13 savjeta za zdravo i efikasno mršavljenje

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Situacija u kojoj se trenutno nalazimo svima nam je potpuno promijenila način života i preokrenula prioritete, no možda je ovaj period izolacije upravo idealan za preispitivanje nekih životnih navika kojih se držimo, a koje nas udaljavaju od onoga što želimo.

Budimo realni, sam proces gubljenja težine nije lagan jer od nas zahtijeva mnoge promjene i puno strpljenja, ali unatoč tome on ne mora biti kompliciran i uključivati razne restrikcije koje je teško izdržati. Umjesto da se priklonite raznim radikalnim protokolima koji od vas zahtijevaju previše odricanja, pokušajte sa savjetima koje vam navodim u nastavku.

Krenite polako, izaberite samo jedan s kojim ćete započeti, a ostale uvodite postupno kada budete spremni za novi izazov. S vremenom će dobre navike istisnuti one druge te ćete uskoro shvatiti da gubljenje težine ipak nije tako teško kao što ste mislili. I još bitnije, da izgubljenu težinu uspijevate i održavati bez ikakvih problema, a istovremeno uživati u životu.

ciljevi

1. Odredite više manjih, kratkoročnih ciljeva

Kako bi uopće znali u kojem smjeru krenuti, uvijek je poželjno na početku imati jasno definiran krajnji cilj. Problem je samo u tome da se on nekad čini jako dalek te zna biti dosta demotivirajuće razmišljati koliko je vremena potrebno za njegovo ostvarenje.

Da biste to izbjegli, veći cilj razlomite na više manjih, kratkoročnih ciljeva te u sadašnjem trenutku razmišljajte samo o tome da ostvarite onaj sljedeći koji je pred vama. Tako ćete se osjećati motiviranije da nastavite s ostvarenjem i onih ostalih, a i svakim korakom kojeg napravite bit ćete bliže svom krajnjem odredištu.

2. Budite realni

Prilikom postavljanja ciljeva pobrinite se da su isti realni, odnosno izvedivi. Ne uzimajte si u zadatak ostvariti nešto za što niste spremni, a ni trenutno sposobni.

Dobro se zapitajte koje sve sposobnosti i mogućnosti sada imate, te koliko ste sveukupno truda zaista voljni uložiti u ostvarenje svojih ciljeva te se držite onih za koje ste gotovo 100% sigurni da ste ih spremni ostvariti.

3. Ne oslanjajte se na motivaciju

Motivacija je nepredvidiva, kako dođe tako i ode, a ono što je često pokreće je sama akcija koja proizlazi iz vaše čvrste odluke da se mijenjate. Nemojte čekati da vas pogodi strelica motivacije da se pokrenete. Umjesto toga, oslonite se na postepeno usvajanje zdravih navika i razvijanje vještine discipline.

Samo krenite i bez previše razmišljanja odaberite stepenice umjesto dizala, odradite taj trening ili pripremite obrok za sljedeći dan i kad za to baš nemate volje. Tako ćete malo pomalo razviti disciplinu uz koju vam motivacija neće ni trebati.

motivacija

4. Potražite podršku

Dogovorite se sa samima sobom da ovaj put idete do kraja, a onda to podijelite sa svojim bližnjima ili objavite na društvenim mrežama. Potražite trening partnera ili nekoga s kime ćete dijeliti nove recepte.

Zamolite vaše ukućane da vam daju podršku. Što god od svega ovoga odabrali imajte nekoga s kime ćete dijeliti svoje uspjehe, pa i povremena skretanja s puta. Lakše je kad nismo sami.

5. Isplanirajte put u supermarket

Odredite dan za kupnju, a prije nego krenete pripremite popis zdravih namirnica. U kupnju nikako ne idite gladni kako ne biste došli u napast kupiti nešto što ne biste trebali i što niste stavili na popis. Dođite doma, posložite sve na svoje mjesto i divite se dobro odrađenom poslu.

6. Organizirajte svoju kuhinju

Ako si ne uredite prostor gdje ćete slagati i pripremati hranu, mogli biste naići na mnoštvo različitih faktora koji će vas ograničavati u usvajanju novih navika.

Počistite kuhinjske elemente, bacite ono što vam ne treba i što vas vodi u kontra smjeru od željenog, oslobodite mjesto za zdrave namirnice te ih posložite da vam budu pri ruci kad ih zatrebate. Ne zaboravite pripremiti i kuhinjske aparate koji će vam trebati i već ste napravili pola posla.

kuhinja

7. Osvijestite porcije hrane

Kada osvijestite kako zapravo izgleda jedan pravilno posložen obrok moći ćete zaboraviti na vaganje hrane i brojanje kalorija, barem dok usvajate osnovne zdrave navike. Pogledajte preporučene porcije na deklaracijama proizvoda i vidjet ćete da je ono što jedete često duplo ili čak i više od preporučenog.

Postoje različite metode kontrole porcija, u što spadaju metoda dlana, tanjura ili pak služenje raznim žlicama, šalicama i mjericama kao alternativa kuhinjskoj vagi. Izaberite ono što vam najbolje odgovara i s vremenom ćete već i od oka, i prema rezultatima, moći procijeniti koliko je hrane za vas idealno.

8. Naviknite se na nove okuse

Ako vam se ne sviđa okus obične crne kave ili čokolade s visokim udjelom kakaa potrudite se svoje okusne pupoljke polako navikavati na iste. S vremenom postaje lakše, a kada se u potpunosti naviknete više nećete moći ni zamisliti da pijete kavu s par žličica šećera ili jedete običnu čokoladu, a već će i to biti dovoljno da kilogrami polako krenu prema dolje.

9. Pripremajte svoje obroke sami

Kada usvojite naviku pripreme svojih obroka, teško ćete doći u napast da negdje na brzinu kupite nešto što vam ne služi. Za početak odaberite 2-3 jednostavna primjera, kao što su npr. salata s piletinom ili omlet s povrćem, a kada se u tome usavršite ni kompliciranija jela vam neće predstavljati problem.

10. Vodite dnevnik prehrane

Vođenje dnevnika prehrane ne služi samo tome da osvijestite što, kada i koliko jedete, već i to kako se pritom osjećate. Tako ćete stvoriti individualni plan kojem ćete se često moći vraćati i koji će biti upravo ono što vama treba da biste ostvarili svoj cilj.

planiranje

11. Dopustite si ono što volite

Zdravo mršavljenje ne znači odricanje od svega što volite. Ni najbolji plan prehrane ne znači ništa ako ga se ne možete pridržavati dovoljno dugo da dostignete svoj cilj, a teško se dugoročno pridržavati nečega što nas čini nesretnima. 80% vremena jedite pravilno, a ostatak ostavite za ono bez čega teško možete zamisliti život. I naravno, umjerenost prije svega.

12. Uvijek imajte spreman zdravi snack

Svježi sir u hladnjaku, narezani prutići paprike, celera, mrkve, svježeg ili kiselog krastavca, orašasti plodovi i sjemenke - dobra priprema je uvijek preduvjet za uspjeh. Držite svoje omiljene zdrave grickalice pri ruci i bit ćete spremni na sve izazove.

13. Zaboravite sagorjevače masti

Neki su upitne učinkovitosti, drugi su upitne kvalitete, treći čak i da jesu kako treba ne funkcioniraju sami po sebi. Čak i da njima uspijete mobilizirati svoje masne naslage, nekako ih morate i sagorjeti. A to ne ide bez aktivnosti. Fokusirajte se na pravilnu prehranu i redovitu aktivnost i to je sve što vam treba da ostvarite cilj s početka.

Objavljeno 28.03.2020.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!