Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
Ekskluzivna ponuda
Iskoristi priliku za 50% popusta na 14-dnevni jelovnik za mršavljenje s receptima. Ograničena količina i broj dana!
Bjelančevine su organske molekule građene od aminokiselina međusobno povezanih peptidnom vezom. One su građevni materijal našeg tijela i uključene su u sve biokemijske procese u stanici. Grade enzime, protutijela, mišiće, kožu, nokte te su dio nekih hormona.
Samim time, su proteini neizostavni dio naše prehrane. Ovisno o sastavu aminokiselina imamo kompletne proteine (one koji sadrže sve aminokiseline) i nekompletne (one koji u svom sastavu nemaju esencijalnih aminokiselina, to su izvori biljnog porijekla).
Potrebe za bjelančevinama kod djece
Veoma je bitno zadovoljiti potrebe za nutrijentima kod djece. Prehrana treba biti energetski dostatna, a izbor namirnica kvalitetan da bi djeca dobila sve što je potrebno za fizički i mentalni rast i razvoj. Potrebe za proteinima ovise o spolu, dobi i fizičkoj aktivnosti.
Prema D-A-CH referencama kod djece od 4 do 14 godina su one 0,9 g / kg TM. Što otprilike znači da dijete od 30 kg treba dnevno unijeti barem 27 g bjelančevina. Djeca koja su jako fizički aktivna, adolescenti koji su u intenzivnom rastu imaju uz proteine i općenito više potrebe za energijom.
Visokoproteinske namirnice
U namirnice s visokim udjelom bjelančevina spadaju meso, riba, jaja o sir. Meso sadrži oko 20 g proteina na 100 g, slično kao i riba, jaja oko 12 g / 100 g (2 M jaja), sirevi oko 5 – 10 (ovisno o udjelu masti) s mahunarkama (koje sadrže oko 20 g / 100 g) da bi se dobio puni aminokiselinski profil.
Niže je popis nekoliko namirnica i udio bjelančevina na 100 g sirovog proizvoda. Važno je imati na umu da se pripremom mesa njegova količina se neće znatno promijeniti, dok kuhanjem žitarica i mahunarki one često bubre i dobivaju na masi (jer upijaju vodu). Što znači da će trebati pojesti puno veću količinu da bi se dobilo dovoljno bjelančevina.
- Pileća prsa 23,1 g
- Teletina nemasna 20,2 g
- Losos 20,4 g
- Oslić 17,2 g
- Jaja 12,0 g
- Svježi posni sir 10,0 g
- Leća 25,8 g
- Grah 23,6 g
- Zob 16,9 g
Što se dodataka prehrani tiče, za dodatan unos proteina koriste se proteini sirutke (whey) i kazein (većina sadrži oko 20 g po mjerici).
Kako unos prilagoditi potrebama?
Najprije je najbolje, kao u gornjem primjeru, odrediti potreban unos proteina i prilagoditi ga cjelodnevnom energetskom unosu. Zatim te bjelančevine rasporediti kroz obroke u danu, najbolje kroz tri glavna obroka.
Kroz tjedan je idealno kombinirati različite vrste proteinskih namirnica jer one uz bjelančevine sadrže i druge različite hranjive tvari.
Tako je npr. plava riba odličan izvor vitamina D i omega-3 masnih kiselina, mliječni proizvodi sadrže mnogo kalcija te također vitamin D, mahunarke i žitarice su dobar izvor vlakana.
Ideje za doručak
- zobene pahuljice s voćem i mlijekom
- prokuhani proso s voćem i jogurtom
- jaja s povrćem i kruhom
- toast sa šunkom i komad voća
- toast s jajem
Ideje za ručak
- rižoto s povrćem i mesom
- varivo od leće s ječmom
- pečeno meso s pireom od krumpira i povrća
- riba na žaru s blitvom i krumpirom
Ideje za večeru
- palenta s jogurtom
- svježi sir s povrćem i pecivo
- salata s tjesteninom i tunom
- ostatak od ručka
Svakako je bitno unositi dovoljno povrća (pečenog, svježeg, kroz juhu, pire ili variva) i konzumirati voće barem u međuobrocima.
Problemi kod previsokog unosa proteina
Primijećeno je da je previsok unos proteina u ranoj dječjoj dobi povezan s visokim BMI, pretilošću i povećanim udjelom masnog tkiva kod starije djece. Naime, svaki viši unos energije od onog koji nam je potreban će se skladištiti u masno tkivo, pa tako i onaj koji dolazi od proteina.
Kod djece koja imaju bubrežna oštećenja također treba biti oprezan s unosom bjelančevina jer visoki unos bjelančevina dodatno opterećuje bubrege i može pogodovati razvoju bubrežnih kamenaca.
Trebaju li djeca dodatni unos bjelančevina?
Djeca, svakako do perioda adolescencije nemaju potrebu za suplementiranjem u vidu proteinskih napitaka. Raznolika prehrana bez većih problema može zadovoljiti njihove potrebe, čak i kod nejedača i vegetarijanaca.
U periodu puberteta, ako se dijete intenzivno bavi sportom se treba napraviti analiza prehrane i popratiti unos nutrijenata te ovisno o tome korigirati prehranu.
Zaključak
Visokoproteinske namirnice svakako trebaju biti dio kvalitetne prehrane kako odraslih tako i djece. Biranjem hranjivih namirnica osigurat ćemo dovoljan unos bjelančevina i pritom nema potrebe posezati za suplementima.
Ako mislite da vaše dijete ne unosi dovoljno hranjivih tvari najbolje je savjetovati se sa stručnjakom koji će pregledati prehranu i na osnovu analize napraviti korekciju.
Prevelik unos proteina u mlađoj dobi se povezuje s pretilošću, a predstavlja i dodatno opterećenje na bubrege.
Reference:
- Definicija hrane. Internetska nutricionistička enciklopedija. Pristupljeno 15. srpnja 2020.
- Pimpin L, Jebb S, Johnson L, Wardle J, Ambrosini GL. Dietary protein intake is associated with body mass index and weight up to 5 y of age in a prospective cohort of twins. Am J Clin Nutr. 2016;103(2):389-397.
- Why Extra Protein for Your Child Is Unnecessary – and Possibly Dangerous. Health Essentials. Pristupljeno 15. srpnja 2020.
- Nutrition Data - know what you eat. Pristupljeno 15. srpnja 2020.
Objavljeno 21.07.2020.