Pogledaj božićnu akciju na sve sobne bicikle

Čir na želucu – uzroci, simptomi i liječenje

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Čirevi na želucu bolni su čirevi na želučanoj sluznici. Čir na želucu je vrsta peptičke ulkusne bolesti, a peptični ulkusi su svi čirevi koji zahvaćaju želudac i tanko crijevo.

Čir na želucu nastaje kada se smanji debeli sloj sluznice koji štiti ljudski želudac od probavnih sokova. To omogućava probavnim kiselinama da nagrizaju tkiva s unutrašnje strane stijenke želuca, uzrokujući čir.

Čir na želucu može se lako izliječiti, ali bez odgovarajućeg liječenja može postati ozbiljan problem. Stoga, u slučaju sumnje odmah posjetite liječnika kako biste pravovremeno krenuli s procesom izlječenja.

U nastavku pročitajte koji su uzroci, simptomi i kako se liječi čir na želucu.

cir na zelucu

Koji su uzroci čira na želucu?

Čir na želucu gotovo uvijek uzrokuje jedno od sljedećeg:

  1. infekcija bakterijom Helicobacter pylori (H. pylori)
  2. dugotrajna primjena nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID), poput aspirina, ibuprofena ili naproksena

Rijetko, stanje poznato kao Zollinger-Ellisonov sindrom može uzrokovati čir na želucu i crijevima povećavajući tjelesnu proizvodnju kiseline. No, po nekim procjenama ovaj sindrom izaziva manje od 1 posto svih čireva na želucu.

Koji su simptomi čira na želucu?

Niz je simptoma koje se povezuje s čirom na želucu. Ozbiljnost simptome ovisi o ozbiljnosti čira. Najčešći simptom je pečenje u želucu, u području između prsa i pupka. Najčešće, bol je intenzivnija kad je želudac prazan, a intenzivna bol može trajati od par minuta do nekoliko sati.

Drugi najčešći simptomi čira na želucu su:

  • tupa bol u trbuhu
  • gubitak težine
  • izbjegavanje obroka zbog boli
  • mučnina ili povraćanje
  • nadutost
  • osjećaj brzog punjenja želuca (brza sitost)
  • podrigivanje ili refluks kiseline
  • žgaravica, odnosno peckanje u grudima
  • bol koja se može smanjuje kada pojedete, popijete ili uzimate antacide (lijekove koji neutraliziraju želučanu kiselinu)
  • anemija, čiji simptomi mogu uključivati umor, kratkoću daha ili blijedu kožu
  • tamna i neredovita stolica
  • sadržaj koji se povraća je krvav ili izgleda kao zrna kave

Ako imate bilo koji od navedenih simptoma, posjetite liječnika i posavjetujte se o daljnjem postupanju. Čak i slučaju da su simptomi umjereni, čir se može pogoršati ako ga ne liječite. Čir koji počne krvariti može biti opasan po život i zbog toga je važno odmah posjetiti liječnika.

cir na zelucu

Kako se dijagnosticira čir na želucu?

Postupak dijagnoze ovisi o simptomima i ozbiljnosti čira. Za potvrdu infekcije H. pylori potreban je nalaz krvi, stolice ili daha. Osim navedenih testova, čir se može dijagnosticirati i drugim postupcima: gutanjem krede (kontrastom), endoskopijom i endoskopskom biopsijom.

Kako se liječi čir na želucu?

Liječenje čira na želucu ovisi o uzroku, no većinom se liječenje vrši vez potrebe za operativnim zahvatom. U slučaju značajnog krvarenja čira, liječnik će vjerojatno zatražiti hospitalizaciju.

Ako je čir na želucu rezultat djelovanja H. pylori, liječnik će propisati antibiotike i inhibitore protonske pumpe (IPP) koji blokiraju rad želučanih stanica zaduženih za proizvodnju želučane kiseline.

Uz navedeno, liječnik se može odlučiti za neki od sljedećih savjeta:

  • Blokatori H2 receptora (također blokatori proizvodnje želučane kiseline)
  • Prekid uzimanja svih vrsta nesteroidnih protuupalnih lijekova
  • Endoskopija
  • Uzimanje probiotika koji pomažu u borbi protiv H. pylori
  • Uzimanje bizmuta

Simptomi čira mogu se povući vrlo brzo nakon početka uzimanja lijekova, no lijekove treba popiti do kraja, prema liječnikovim uputama. To je posebno važno kod infekcije H. pylori, kako vi se osiguralo da je bakterija eliminirana iz organizma.

Neki od mogućih nuspojava lijekova za liječenje čira na želucu su mučnina, vrtoglavica, glavobolja, proljev i bolovi u abdomenu. Ove nuspojave su obično privremene, a ako potraju posavjetujte se s liječnikom koji će razmotriti promjenu terapije.

U rijetkim slučajevima čir na želucu se liječi operativno. Najčešći uzrok toga je kontinuirano vraćanje čira, loše zacjeljivanje, krvarenje, probijanje kroz želudac i curenje hrane iz želuca u tanko crijevo.

Operativni zahvat može uključivati uklanjanje cijeloga čira, uzimanje dijela tkiva iz crijeva i „lijepljenje“ preko mjesta na kojem se nalazi čir, vezanje arterije koja krvari i prekidanje opskrbe želuca živčanim završecima kako bi se smanjila proizvodnja želučane kiseline.

cir

Zdrava prehrana koja pomaže od čira na želucu

Iako zdrava prehrana ne može izliječiti čir na želucu, ona može pomoći u održavanju zdravlja probavnoga sustava. Općenito govoreći, prehrana bogata voćem, povrćem i vlaknima doprinosi općem zdravlju. Namirnice koje pomažu u borbi protiv H. pylori te jačaju zdrave bakterije u crijevima su:

  • brokula, cvjetača, kupus i rotkvice
  • zeleno lisnato povrće, poput špinata i kelja
  • hrana bogata probioticima, poput kiselog kupusa, miso juhe, kombuče, jogurta
  • jabuke
  • borovnice, maline, jagode i kupine
  • maslinovo ulje

Također, budući da čir na želucu često prati i refluks, savjetuje se izbjegavati začinjenu i kiselu hranu dok čir zacjeljuje.

U slučaju sumnje na čir na želucu i neke od gore navedenih simptoma, svakako posjetite liječnika koji će vam odraditi dijagnostiku i propisati liječenje kako biste se što prije riješili čira i svih simptoma koje on sa sobom nosi.

Objavljeno 19.02.2020.

Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!