjednom način života koji je do tada njihovu težinu održavao u normalnim granicama postao razlog za propitivanje i brigu.

Iako princip energetske ravnoteže i pitanja kalorijskog suficita i deficita uvijek ostaju oni ključni igrači u promjenama tjelesne težine, postoje mnogi drugi životni faktori koji zahtijevaju dublju analizu i kompleksniji pristup od pustog brojanja kalorija, oštrenja volje i treniranja discipline - faktori o kojima se ne govori tako često, a koji mogu imati značajan utjecaj na našu psihologiju i fiziologiju te tako na negativan način promijeniti odgovor tijela na dotadašnje navike.

vaga

Zavirimo u neke od njih:

1. Manjak sna

Postoje dva problema vezana uz manjak sna i dobitak tjelesne težine. Prvi se odnosi na veću mogućnost za grickanje u kasnim noćnim satima – naime, ako ste dugo budni postoji velika vjerojatnost da ćete osjetiti glad koju će biti teško suzbiti što će onda uslijed čestog ponavljanja vrlo brzo dovesti do kalorijskog suficita kojeg možda nećete biti ni svjesni.

Drugi razlog vezan je uz fiziološke posljedice koje se vežu uz probleme sa spavanjem kao što su promjene u hormonima koji utječu na apetit i povećanu glad . Mnoga istraživanja su utvrdila vezu između lošeg sna i povećane potrebe za hranom tijekom narednog dana, a manjak fokusa i energije samo su dodatni faktori koji narušavaju moć volje i motivacije da se odupru toj želji.

Ako se prepoznajete u navedenom razmislite o nekim promjenama poput ranijeg odlaska na počinak, uvođenju nekih tehnika opuštanja ili bilo kojim drugim promjenama rutine spavanja koje biste mogli uvesti u svoj život kako biste poboljšali kvalitetu i kvantitetu svog sna. Bez dobrog sna sva će vaša ostala zdrava nastojanja biti uzaludna.

2. Stres

Ako je definicija stresa poremećaj homeostaze tijela onda je mnogo toga što našem tijelu može stvoriti akutni i kronični stres, čak i ono što smatramo dobrim poput treninga i promjene u načinu prehrane. Tako stres za nas može biti dobar i produktivan, učiniti nas boljim na mnoge načine ali ako prijeđemo granicu tolerancije i mogućnosti oporavka može postati nešto što vrlo lako može slomiti naš duh i tijelo.

Stresni hormoni poput kortizola koji se izlučuju u stresnim razdobljima mogu utjecati na smanjenje ali i na povećanje apetita. Nije tajna da se mnogi od nas okreću hrani bogatoj energijom kako bi se smirili i bar na kratko zaboravili na sve životne probleme. Uz to, kroničan stres može utjecati na neravnotežu hormona i slijedom toga na niz organskih sustava te tako poremetiti normalan rad organizma.

Ova kombinacija povećanog unosa kalorija i neravnoteže hormona idealna je za povećanje tjelesne težine. Ako se debljate bez očitog razloga zapitajte se koliko ste zadnje vrijeme pod pritiskom raznih obaveza u životu i na koje načine možete utjecati na njihovo smanjenje, a bilo bi dobro i da se obratite liječniku.

stres

3. Antidepresivi

Jedna od nuspojava uzimanja nekih antidepresiva je dobitak na tjelesnoj težini. Ako smatrate da bi baš to mogao biti uzrok vašem naglom debljanju s obzirom na to da prije uzimanja određenog lijeka niste imali problema s težinom, porazgovarajte s liječnikom o mogućnosti promjene terapije.

Nikako promjene ne uvodite sami, pogotovo ne slušajući tuđa iskustva. Svatko može okusiti različite efekte od iste terapije, a nije uvijek ni do samog lijeka - nekad se glavni uzrok povećanju kilaže krije u većem apetitu kao posljedici promjene raspoloženja na bolje, a koji se često ni ne osvijesti.

U svakom slučaju, posavjetujte sa stručnom osobom i istovremeno pokušajte osvijestiti unos hrane na dnevnoj bazi kroz vođenje dnevnika prehrane kako biste znali jedete li uistinu onoliko mislite, odnosno koliko ste jeli prije.

4. Steroidni lijekovi

Protuupalni steroidni lijekovi poput prednizona poznati su po tome što uzrokuju nagli dobitak na težini, a glavni razlozi tome su zadržavanje vode i povećanje apetita. Uz navedeno, ljudi često primjećuju da im se tjelesna masnoća zadržava na drukčijim mjestima u odnosu na prije, poput lica, trbuha ili stražnjeg dijela vrata.

Ako ste počeli s terapijom budite svjesni da se promjene na tijelu događaju kao prirodna posljedica uzimanja takvih lijekova i kao u prethodnom slučaju ne prekidajte terapiju već se obratite liječniku za savjet i pomoć.

tablete

5. Ostali lijekovi

Uz spomenute, i mnogi drugi lijekovi dijele nuspojavu debljanja poput antipsihotičkih lijekova za liječenje šizofrenije i bipolarnih poremećaja, lijekova za liječenje migrena, epileptičkih napada, visokog krvnog tlaka i dijabetesa.

Ako je nova terapija navedenim lijekovima jedino što se u vašem načinu života promijenilo, velika je mogućnost da upravo u tome leži razlog vašeg naglog dobitka na kilaži. Kao i u prethodna dva slučaja porazgovarajte s liječnikom o tome postoji li mogućnost da se pronađe lijek koji će imati isti učinak na bolest ali pozitivnije utjecati na vaše tijelo.

