Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

Bol i oteklina u području ručnog zgloba i podlaktice (tendinitis i tenosinovitis)

Image

Tendinitis je upala tetive, a udruženje s upalom ovojnice koja se nalazi oko tetive nazivamo tenosinovitis. Tetiva je čvrsto, vezivno tkivo koje mišić vezuje na kost. Neke tetive su okružene i omotane tetivnom ovojnicom koja osigurava bolje klizenje prilikom pokreta.

Tetive u šaci su posebno podložne upalama, a upaljena tetiva je bolna prilikom pokreta ili na dodir. Tetivna ovojnica može biti otečena što se očito vidi pri opservaciji  ručnog zgloba i podlaktice. Tetivna ovojnica može ostati i suha i zbog toga dolazi do povećanog trenja između tetiva i tada se može čuti zvuk poput grebanja iznad zgloba u pokretu (stetoskopom).

Ovojnice tetiva mogu biti zahvaćene pri bolestima zglobova kao što su reumatoidni artritis, giht, Reiterov sindrom, sistemska sklerodermija, neke bakterije i sl.

Upale tetiva u području ručnog zgloba su najčešće De Quervainova bolest (engl. De Quervain's disease) i Ukriženi sindrom (engl. Intersection syndrome).

De Quervainova bolest (engl. De Quervain's disease)

De Quervainova bolest je stanje u kojem se javlja bol prilikom odmicanja palca od dlana i u stranu (kao kod autostopiranja), a nastaje kao posljedica iritacija tetiva i tetivnih ovojnica mišića.

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Bolest je dobila ime po švicarskom kirurgu Fritzu de Quervainu koji je prvi opisao simptome te bolesti. Javlja se kao profesionalna bolest kod fizičkih radnika, bubnjara i pijanista, igrača golfa, tenisača i squasha,  bacača diska i koplja. Javlja se češće kod žena vjerojatno zbog veće mogućnosti opsega pokreta šakom u stranu.

Uzroci

Bol se javlja zbog iritacije tetiva i tetivnih ovojnica dugog mišića odmicača palca (m. abductor pollicis longus) i kratkog mišića ispružača palca (m. extensor pollicis brevis) u području ručnog zgloba ispod baze palca.

kosti sake

Radi se o sindromu prenaprezanja jer nastaje uslijed mnogobrojnih ponavljanja istog pokreta ručnog zgloba i šake prilikom kojih nastaju mikrotraume zbog kojeg izostaje fluidno klizenje tetiva i dolazi do iritacije te zadebljanja tetiva i njihovih ovojnica. Najčešće dolazi do boli pri pokretu ulnarne devijacije (pomicanja šake u stranu prema malom prstu) uz naglašeno korištenje palca.

Simptomi

  • Bol je najčešći simptom i to u području baze palca prikazanom na sljedećoj fotografiji

De Quervainova bolest

  • Može se javiti i oticanje i upala u području baze palca.
  • Bol se pojačava pri pomicanju šake u stranu malog prsta i pri stiskanju šake
  • Uznapredovalo i neliječeno stanje može onemogućiti korištenje šakom

Dijagnoza

Za dijagnosticiranje se primjenjuje „Filkenstein test“. Možete ga izvesti i sami. Palac se uloži u dlan i zatvori prstima. Savijte šaku u ručnom zglobu u stranu malog prsta.

De Quervainova bolest

Možete i pokušati s pružanjem otpora u abdukciji palca kao na sljedećoj fotografiji.

De Quervainova bolest

Ako je De Quervainov sindrom pozitivan osjetit ćete jaku bol u području ručnog zgloba iznad bazne kosti palca, odnosno stiloidnog nastavka palčane kosti. Nakon pozitivnog znaka napravit će se i rendgenske snimke da se odbaci sumnja na degenerativne promjene u zglobu palca šake, kojih kod De Quervainove bolesti nema.

Liječenje

Najprije treba riješiti problem otekline, tako da se preporuča upotreba leda i hladnih obloga. Nakon toga je potrebno odmoriti i maksimalno reducirati pokrete u području ručnog zgloba i zgloba palca. Preporuča se nošenje udlage, kojom se imobilizira ručni zglob i palac. Nakon toga uglavnom se stanje može riješiti neoperativnim načinom, odnosno vježbama jačanja i fleksibilnosti ručnog zgloba, šake i zgloba palca.

Operacija se primjenjuje u malom postotku slučajeva. Kod kroničnih slučajeva pristupa se kirurškom liječenju u kojem se presijecaju krovovi kanala te odstranjuju promijenjeni dijelovi tetivnih ovojnica.

Povratak radnim i sportskim aktivnostima je vrlo individualan. Važno je rehabilitaciju izvršiti do kraja, jer u suprotnom može doći do povratka simptoma i pogoršanje bolesti. Tijekom povratka radnim i sportskim aktivnostima u početku i pri većim opterećenjima preporuča se nošenje steznika.

Ukriženi sindrom (engl. intersection syndrome)

Ukriženi sindrom je bolno stanje na stražnjoj strani podlaktice oko 7 centimetara iznad zgloba palca prikazanom na sljedećoj fotografiji.

ukrizeni sindrom

Uzroci

Ukriženi sindrom je sindrom prenaprezanje do kojeg dolazi zbog prekomjernog savijanja i pružanja šake kroz duže vrijeme.

