Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Ekskluzivna ponuda
Iskoristi priliku za 50% popusta na 14-dnevni jelovnik za mršavljenje s receptima. Ograničena količina i broj dana!
Paleo dijeta je način prehrane koji je zadnjih godina postao jako popularan. Bazira se na izboru hrane koju su konzumirali naši daleki preci u razdoblju paleolitika, točnije, prije industrijske revolucije i dostupnosti hrane koju imamo danas. Iako mnogi paleo dijetu povezuju s visokim unosom mesa i masti, ona nije nužno ketogena dijeta.
Paleo promovira visok unos primarno povrća, zatim mesa, zdravih masnoća te umjeren unos voća uz izbjegavanje konzumacije žitarica i mahunarki. Naglasak je također stavljen na kvalitetu hrane, a ne samo omjer masti, bjelančevina i ugljikohidrata. Cilj je birati lokalno uzgojene namirnice, sezonske i koliko je moguće uzgojene na tradicionalan način. Ne preporuča se konzumiranje polugotove i gotove hrane te visokoprocesiranih namirnica.
Što jesti na paleu
DA |
NE |
Primarno divljač, ali i sve ostale vrste mesa. Po mogućnosti iz slobodnog uzgoja. Iznutrice. Ribe, školjke. Prerađevine, jedino domaće bez nepotrebnih aditiva (dopušteni su začini i sol). |
Sve kupovne mesne prerađevine (paštete, suhomesnati proizvodi). Industrijske voćne prerađevine s dodanim šećerom (marmelade, džemovi, kompoti). Margarin, suncokretovo i ulja dobivena iz žitarica. |
Povrće |
Svi umjetni zaslađivači. |
Sve vrsta voća, ali umjereno. Birati bobičasto voće. |
Žitarice, pseudožitarice, mahunarke. |
Masnoće svih vrsta (životinjska mast, maslac, ekstradjevičansko maslinovo ulje, kokosovo ulje, ghee) |
Mlijeko i mliječni proizvodi u pravilu nisu dopušteni. |
Med i stevija umjereno. |
Mišićna definicija
Prilikom izgradnje mišića, u trenažnom procesu obično imamo dvije faze: masu i definiciju. Masu odlikuje povećani kalorijski unos uz većinom anaerobne treninge koji imaju za cilj nabijanje mišićne mase. Definiciju pak, s druge strane, odlikuje kalorijski deficit ukomponiran s aerobnim i anaerobnim treningom.
Prilikom faze definicije za cilj uvijek imamo maksimalan gubitak masnog tkiva uz minimalan gubitak mišićne mase. Da bi se to postiglo potreban je visoki unos proteina i kvalitetnih masti te dovoljan unos povrća da bi tijelo opskrbili vitaminima, mineralima i vlaknima. Unos ugljikohidrata je ograničen samo na obroke oko treninga, a u nekim fazama ga i nema.
Primjer jelovnika
Jelovnik je baziran na cca 2200 kcal koje većinom dolaze iz bjelančevina (170 g). Ostatak čini 150 g masti i oko 100 g ugljikohidrata. Prilagođen je muškoj osobi prosječne visine, težine oko 90 kg koja redovno pohodi teretanu (3-4 puta tjedno) i na definiciji je.
Ideje za doručak
Kajgana s lososom
- 240 g (4 kom) jaja
- 100 g dimljenog lososa
- 1 čajna žličica ekstradjevičanskog maslinovog ulja
- 1 paprika
Papriku nasjeckati na kockice i popeći lagano na nauljenoj tavi te dodati lososa natrganog na trakice. Jaja umutiti i začiniti po želji te izliti na tavu.
Eggmuffins
- 240 g (4 kom) jaja
- 1 tikvica
- 100 g piletine
- 1 žličica ekstradjevičanskog maslinovog ulja
- dodatno povrće po želji (paprike, rajčice, cvjetača, brokula)
Piletinu začiniti i rezati na komadiće te ispeći na naglo i pustiti da se ohladi. U zdjelicu naribati i posoliti tikvice, počekati da otpuste vodi i dobro ih iscijediti. Pomiješati tikvice s jajima i piletinom. Namazati kalupe za muffine s malo ulja i uliti smjesu u kalupe. Peći na 180 °C oko 15 - 20 min.
Salata s goveđim mesom i avokadom
- 100 g goveđeg buta
- 120 g (2 kom) jaja
- 30 g avokada
- 1 čajna žličica ekstradjevičanskog maslinovog ulja
- 2 rajčice
- ½ glavice zelene salate
- sok 1 limuna
Salatu i rajčicu oprati te usitniti. Jaja skuhati na tvrdo i narezati na ploške. Meso narezati na trakice začiniti i ispeći na tavi. Avokado narezati na sitne kockice. Sve pomiješati u zdjeli, začiniti sa solju, paprom i ostalim začinima te maslinovim uljem i sokom od limuna.
Ideje za ručak
Musaka od tikvica
- 250 g mljevenog mesa
- 1 veća tikvica
- 2 kom rajčice
- 1 kom paprike
- 1 kom luka
- 2 češnja češnjaka
- 1 žlica ekstradjevičanskog maslinovog ulja
- sol, papar, začini
Luk i češnjak usitniti i zdinstati na ulju. Dodati mljeveno meso, začiniti i ispeći. Dok se meso peće, tikvice izrezati na kriške i posoliti da puste vodu, posušiti papirom i potom ispeći na ulju. Rajčicu i papriku narezati na kockice. U vatrostalnu posudu nizati red tikvica, meso te rajčicu i papriku, tako da na vrhu budu tikvice, rajčica i paprike. Peći na 220°C oko 30 min.
