Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

Kako spriječiti i izliječiti upalu mokraćnog mjehura?

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Mjehur je organ u donjem dijelu trbušne šupljine u kojem se skuplja urin. Kako se mjehur puni urinom, mišići na njegovim stjenkama se opuštaju kako bi se on mogao širiti i primati više mokraćne tekućine. Kad se mjehur prazni, tijekom uriniranja, ti isti mišići se kontrahiraju kako bi izbacili urin kroz mokraćovod.

Bolovi u mjehuru su česta pojava, a njihov uzrok može biti različit. Tri najčešća uzroka bolova u mjehuru su cistitis (upala mokraćnog mjehura), infekcija mokraćnog sustava i rak mokraćnog mjehura. Upravo je upala mokraćnog mjehura jedna od najčešćih tegoba s mjehurom, pa ćemo o njoj detaljnije pisati u nastavku.

Što je upala mokraćnog mjehura?

Upala mokraćnog mjehura ili cistitis je kronično stanje u kojem je mjehur upaljen ili iritiran. Upalni proces ukrućuje stjenke mjehura te otežava normalno širenje mjehura i njegovo punjenje urinom.

Do upale dolazi kad u urinarni trakt i mjehur prodru bakterije koje izazovu upalni proces. Najčešći urok upale je gomilanje E. coli.

Upala mokraćnog mjehura je puno češće stanje kod žena, nego kod muškaraca, a razloge se povezuje sa znatno kraćim mokraćovodom kod žena, nego kod muškaraca, što olakšava razvoj upale. Također, češće obolijevaju starije osobe radi nepotpunog pražnjenja mjehura tijekom mokrenja što može biti uzrokovano suženjima uretre ili bolestima prostate.

e.coli

Koji su simptomi upale mokraćnog mjehura?

Najčešći simptom upale mjehura je bol u području donjeg dijela trbuha, koja se značajno povećava kad se mjehur puno, a smanjuje kako se mjehur prazni.

Osim toga, bol se može osjetiti i u području donjeg dijela leđa i prepona. Osobe s upalom mjehura puno češće imaju potrebu za uriniranjem i teško zadržavaju mokraću.

Često upalu mokraćnog mjehura prati i seksualna disfunkcija.

Najčešći simptomi su:

  • Bolovi i pečenje tijekom mokrenja
  • Učestalo mokrenje
  • Stalni osjećaj potrebe za mokrenjem
  • Izmijenjena boja (zamućena) mokraća
  • Bolovi u zdjelici i donjem dijelu leđa
  • Intenzivan i neugodan miris mokraće.

Kako se dijagnosticira upala mokraćnog mjehura?

Dijagnoza se često postavlja otklanjanjem mogućnosti da se radi o nekoj drugoj bolesti, sa sličnim simptomima, poput infekcije mokraćnog sustava, vaginalne infekcije, bubrežnih kamenaca i karcinoma.

Liječnik uzima anamnezu i provodi dijagnostiku koja se sadrži od nalaza urina te po potrebi citoskopije (postupak koji se koristi kako bi se pregledala unutrašnjost mokraćnog mjehura i mokraćne cijev.) i ultrazvuka ili CT slikanja zdjeličnog dna, da bi se otklonile mogućnost drugih oboljenja.

U blažim oblicima upale, liječnik ne propisuje lijekove, no u jačim upalama koriste se antibiotici. Uz redovno uzimanje lijeka, savjetuje se pojačati unos tekućine, ne zadržavati mokraću ili trpjeti, potpuno izbjegavanje alkohola tijekom uzimanja lijeka. U slučaju pogoršanja stanja, obavezno je potrebno obratiti se liječniku.

mjehur

Može li se spriječiti razvoj upale mjehura?

Provedbom prevencije moguće je ublažiti simptome, ali i spriječiti ponovni razvoj upale mjehura.

Prije svega, važno je održavati osobnu higijenu, redovito prati genitalno područje blagim sredstvima te kod brisanja nakon mokrenja, uvijek se brisati od naprijed prema natrag, kako bi se spriječilo širenje bakterija iz rektusa na mokraćovod.

Također, savjetuje se ne trpjeti potrebu za mokrenjem jer to omogućava razmnažanje bakterija i obnavljanje infekcije i upale.

Objavljeno 26.04.2020.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!