Uzrok boli je upala tetiva i sinovijalnih tetivnih ovojnica (tenosinovitisom) mišića ispružača ručnog zgloba odnosno šake. Na mjestu boli dva mišića koji kontroliraju pokrete  palca (kratki mišić koji pruža palac i mišić koji odmiče palac u stranu – m. extensor pollicis brevis i m. abductor pollicis longus) prelaze preko tetiva druga dva mišića koji su odgovorni za ispružanje šake i prstiju (m. extensor carpi radialis brevis i m. extensor carpi radialis longus). Ovi mišići su zaduženi za ekstenziju šake u ručnom zglobu.

opruzaci sake

Prva dva spomenuta mišića (m. extensor pollicis brevis i m. abductor pollicis longus) počinju od podlaktice, križaju se sa druga dva mišića zapešća i imaju hvatište na stražnjoj strani palca. Druga dva počinju također sa podlaktice i završavaju na zapešću.

Simptomi

  • Osnovni pokazatelj je bol koja se javlja iznad ručnog zgloba na stražnjoj strani podlaktice na strani palca kao što je prikazano na pretposljednjoj fotografiji
  • Bol se pojačava pri savijanju šake prema palcu.
  • Bol se može širiti prema palcu ili uz rub podlaktice na strani palca.
  • Pojačano trenje između tetiva uzrokuje bol, oteklinu i crvenilo u području boli.
  • Moguća je pojava krepitacija (škripanja) pri pokretima šake.
  • Bol se može širiti prema palcu ili uz rub podlaktice na strani palca.

Dijagnoza

Dijagnosticira se putem simptoma. Ne postoje posebni testovi koji bi točno pokazali da se radi o ukriženom sindrome. Najveći problem u dijagnosticiranju je razlikovanje ukriženog sindroma i de Quervainove bolesti.

Oba sindroma uključuju upalno stanje tetiva u području podlaktice i ručnog zgloba. Međutim, bol je locirana na različitim mjestima, kod ukriženog sindroma javlja se oko 7 centimetara iznad ručnog zgloba dok se kod De Quervainovog sindroma javlja bliže zglobu palca uz rub podlaktice.

Liječenje

U prvom redu potrebno je prestati s aktivnostima i pokretima koji uzrokuju bol, uzimajte češće pauze usred ponavljanja istog pokreta iz ručnog zgloba i zgloba palca. Držite ruku u neutralnoj poziciji, što znači bez savijanja u ručnom zglobu.

U početnoj fazi mogu se koristiti različite ortoze koje fiksiraju ručni zglob i zglob palca. Tretman ledom je dobro primjenjivati s ciljem smanjena upale i otekline. Nakon mirovanja pristupa se kineziterapijskim vježbama istezanja i jačanja mišića oko ručnog zgloba.

Operacija je nužna u vrlo malom postotku slučajeva. Kod operacije se napravi mali rez iznad križanja tetiva i uklanja se upaljeni dio sinovijalne tetive i ovojnice od tetive.

Kineziterapija za ukriženi i De Quervainov sindrom

Vježbe istezanja

Fleksija u ručnom zglobu

ukrizeni sindrom

Ovim istezanjem istegnut ćete mišiće podlaktice, koji su skraćeni kod oba sindroma. Zadržite svaki položaj po 15 sekundi i ponovite 2 puta.

Istezanje stražnje strane podlaktice u uporu

Ovu vježbu izvodite samo ako ne izaziva bol. Morate osjetiti istezanje na stražnjoj strani podlaktice. Radi se o dinamičkom istezanju, pa pokret ponovite 7-10 puta jednom i 7-10 puta u drugom smjeru.

Istezanje prednje strane podlaktice u uporu

Ovu vježbu izvodite samo ako ne izaziva bol. Morate osjetiti istezanje u području prednje strane podlaktice. Pokret ponovite 7-10 puta u jednom i 7-10 puta u drugom smjeru.

Vježbe jačanja

Stiskanje mekane loptice

Pritisnite lopticu 15 puta, te ponovite vježbu 2 puta.

Stiskanje teniske loptice

Pritiskom teniske loptice morat ćete jače kontrahirati mišiće podlaktice i šake.

Vježbe s utegom za podlakticu

Kod izvođenja ovih vježbi krenite s težinom od 0,5 kg. Izvedite 12-15 ponavljanja svakog pokreta i napravite 2 serije.

Vježbe, broj ponavljanja i broj serija su okvirne. Ako neka vježba izaziva bol ili nelagodu, obratite se stručnoj osobi.

Objavljeno 26.11.2016.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!
Postoji1komentara na ovu temu

Komentiraj ovu temu

Samo registrirani korisnici mogu ostavljati komentare. Registracija je besplatna.
Registracija

Ivan Snjeg

Svi komentari na temu: Bol i oteklina u području ručnog zgloba i podlaktice (tendinitis i tenosinovitis)

Zahvaljujem se na iznimnoj pomoci!

Postoji1komentara na ovu temu

Komentiraj ovu temu

Samo registrirani korisnici mogu ostavljati komentare. Registracija je besplatna.
Registracija

Ivan Snjeg

Svi komentari na temu: Bol i oteklina u području ručnog zgloba i podlaktice (tendinitis i tenosinovitis)

Zahvaljujem se na iznimnoj pomoci!