Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

Perricone dijeta – izgubite kilograme i bore, ali zaboravite na šećere!

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Perricone dijeta je prehrana koju je, s ciljem izglađivanja bora osmislio dr. Nicholas Perricone. Ovaj liječnik dermatolog i nutricionist je osmislio plan prehrane, koji osim "uglađivanja bora" pomaže i u gubljenju viška kilograma - svoje pacijente potiče da "promijene status quo u kojem se nalaze, i njihova koža i višak kilograma".

Perricone je oštri protivnik botoksa koji ističe da se prehranom koja jača antiupalna svojstva organizma, dodacima prehrani i kozmetikom za učvršćivanje kože možemo postići rezultate, bez potrebe za primjenom botoksa, neurotoksina koji funkcionira na način da paralizira mišiće. "Ljudi koji se podvrgavaju botoksu gube volumen lica, što zapravo samo potiče procese starenja!", ističe dr. Perricone.

Perricone je osmislio i dijetu koja "stvara vječnu mladost, briše bore i pomlađuje mozak", a koja traje 6 tjedana i osim što pomlađuje, pomaže i u gubitku viška kilograma. Njegova "antiupalna dijeta" potiče konzumaciju namirnica bogatih omega-3 masnim kiselinama te onih koji smiruju upalne procese u organizmu. Po ovoj dijeti poželjan je redovan unos ribe, voća i povrća, dok se izbjegava sve što u sebi sadrži brašno, šećer ili zaslađivače kao što su kruh, žitarice, pečena hrana, voćni sokovi, tjestenina, riža, krumpir i sladoled.

Kruh i žitarice

Perricone daje smjernice o pojedinim nutrijentima kojih se treba pridržavati te na taj način postići preduvjete za ostvarenje ciljeva. Naime, upalni procesi u organizmu su preduvjet za nastanak niza oboljenja kao što su srčane bolesti, dijabetes, karcinom, autoimune bolesti, ali i bore i starenje kože.

Prema ovoj dijeti, najveći neprijatelj našeg zdravlja je šećer. On izaziva upalne procese koji uništavaju naše tijelo te povlače iz njega kolagen, što rezultira krutom, neelastičnom i suhom kožom. Kontrola razina šećera i inzulina u krvi pomaže se zdravlju, ali i kožu održava zdravom i lijepom.

Perricone ističe 5 točaka koje treba sadržavati u prehrani:

Omega-3

Ova masna kiselina ima niz pozitivnih učinaka na zdravlje, hrani kožu, kosu, živce i žlijezde te pomaže u boljem sagorijevanju kalorija što posljedično vodi i do gubitka kilograma.

Omega-3 masne kiseline možemo pronaći u lososu, pastrvi, sardinama, inćunima, skuši, tuni, sjemenkama lana, orašastim plodovima, chia sjemenkama i dodacima prehrani na bazi ovih zdravih masti.

Esencijalne masti

Pomažu pravilnom radu stanica i organa, a od njih se stvaraju spojevi slični hormonima koji upravljaju krvnim tlakom, zgrušavanjem krvi, razinom lipida u krvi, imunološkim stanjem te upalnim odgovorima na prijetnju infekcije. Osim toga, hrana bogata ovim mastima pomaže u gubljenju viška kilograma. U hrani ih pronalazimo u avokadu, kokosu, kokosovu ulju, maslinama, maslinovu ulju, bademima, sezamu, suncokretovim i bučinim sjemenkama.

Antioksidansi

Molekule koje pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, krivaca za nastanak niza bolesti. Osim toga, antioksidansi usporavaju procese starenja, čuvaju od bolesti i održavaju vitalnost. Antioksidansi su karotenoidi (beta karoten, likopen i lutein), flavonoide i izoflavone, vitamine A, C i E, minerale selen i cink. Antioksidansima su bogate jabuke, bobičasto voće, kruške, grejp, breskve, nar i šljive, organski kakao u prahu, goji bobice, acai bobice, ali i dodaci prehrani koji sadrže neke od navedenih mikronutrijenata.

Borovnice

Vlakna

Neophodna za lakšu probavu te smanjivanje nadutosti uzrokovane rafiniranom hranom, a osim toga daju osjećaj sitosti, ubrzavaju metabolizam te pomažu u gubljenju viška kilograma. Hrana bogata vlaknima održava zdravlje crijeva. Stručnjaci ističu da je ženi prosječno potrebno oko 25 grama vlakana dnevno, dok se taj iznos kod muškaraca penje na 38 grama. Vlakna pronalazimo u biljkama: mahunarkama, cjelovitim žitaricama, voću, povrću i orašastim plodovima.

