Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu
Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:
Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)
Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!
BEST BUY ponuda
Najpopularniji komplet utega i šipki za vježbanje kod kuće. Pogodan za izvođenje više od 100 vježbi. Zaliha je ograničena!
Logika je vrlo jednostavna, ako ih ne koristite, mišići će propadati i slabiti. Nakon samo 2 tjedna pretežno sjedilačkog načina života (zamislite situaciju u kojoj uzmete 2 tjedna godišnjeg odmora i većinu vremena provedete na kauču, pred televizorom) fit osobama se događa sljedeće:
- Zdravlje srca i pluća značajno opada
- Obujam struka se povećava
- Masnoće u tijelu rastu, kao i masnoće u jetri
- Povećava se rizik od inzulinske rezistencije
Studija koju su Kelly Bowden Davies i sur. proveli u Velikoj Britaniji pokazala je da dva tjedna smanjene tjelesne aktivnosti – s prosječno 10.000 koraka na dan, na 1.500 izaziva niz promjena u zdravstvenim markerima koji su povezani s dijabetesom tipa 2 i kardiovaskularnim bolestima.
Ponovo pokretanje vraća pozitivno stanje
No, dobra vijest koju je također potvrdila navedena studije jest da se tijelo vrlo lako vrati nazad, a štetne posljedice nekretanja se dokinu, kada osoba postane ponovo redovno aktivna.
Sudionici studije su bile aktivne odrasle osobe, prosječne starosti 32 godine, prosječan BMI im je bio 24, što se smatra normalnim, a prosječna dnevna aktivnost im je iznosila 10.000 koraka. Većina aktivnosti odnosila se na kretanje tijekom dana, a ne na neku ciljanu aktivnost, poput treninga. Ispitanici su u prosjeku sudjelovali u manje od 2 sata planiranog i strukturiranog treninga tjedno.
Tijekom provedbe studije, ispitanici su drastično smanjili stopu aktivnosti te je njihovo prosječno kretanje palo na oko 1500 koraka. Nakon 2 tjedna „mirovanja“ i neaktivnosti, ispitanici su prošli bateriju testova.
Porast udjela masti i obujma struka
Kako stoji u rezultatima studije, došlo je do opadanja razine kardiorespiratorne kondicije, porasta obujma u struku, povećanja udjela masti u jetri te ukupne tjelesne masti. Porasla je i otpornost na inzulin, a došlo je i do blagog porasta razine triglicerida.
No, nakon 14 dana ponovnog povrata uobičajenom ritmu aktivnosti, sve vrijednosti su se vratile na prijašnje stanje. Dakle, ova studija pokazuje i potvrđuje važnost tjelesne aktivnosti za ukupno zdravlje, ali i sposobnosti tijela da se vrati nakon perioda pauze.
Stoga, ako ste redovno aktivni, pokušajte održavati tempo aktivnosti redovito, a ako iz nekog razloga morate uzeti pauzu i drastično smanjiti svoju aktivnost, čim uzmognete krenite se ponovo vraćati starim aktivnim navikama kako biste tijelu omogućili da iskoristi sve benefite koje vježbanje donosi.
Reference:
- Bowden Davies KA, Sprung VS, Norman JA, Thompson A, Mitchell KL, Harrold JA, Finlayson G, Gibbons CL, Wilding JPH, Kemp GJ, Hamer H, Cuthbertson DJ. Physical activity and sedentary time: association with metabolic health and liver fat. Medicine & Science in Sports & Exercise 2019.
Objavljeno 18.01.2020.