Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
BEST BUY ponuda
Najpopularniji komplet utega i šipki za vježbanje kod kuće. Pogodan za izvođenje više od 100 vježbi. Zaliha je ograničena!
Intenzitet je jedan od najvažnijih principa u treningu za hipertrofiju. On nam objektivno govori koliko je određena serija bila teška, uglavnom kroz dva oblika: koliko kilograma dižemo u seriji i koliko smo truda uložili u seriju.
Koji je optimalan intenzitet za rast?
Ako biste upitali bodybuildera prije 30 ili više godina koji broj ponavljanja koristi u svom treningu, odgovor bi najvjerojatnije bio od 8 do 12. Istina je ta da to zbilja jest optimalan raspon za mišićni rast, međutim današnja saznanja nam ipak daju malo bolji uvid i širu sliku u samo pitanje.
Istraživanja pokazuju da je za hipertrofiju efektivan poprilično širok spektar broja ponavljanja. Dakle, možemo rasti s peticama, kao i s dvadesetkama, radi se isključivo o praktičnosti i kontekstu same vježbe.
Na osnovnim vježbama, kao što su čučanj i mrtvo dizanje, nepraktično je raditi visok broj ponavljanja u svrhu hipertrofije iz dva razloga.
Prvo, te vježbe angažiraju velik broj mišića koji zahtijevaju značajnu količinu kisika, što će često kod neutreniranih osoba dovesti do otkaza pluća a ne ciljanih mišića. Drugo, na visokom broju ponavljanja često dolazi do pada koncentracije te je teže održati dobru formu izvođenja, dakle postoji opasnost od otkaza forme i potencijalne ozljede.
Na navedenim vježbama, više će nam odgovarati niži broj ponavljanja. Međutim koliko nisko možemo ići?
Problem s „preniskim“ brojem ponavljanja, onim manjim od 5 po seriji, je taj što skuplja značajno više zamora od stimulusa, ako govorimo u kontekstu hipertrofije.
Uzmimo, primjerice, tešku dvojku na benchu. Vrijeme koje je mišić proveo pod tenzijom je vrlo kratko, a sustavni i lokalni zamor će vrtoglavo narasti od tolike kilaže, posebice ako tu seriju usporedimo s pet ili osam ponavljanja na istoj vježbi, gdje je stimulus znatno veći, uz manji zamor.
Zbog navedenih razloga, na osnovnim višezglobnim vježbama se držimo raspona od 5 do 10, maksimalno 12 ponavljanja.
S druge strane, na lakšim izolacijskim vježbama, koje uključuju manji broj mišićnih skupina, više će nam odgovarati veći broj ponavljanja. Bilo bi nepraktično i riskantno raditi teške petice na biceps pregibu, face pullu i sličnim vježbama. Dakle na izolacijama se možemo držati raspona od 8 do 20 ponavljanja.
Kako mjeriti intenzitet?
Ako pratimo progresiju iz tjedna u tjedan, moramo biti i „na papiru“ svjesni napora kojeg ulažemo u određenu seriju. Intenzitet treninga pratimo i zapisujemo, kako bismo mogli kontrolirati napredak i znati gdje se nalazimo.
Najefikasniji način mjerenja intenziteta jest RPE (rated percived exertion) skala.
Ona se temelji na ponavljanjima koja su ostala u rezervi na kraju svake odrađene serije. 10RPE bi bila serija do otkaza, 9RPE bi predstavljalo seriju u kojom smo imali jedno ponavljanje u rezervi, 8RPE dva ponavljanja u rezervi itd.
Glavna prednost RPE skale je autoregulacija, odnosno mogućnost samog vježbača da odredi za koliko je kilograma na šipci taj dan spreman. Naime, mnogo faktora utječe na performansu u teretani, kao što su stres, psihofizički zamor, motivacija, san, unos kalorija i vode
Ako je neki od navedenih faktora neadekvatan, vježbač po osjećaju na serijama zagrijavanja može odrediti koliko će kilograma staviti na radnu seriju.
Ako bi se slijepo vodili starom metodom %RM, vježbač bi bio prisiljen odraditi seriju s X kilažom, koja nekada može biti preteška i bespotrebno nakupljati zamor, a nekad prelaka i ne izvući maksimum iz te serije.
Odraditi sve planirane serije, ponavljanja i dostići željeni RPE s nešto manjom kilažom je generalno puno isplativije nego prekinuti trening ili ga odraditi lošije nakon nemogućnosti podizanja željenog postotka 1RM.
RPE (stopa percipiranog napora) bazirana na broju ponavljanja | |
10 | ne možete napraviti više nijedno ponavljanje ni povećati opterećenje |
9,5 | ne možete napraviti više nijedno ponavljanje, ali možda možete malo povećati opterećenje |
9 | možete napraviti još 1 ponavljanje |
8,5 | možete sigurno napraviti još 1 ponavljanje, a možda i 2 |
8 | možete napraviti još 2 ponavljanja |
7,5 | možete sigurno napraviti još 2 ponavljanja, a možda i 3 |
7 | možete napraviti još 3 ponavljanja |
5-6 | možete napraviti još 4-6 ponavljanja |
1-4 | jako mali ili mali napor |
Zaključak
Napredak se može izvući i na nižem i na višem broju ponavljanja, koji varira od 5 do 20, a isti ponajviše ovisi o kontekstu vježbe. I dalje je važno da radimo progresivno povećanje opterećenja, a to ćemo uspjeti jedino ako vodimo dnevnik treninga i pratimo sve varijable, pa tako i intenzitet.
Reference:
- Campos GE, Luecke TJ, Wendeln HK, et al. Muscular adaptations in response to three different resistance-training regimens: specificity of repetition maximum training zones. Eur J Appl Physiol. 2002;88(1-2):50–60.
- Schoenfeld BJ., et. al. Strength and Hypertrophy Adaptations Between Low- vs. High-Load Resistance Training: A Systematic Review and Meta-analysis.
- Schoenfeld BJ, Grgic J, Ogborn D, Krieger JW. Strength and Hypertrophy Adaptations Between Low- vs. High-Load Resistance Training: A Systematic Review and Meta-analysis. J Strength Cond Res. 2017;31(12):3508–3523.
- Richens B, Cleather DJ. The relationship between the number of repetitions performed at given intensities is different in endurance and strength trained athletes. Biol Sport. 2014;31(2):157–161.
- Zourdos MC, Klemp A, Dolan C, et al. Novel Resistance Training-Specific Rating of Perceived Exertion Scale Measuring Repetitions in Reserve. J Strength Cond Res. 2016;30(1):267–275.
Objavljeno 02.04.2020.