Zdravstvene dobrobiti vlakana su snižavanje razine kolesterola u krvi, pomoć pri održavanju razine inzulina i smanjenje rizika od raka kolona i dojke. Vlakna omogućuju bolju probavu i mogu prevenirati prejedanje jer utječu na smanjenje želje za hranom. Uz hranu bogatu vlaknima morate unositi dovoljno tekućine jer one upijaju vodu, bubre u crijevima te time povećavaju volumen stolice, pojačavaju peristaltiku crijeva i ubrzavaju njihovo pražnjenje – dakle sprječavaju zatvor.

Proteini

Uz vodu, proteini su najvažniji sastojci našeg organizma. nužni su za zdrav rast te obnovu tjelesnih tkiva, kao što su mišići, srce, unutarnji organi i koža. O njima ovisi naše zdravlje, imunitet i normalno funkcioniranje organizma. Perricone ističe da je "dan bez dovoljno proteina, dan u kojem se dobiva nova bora". Proteine nalazimo u ribi, mesu, jajima, mliječnim proizvodima, leći, grahu, a dobar su izvor proteina i dodaci prehrani na bazi sirutke.

Proteini

Popis dobrih i loših namirnica

Nicholas Perricone navodi popis dobrih i loših namirnica koje treba uzimati u obzir kad se slaže plan prehrane. Prema ovoj dijeti loše namirnice treba izbjegavati, dok dobre treba redovito konzumirati.

Loša hrana: peciva, banane, keksi, torte, kolači, kruh, pite, žitarice, sir (osim malih količina parmezana, fete, kozjih ili ovčjih sireva), čips, krekeri, pereci, kava, krafne, palačinke, fast food, gazirana pića, brašno, industrijski voćni sokovi, med, sladoled, margarin, marmelada, knedle, pizza, kokice, krumpiri, riža, šećer, meksička hrana, lubenica, sušeno voće.

Dobra hrana: losos, skuša, pastrva, inćuni, sardine, školjke, piletina i puretina, nemasna šunka, nemasni jogurt, svježi sir, jaja, zob, leća, grašak, grah, heljda, ječam, tofu, voće i povrće, bilje i začini, čaj bez mlijeka i šećera, sok od nara, maslinovo ulje, ulje sjemenki lana, avokado, masline, tamna čokolada (s najmanje 70 posto kakaa), orašasto voće i sjemenke.

Savjeti o prehrani po Perricone dijeti

Uz popis dobrih i loših namirnica, Perricone ističe i nekoliko jednostavnih savjeta za kombiniranje namirnica:

Limunada

  • Svaki obrok mora sadržavati proteine, kompleksne ugljikohidrate i esencijalne masnoće
  • Proteini imaju prednost pred ostalim nutrijentima
  • Voće se jede na kraju obroka jer se time sprječava brzi rast šećera u krvi
  • Količine hrane su kako slijedi: 2 šake povrća, proteini kao volumen dlana, 2 žlice esencijalnih masti, 1-2 kockice čokolade na dan, maksimalno 6 komada orašastih plodova na dan
  • Pet obroka u danu: 3 glavna i 2 međuobroka
  • Voda i nezaslađeni čaj su neograničeni

Problem koji se može dogoditi osobama koje se odluče slijediti Perriconeovu dijetu za gubljenje viška kilograma jest velika promjena prehrambenih navika koja se zahtijeva izbacivanjem jako velikog broja namirnica koje su mnogima u svakodnevnoj prehrani. Budući da Perricone dijeta predlaže i kupnju dodataka prehrani kako bi se u dostatnom omjeru unijeli pojedini nutrijenti, ova prehrana može biti prilično skupa na mjesečnoj razini.

Primjer dnevnog plana prehrane prema Perricone dijeti

Doručak

  • 60 g posnog sira pomiješanog s 1 žlicom sezamovih sjemenki
  • 30 g dimljenog lososa
  • 60 g zobenih pahuljica
  • 1/4 crvenog grejpfruta
  • 250 ml zelenog čaja ili vode
  • Dodaci prehrani: riblje ulje u kapsulama

Losos

Ručak

  • 180 g puretine
  • 250 g zelene salate začinjene 1 žlicom maslinovog ulja i sokom 1/4 limuna
  • 2 kriške dinje
  • 250 ml vode
  • Dodaci prehrani: riblje ulje u kapsulama

Međuobrok

  • 60 g pilećih ili purećih prsa
  • 3 badema
  • 1 srednje velika jabuka
  • 250 ml vode

Večera

  • srednje velika pastrva na žaru
  • 200 g kuhane brokule
  • 60 g miješanog bobičastog voća
  • 250 ml vode

Prije spavanja

  • 150 ml malomasnog jogurta
  • 1 manja kruška
  • 3 badema
  • 250 ml vode

Objavljeno 06.05.2015.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!