Rižoto od cvjetače
- 250 g piletine
- 1 kom brokula (ili zdjelica povrća po želji)
- 1 kom luka
- 2 češnja češnjaka
- 1 žlica ekstradjevičanskog maslinovog ulja
Cvjetaču usitniti u blenderu i dobro iscijediti kroz gazu. Meso narezati na komade, začiniti i zapeći. Na polovici ulja zdinstati kapulu, cvjetaču i ostalo usitnjeno povrće te na kraju dodati meso. Ponuditi uz svježu salatu začinjenu s ostatkom maslinovog ulja.
Odrezak od lososa s pireom od brokule
- 250 g odreska od lososa
- 1 kom brokule
- 1 čajna žličica ekstradjevičanskog maslinovog ulja
- 1 zdjelica svježeg povrća
Na pari, ili u vodi prokuhati brokulu da omekša. Potom ubaciti u blender i začiniti te smiksati dok ne bude kremast. Losos začiniti i ispeći na tavi po par minuta sa svake strane. Ponuditi uz zdjelu svježeg povrća po izboru.
Ideje za obrok nakon treninga
Palačinke od banane
- 120 g (2 kom) jaja
- 150 g zrele banane
- cimet, prašak za pecivo
- 1 šalica jagoda
U zdjelici smućkati jaja. Bananu stisnuti vilicom i onda pomiješati s jajima. Dodati cimet i prašak za pecivo. Izliti na vruću tavu i preokrenuti. Ponuditi uz jagode.
Muffini s borovnicama
- 120 g (2 kom) jaja
- 150 g zrele banane
- vanilija, prašak za pecivo
- 1 šalica borovnica
U zdjelici smućkati jaja i dodati protisnjenu bananu. Dodati začine i uliti u kalupe za muffine. U svaki kalup raspodijeliti borovnice. Peći na 180°C 10-15 minuta.
Shake od badema
- 2 dl bademovog mlijeka
- 30 g mljevenih badema
- 3 žlice chia sjemenki
- 1 šalica bobičastog voća
- 50 g (½) banane
Sve sastojke ubaciti u blender i smiksati. Bademe prethodno nasjeckati na komadiće.
Ideje za večeru
Pileća salata
- 250 g piletine
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 zdjelica salate
- 1 šalica cherry rajčica
- sok od jednog limuna
Piletinu i narezati na trakice te ispeći na naglo. Pomiješati sa zelenom salatom i cherry rajčicama te začiniti s maslinovim uljem, solju, paprom i limunovim sokom.
Punjene tikvice
- 250 g mljevenog mesa
- 2 žlice ekstradjevičanskog maslinovog ulja
- sol, papar
- 1 zdjelica svježeg povrća po želji
- 2 veće tikvice
Povrće nasjeckati. Tikvice izdubiti. Meso od tikvica pomiješati s povrćem. Mljeveno meso začiniti i lagano prodinstati na tavi s maslinovim uljem. Izvaditi i pustiti da počiva. U istoj tavi na naglo zapeći svo povrće. Pomiješati povrće s mesom, ispuniti tikvice i peći u pećnici na 200°C dodatnih 10 – 15 minuta.
Mesne okruglice
- 200 g mljevenog mesa
- 1 jaje
- peršin, sol, papar i ostali začini
- 1 šalica pasate od rajčica
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 kom luka
- 2-3 češnja češnjaka
Meso pomiješati sa začinima i jajetom te oblikovati kuglice. Posložiti ih na papir za pečenje i peći u pećnici na 200°C oko 20 minuta. Na tavi zagrijati maslinovo ulje i prodinstati luk i češnjak te zatim dodati pasatu i začine. Kuhati dok se umak ne zgusne. Mesne okruglice umiješati u umak i ponuditi uz povrće (npr. rižu od cvjetače, špagete od tikvica).
Napomene
Niže u tablici su navedeni primjeri zamjena koji se mogu koristiti da bi jelovnik prilagodili svom ukusu.
15 g maslinovog ulja (1 jušna žlica) |
- 30 g badema (ili drugih orašastih plodova, sjemenki) - 20 g maslaca - 100 g žumanjka (cca 3 žumanjka) |
100 g bijelog mesa |
- 200 g bjelanjaka (cca 5 bjelanjaka) - 100 g crvenog mesa I pola manje količine masnoće - 150 g bijele ribe - 150 g plave ribe I pola manje masnoće - 150 g morskih plodova |
20 g sušenog voća |
- 1 porcija voća (količina koja stane u otvorenu šaku) |
1 L jaje |
- 40 g bjelanjka + 30 g žumanjka |
Zaključak
Mišićna definicija je sama po sebi zahtjevan period u trenažnom procesu. Iako je paleo svojim smjernicama idealan za period definicije, on ipak iziskuje dosta vremena za pripremu hrane. Velika prednost je poticanje na visoki unos povrća koji nam pomaže u održavanju zdravog probavnog sustava, ali i daje tijelu dovoljne količine vitamina i minerala te dovoljan unos bjelančevina koje će omogućiti maksimalno održavanje mišićne mase.
U malo slobodnijim varijantama paleo prehrane se dopuštaju i fermentirani mliječni proizvodi (sir, kefir, kiselo mlijeko), a negdje će koristiti i proteine sirutke ili neke druge oblike proteinskih praškova (npr. kolagenski). Iako to nije u samom dugu palea, sami trebate odrediti prioritete i u skladu s time naći svoj put.
Objavljeno 25.08.2017.