6. Kontracepcija

Suprotno nekim popularnim vjerovanjima, nije utvrđena povezanost svih kontracepcijskih pilula s porastom tjelesne težine. Efekti su individualni, a svaka pilula ima drukčiji učinak na razne tjelesne sustave.

Smatra se da neke žene zaista mogu iskusiti porast kilograma ali da je to više povezano s porastom vode u tijelu i da je uglavnom kratkoročnog trajanja. No, ako ste zbilja uvjereni da vam određena pilula radi probleme koje nikako sami ne možete riješiti razgovarajte sa stručnjakom o mogućnosti promjene terapije.

7. Usporen rad štitnjače

Poremećaji rada štitne žlijezde, glavnog regulatora metabolizma, u velikom su porastu zadnjih par desetljeća i zato se o njima sve više priča. Unatoč tome često ostaju nedijagnosticirani unatoč mnogim simptomima koji ukazuju da se s tom malom žlijezdom u obliku leptira nešto čudno događa.

Ako se osjećate umorno, slabo, hladno vam je, gubite koncentraciju i konstantno dobivate na težini moguće je da postoji problem na nekoj od razina funkcioniranja vaše štitnjače, odnosno da vašem tijelu nedostaje optimalna razina hormona za pravilan rad metabolizma ili postojeći hormoni jednostavno ne mogu dobro obavljati svoj posao.

Uslijed toga vaš usporen metabolizam više ne tolerira istu količinu kalorija kao prije, a vama se čini da ste sve manje sposobni održavati način života kojeg ste tako lako provodili prije. Čak i granične, pa i one naizgled normalne vrijednosti hormona mogu uzrokovati probleme u funkcioniranju vašeg tijela i posljedično lakše dobivanje kilograma. Zato pažljivo osluškujte svoje tijelo i ako vam nešto govori da nije sve u redu odradite detaljne pretrage.

stitnjaca

8. Menopauza

Istina je, popriličan broj žena zbilja se u menopauzi susretne s naglim dobitkom kilograma, no unatoč starim vjerovanjima hormoni tome nisu jedini uzrok. Činjenica je da se s godinama metabolizam usporava ali to prvenstveno možemo pripisati postepenom gubitku mišićne i koštane mase koji je s jedne strane neizostavna posljedica smanjivanja aktivnosti kako starimo, ali s druge strane i nešto na što možemo utjecati aktivnim stilom života.

Ono što je definitivno posljedica hormonalnih promjena u fazi menopauze je promjena u tome gdje se dobivena masnoća akumulira. Naime žene tada preuzimaju muški obrazac distribucije masnog tkiva i to u predjelu trbuha umjesto na donjem dijelu tijela što za neke zna biti neugodna promjena, no ne i nešto na što se ne može utjecati stjecanjem novih navika usklađenih s novim periodom života.

9. Cushingov sindrom

Debljanje je jedan od glavnih simptoma ovog stanja koje je posljedica pretjeranog lučenja hormona stresa kortizola iz nadbubrežnih žlijezda, a može biti povezan i s tumorom te uzimanjem nekih steroidnih lijekova. Dobitak težini najviše je vidljiv u predjelu lica, vrata, gornjeg dijela leđa i struka.

10. Sindrom policističnih jajnika

Ovo je česti hormonalni poremećaj kod žena u reproduktivnoj dobi, najčešće ali ne i uvijek okarakteriziran pojavom cisti na jajnicima.

Sindrom policističnih jajnika dovodi do hormonalnih neravnoteža zbog čega utječe na menstrualni ciklus uzrokujući pritom probleme s aknama i pretjeranim rastom dlaka po tijelu što zna uzrokovati velike neugodnosti i probleme onima koji se s time susreću.

Povezanost ovog stanja i debljanja očituje se prvenstveno kroz pojavu inzulinske rezistencije što može uzrokovati probleme s naglim dobivanjem kilograma kao i poteškoće u gubljenju istih, a višak masnoća najčešće se akumulira oko trbuha što žene stavlja pod povećani rizik od bolesti srca.

pusenje

11. Prestanak pušenja

Prestanak pušenja jedna je od najboljih stvari koje možete učiniti za vaše zdravlje, iako je dobro poznata činjenica da upravo to može dovesti do naglog povećanja kilograma. Možda u većem boju slučajeva to i nije daleko od istine ali kod nekih to povećanje može biti neznatno, a kod nekih puno manje nego što se očekuje.

U svakom slučaju, početno povećanje apetita ima tendenciju slabljenja nakon određenog perioda od par tjedana što olakšava kasniji gubitak viška dobivenih kilograma.

Zaključak

Iako se dobitak suvišnih kilograma radi bilo kojeg od ovih uzroka može činiti frustrirajućim, pogotovo što se uzimanja određenih lijekova tiče, shvatite da rješenja uvijek ima. Pogotovo se nemojte time opteretiti toliko da vlastitom odlukom prekinete ili ni ne započnete terapiju koja je kritična za vaše zdravlje.

Shvatite da može postojati puno drugih faktora koje možda niste osvijestili, a koji mogu doprinijeti povećanju tjelesne mase te da vam stručnjak kojem vjerujete može pomoći u tome da ih otkrijete.

Uz to, zapamtite da povećana kilaža može biti samo posljedica zadržavanja vode u tijelu i da će se prestankom uzimanja određene terapije ili vraćanja stanja pod kontrolu i težina normalizirati. Obavezno se posavjetujte s liječnikom ili nekim drugim stručnjakom kako biste pokušali razumjeti odgovor svog tijela na to što radite i kako biste mogli uvesti eventualne realne i postupne promjene (npr. više kretanja, promjene u prehrani, tehnike opuštanja itd.) koje će vaš metabolizam vratiti u optimalno stanje.

Objavljeno 27.01.2021.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!