Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
BEST BUY ponuda
Najpopularniji komplet utega i šipki za vježbanje kod kuće. Pogodan za izvođenje više od 100 vježbi. Zaliha je ograničena!
Koliko ste puta čuli da je netko kao opravdanje za nevježbanje i izbjegavanje teretane izjavio da je “alergičan na vježbanje”?
Iako je u jako puno slučajeva to metafora da netko “ne ljubi” teretanu i taj oblik tjelesne aktivnosti, postoje i pojedini slučajevi kada su pojedinci zaista – alergični na teretanu. Točnije, alergija se odnosi na nikal, metal kojim su obloženi gotovo svi utezi, šipke i mnoge sprave u vašem vježbačkom prostoru.
Alergija na nikal
Nikal je metal srebrne boje koji nalazio u našem okruženju. Najčešće je pomiješan s drugim metalima u izradi različitih uporabnih predmeta, od nakita, kovanica, ključeva, mobilnih telefona, okvira naočala, olovaka, pribora za jelo, patentnih zatvarača do već spomenute opreme u fitness centrima i rekvizita.
Nikla čak ima i u pojedinim namirnicama, poput žitarica, voća ili povrća, ali u jako malim količinama. U namirnicama koje imamo u prehrani nikal nalazimo u:
- Crnom čaju
- Orašastim plodovima i sjemenkama
- Sojinom i čokoladnom mlijeku
- Čokoladi i kakau u prahu
- Žitaricama poput: zobenih pahuljica, heljde, punozrnate pšenice, pšeničnih mekinja
- Povrću: šparoge, grahorice, brokula, prokulice, cvjetača, špinat te mahunarkama poput slanutka, leće, graška i kikirikija te proizvodima od soje
- Voću: banane i kruške te svog voća u limenkama
Iz popisa je vidljivo, da se u svakodnevnom normalnom funkcioniranju vrlo često susrećemo s predmetima koji sadržavaju nikal pa je jasno da je osobama koje su alergične na ovaj metal jako teško izbjegavati ga i izolirati se od kontakta.
Alergija na nikal je tjelesni imunološki odgovor na kontakt s niklom koji organizam doživljava kao prijetnju. Kao reakciju na alergen tijelo počinje proizvoditi reakcije kojima se bori protiv alergena. Upravo je alergija na nikal najčešći uzrok iritacija i svrbeža na koži, a među mogućim reakcijama su u crvenilo kože i plikovi.
Alergija na nikal je češća kod žena nego kod muškaraca i kada se jednom pojavi, male su šanse da će s vremenom proći. Jedini način za “liječiti” alergiju na nikal je izbjegavati kontakt s predmetima koji sadrže ovaj metal.
Koji su simptomi alergije na nikal?
Osobe koje imaju alergiju na nikal obično imaju reakciju na alergen u razdoblju od 12 do 48 sati nakon kontakta.simptomi alergije na nikal uključuju:
- Svrbež i plikove na koži
- Crvenilo i druge promjene boje kože
- Suhe dijelove kože koji izazivaju osjećaj pečenja
U rijetkim slučajevima alergijska reakcija na nikal može uključivati respiratorne probleme poput:
- Curenja nosa
- Upale nosne šupljine
- Astme
- Kihanja.
Osobe s ovom vrstom alergijske reakcije trebaju poduzeti preventivne mjere prije kontakta s alergenom kako bi se smanjio imunološki odgovor na alergen.
Također, nikal je jedan od glavnih uzročnika promjene na koži koja se dijagnosticira kao alergijski kontaktni dermatitis.
Kod osoba koje imaju alergiju na nikal gotovo isključivo se događa lokalizirani odgovor na alergiju, na mjestu na kojem je došlo do kontakta s alergenom. Također, kako je napomenuto ranije, neke namirnice sadrže nikal, ali u jako malim količinama. No, i one mogu izazvati imunološki odgovor na koži.
Može li se liječiti alergija na nikal?
Kao ni u slučaju niti jedne druge alergije, ni alergiju na nikal nije moguće izliječiti, a najboljim “lijekom” smatra se izbjegavanje alergena. No, u nekim će slučajevima liječnici propisati neke od sljedećih lijekova da smanje simptome alergije poput iritacije na koži i sličnih reakcija:
- Kortikosteroidna krema
- Nesteroidna krema
- Oralni kortikosteroid
- Oralni histamin
Alergijsku reakciju mogu ublažiti i različiti hidratantni losioni za tijelo i vlažni oblozi i komprese na mjestu zahvaćenom alergijskom reakcijom.
Što možete učiniti?
Pokušavajte izbjegavati kontakt s predmetima koji sadržavaju nikal:
- Izbjegavajte jedaći pribor koji sadrži nikal
- Ne nosite nakit koji ima nikal i nemojte stavljati pirseve na tijelo
- Izbjegavajte odjeću koja ima metalne patentne zatvarače ili gumbe
- Naglasite liječniku da imate alergiju na nikal prije bilo kojeg liječničkog zahvata
Ako možete birati opremu i utege koji su obloženi gumom, onda uzimajte samo takve. Kako je to malo vjerojatno, morat ćete se maksimalno prilagoditi treningu i opremi koja vam može izazvati alergijsku reakciju: nosite rukavice, zaštitnim gumama oblažite šipke prije oslanjanja po tijelo, te nosite odjeću koja će pokriti svaki dio tijela s kojim ćete možda doći u kontakt s alergenom.
Iako je alergija na nikal jako rijetka, oni koji je imaju u gymu će zaista biti na velikom iskušenju, ali uz navedene prilagodbe i zaštitu, možete nastaviti trenirati kao i svi drugi.
Reference:
- Torres, F. i sur. Management of contact dermatitis due to nickel allergy: an update. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2009; 2: 39–48.
Objavljeno 01.03.2019.