Pogledaj BLACK FRIDAY akcije do 50% popusta

Vježbam 2 puta tjedno, je li to dovoljno?

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Bilo da je vaša motivacija ili razlog za trening bol u nekom dijelu dijela, višak kilograma ili želja da malo "zategnete" tijelo morate biti svjesni da bez obzira upišete li grupni trening, plaćate privatne treninge ili vježbate online ako to radite samo 2 puta tjedno uz to što ste upisali morate kupiti i čaroban štapić. Što je vaš problem ili želja veća to će zahtijevati od vas veću promjenu životnih navika, ali i angažman na treningu.

Ono gdje najčešće nastaje problem je upravo u tome da kad se osoba "iz fotelje" nakon 1.1. digne i krene žustro vježbati 2 puta tjedno vježbati vrlo brzo će se javiti problem u smislu ozljede ili boli najčešće u području kralježnice ili koljenima. Tijelo je u šoku i nevjerici! Pred njim je 2 puta tjedno zahtijevan trening!

trening

Nikako ne želim biti jedna od onih koji govore da od vježbanja 1 puta tjedno imate više štete nego koristi, jer se duboko nadam i vjerujem da je to put prema češćem vježbanju i promjeni loših životnih navika nekretanja. Važno je da je trening prilagođen fizičkom stanju osobe i da se stvara motivacija na dodatno povećanje fizičke aktivnosti.

Često pitanje je koliko je dovoljno vježbati? Koliko često treba vježbati? Odgovor je - svaki dan do kraja života.

Svjetska zdravstvena organizacija za populaciju između 18 i 64 godine preporučuje sljedeće aktivnosti za održavanje općeg zdravlja.

  • 150 - 300 minuta tjedno aerobne aktivnosti umjerenog do žustrog intenziteta
  • 75 - 150 minuta tjedno žustre aktivnosti / ili ekvivalentnu kombinaciju umjereno intenzivne i žustre aktivnosti
  • 2 ili više treninga tjedno s ciljem jačanja mišića

Uz 2 treninga tjedno dodala bi svakodnevno 15 minuta istezanja.

Motivirana tom idejom izradila sam ovaj 15 minutni "Flow" dinamičkog istezanja s ciljem unapređenja mobilnosti s naglaskom na torakalni dio kralježnice.

Zbog sjedilačkog načina života i/ili zahtijeva da se posao obavlja s konstantnim položajem s rukama prema naprijed u prednjoj rotaciji u području ramenima dolazi do pogrbljenog držanja u prsnom dijelu kralježnice zbog čega torakalni ili prsni dio kralježnice gubi svoju mobilnost i pravilan položaj.

Tijelo je jedna sustavna cjelina koja svaki nedostatak kompenzira na nekom drugom dijelu tijela.

trening

Primijećeno je da kod gubitka mobilnosti torakalnog dijela kralježnice dolazi do povećanja mobilnosti u lumbalnom dijelu kralježnice. Lumbalni dio kralježnice je svojom građom i funkcijom predviđen za stabilnost i svako dodatno povećanje njegove mobilnosti izaziva disbalans, bol ili ozljedu u nekom njegovom segmentu.

U području lopatica dolazi do nestabilnosti i disbalansa u funkcioniranja ramena i vratnog dijela kralježnice što također može biti uzrokom problema, bolova i ozljeda.

Možemo zaključiti da rad na mobilnosti torakalnog dijela kralježnice je obavezan u rješavanju bolova u vratu i donjem dijelu leđa, ali i sustavna prevencija za pojavu mnogih mišićnih disbalansa.

Objavljeno 07.08.2023.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!