Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
BEST BUY ponuda
Najpopularniji komplet utega i šipki za vježbanje kod kuće. Pogodan za izvođenje više od 100 vježbi. Zaliha je ograničena!
Hernija (kila, bruh) nastaje zbog povećanog unutarnjeg pritiska u trbušnoj šupljini prilikom podizanja velikih tereta ili velikog naprezanja tijela. Trbušna stijenka popušta na najslabijem mjestu pod prevelikim pritiskom i dolazi do ispadanja unutarnjih organa ili drugih tkiva kroz nastalu pukotinu u stijenci. Česta je kod osoba koje se bave teškim fizičkim poslom ili kod osoba i sportaša koji podižu velike težine.
Hernije trbušne šupljine dijele se na unutarnje i vanjske, a razlikuju se ovisno o mjestu na tijelu na kojem su se dogodile. Najčešće je preponska hernija koja se javlja u 75 posto slučajeva.
Mišići koji čine trbušnu stijenku, odnosno core:
- rectus abdominis
- external oblique
- internal oblique
- transverse abdominis
- multifidus
- erector spinae
- quadratus lumborum
- psoas major
Simptomi i rizici
Herniju ćete prepoznati po izbočenju na trbuhu koje je vidljivo u stojećem stavu. Bolna je na dodir, a kod ozbiljnijih situacija moguća je pojava povišene tjelesne temperature, mučnine ili povraćanja.
Iako ju uzrokuje slabost trbušne stijenke, postoje neki faktori koji posljedično dovode do nastanak hernije:
- trudnoća
- dijastaza ravnog trbušnog mišića
- prekomjerna tjelesna težina
- naprezanje
- podizanje velikih tereta
- snažan kašalj
Liječenje i oporavak
Hernija je ozljeda koja se najčešće mora operirati kako bi se izliječila. Duljina oporavka nakon operacije u ovisnosti je s vrstom hernije trbušne šupljine i vrstom operacije koja se mora izvršiti.
Cilj prvog tjedna oporavka je što brže zacjeljivanje tkiva, stoga je preporuka izbjegavanje svih kućanskih poslova koji uključuje naprezanje trbušne stijenke, a hodanje je jedina dozvoljena aktivnost, i to samo kada je nužno.
Normalni kućanski poslovi koji ne uključuju podizanje teških tereta i povratak na radno mjesto očekuje se tjedan do 10 dana nakon operacije, uz napomenu da sve poslove treba raditi polako i kontrolirano, bez pretjeranih naprezanja jer proces zacjeljivanja može još biti u tijeku.
Kretanje je pogodno za oporavak jer će ubrzati zacjeljivanje, stoga nema potrebe za dužim odmorom u krevetu nakon operacije. Podizanje težih tereta (4-5 kg) i poslovi kod kojih je često naprezanje trbušne stijenke trebaju se izbjegavati 2 do 3 mjeseca nakon operacije.
Tjelesna aktivnost i vježbanje nakon operacije
Prije povratka staroj rutini tjelesnog vježbanja, u fazi oporavka najvažnije je ojačati mišiće corea, jer je zbog slabosti u njima prvotno i došlo do ozljede, a jačanjem se odmah radi i prevencija nove ozljede.
Nakon 2 do 3 tjedna započeti s vježbama laganim do umjerenim intenzitetom s ciljem jačanja abdominalnih mišića. To su najčešće vježbe dubokog disanja kojima se potiče aktivacija trbušnih i leđnih mišića koji su sastavni dio corea.
Druga faza oporavka uključuje aktivnosti laganog do umjerenog intenziteta kao što su hodanje, jogging, plivanje i vožnja bicikla koje se mogu provoditi nakon 4 do 6 tjedana, kada se osoba počne osjećati ugodno tijekom izvođenja aktivnosti. Dodatno se provode nešto intenzivnije vježbe za jačanje abdominalnih mišića, kao što su glute bridge, izdržaji i istezanja.
Kada su u pitanju vježbe s vanjskim opterećenjem, preporuka je uzeti stanku 1 do 3 mjeseca (ponovno, ovisi o vrsti hernije) kako bi tkivo trbušne stijenke zacijelilo u potpunosti, a nakon perioda oporavka kod većine ne postoje nikakve prepreke za normalan nastavak treniranja s vanjskim opterećenjima.
Sportske igre i kontaktni sportovi bi se trebali izbjegavati 6 do 8 tjedana.
Objavljeno 14.01.2024.