Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

Što je DNS i kako nam on može pomoći u treningu?

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Živčani sustav uspostavlja programe koji kontroliraju ljudsko držanje, kretanje i hod. Ova se 'motorička kontrola' uvelike uspostavlja tijekom prvih godina života. Praška škola rehabilitacije (koju se smatra utemeljiteljima DNS metode rehabilitacije) naglašava neurorazvojne aspekte motoričke kontrole kako bi se procijenila i obnovila disfunkcija lokomotornog sustava i srodnih sindroma.  

Dakle, dinamička neuro-mišićna stabilizacija (DNS) je rehabilitacijski pristup koji stimulira centre za kontrolu pokreta u mozgu da aktiviraju način na koji bi se naša tijela trebala kretati obnavljanjem i stabilizacijom lokomotorne funkcije. Maksimalno, pojednostavljeno, metoda se temelji na kretnjama nalik onima koje koriste i izvode djeca do 2 godine starosti.

To je modalitet procjene i liječenja koji se koristi u fizikalnoj terapiji, kiropraktici i osobnom treningu.

dns

Kako funkcionira DNS?

DNS djeluje stimulirajući središnji živčani sustav da prekvalificira neurofiziološki aspekt sustava kretanja. To omogućuje idealnu stabilizaciju zglobova kralježnice i ekstremiteta i dovodi do poboljšanih obrazaca kretanja i obnavljanja nefunkcionalnih područja tijela.

DNS koristi modele fizikalne terapije kako bi aktivirao stabilizacijsku muskulaturu, koja započinje pravilnom mehanikom dijafragme, dna zdjelice i mišića corea, a zatim se širi na ekstremitete.

DNS pomaže u ponovnoj uspostavi veza između mišića i mozga i pomaže liječenje kod pacijenata s hernijama diska, sindromom rotatorne manšete, bolovima u vratu, slabošću zdjelice, GERD-om (refluks kiseline), hipertoničnim mišićima od moždanog udara i cerebralne paralize i mnogim drugim stanjima.

Zašto nam je DNS svima koristan?

Funkcionalna stabilizacija potrebna je i bitna za kretanje glave i ekstremiteta, a ključna je za pravilnu potporu kralježnice kada stojite ili sjedite. Stabilizacija je radnja koju radimo nesvjesno: prije pokreta, naši kratki intersegmentalni mišići kralježnice, duboki fleksori vrata, dijafragma, trbušni zid i dno zdjelice pripremaju se za stabilizaciju tijela (to se naziva našim integriranim sustavom stabilizacije).

Ovo je važno jer je svaki problem s mobilnošću, kruti mišić ili ukočeni zglob prije svega stabilizacijski problem. Naime, ako je samo jedan mišić (čak i samo dio njega) disfunkcionalan, cijela funkcija stabilizacije je poremećena i kretanje je kompromitirano te dugoročno dovodi do ozljede.

Naime, radi toga disfunkcionalnog mišića, drugi mišići će odraditi kompenzaciju kako bi omogućili redovno kretanje. No, neučinkovitost neuravnoteženog pokreta na kraju preopterećuje mišićne skupine koje sudjeluju u kompenzaciji što dovodi do njihovih ozljeda.

dns

Kako izgledaju vježbe?

Kako je razvidno iz gornje fotografije, većina DNS vježbi proizlazi iz kretanja dvogodišnjaka, a kojim dominiraju puzanje i kotrljanje, a od rekvizita se mogu koristiti različite lopte (pilates, najčešće) i elastične trake. Naprednije vježbe uključuju pozicije na koljenima, uspravne i one na tri oslonca.

Tijekom izvedbe DNS vježbi važno je raditi na ispravljanju obrazaca kretanja i uvježbavanju uma na popravljene kretnje, dok one ne postanu automatske.

Kome je namijenjen DNS?

DNS može pomoći mnogima:

  • Starijim i slabim osobama koje žele vratiti stabilnost tijela
  • Profesionalnim sportašima ili rekreativcima koji žele svoje performanse podići na bolju razinu
  • Osobama s prolapsom međukralježničnog diska
  • Osobama s kroničnim neurološkim ispadima

tlak

Zaključak

Dinamična stabilnost corea ne postiže se samo jačanjem mišića trbuha, donjeg dijela leđa, gluteusa ili bilo kojih drugih izoliranih mišića, već preciznom koordinacijom integriranog sustava stabilizacije i regulacijom intra-abdominalnog tlaka.

Rehabilitacija sportskih ozljeda i trening ne bi se trebali usredotočiti samo na treniranje mišića u njihovoj dinamičnoj anatomskoj funkciji već bi se trebali baviti i njihovom stabilizacijskom funkcijom.

Upravo DNS pristup služi kao važna metoda za procjenu i trening mišića u svim aspektima njihove fiziološke funkcije (svrhovito kretanje i stabilizacija) korištenjem položaja određenih razvojnom kineziologijom, pa je to jedna od metoda koje svakako trebate uključiti u rehabilitaciju ili ispravljanje krivih obrazaca kretanja i ozljeda njima uzrokovanih.

dns

Reference:

  1. Frank C, Kobesova A, Kolar P. Dynamic neuromuscular stabilization & sports rehabilitation. Int J Sports Phys Ther. 2013;8(1):62-73.

Objavljeno 11.05.2021.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!