Vježbaj kod kuće pogledaj top 50 rekvizita za kućni trening

20 savjeta o prehrani oko kojih su nutricionisti suglasni

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Među nutricionistima često nalazimo na različite stavove i mišljenja. No, postoji jedan niz tema oko kojih su nutricionisti suglasni, a tada su to savjeti koje bez imalo dvojbe možemo uzeti kao pravila koja će nam pomoći u zdravijoj prehrani koja doprinosi zdravlju i dugovječnosti.

Donosimo vam 20 savjeta oko kojih se nutricionisti slažu da će vam poboljšati zdravlje i doprinijeti kvaliteti života:

1. Ne izbacujte nijednu skupinu namirnica

Osim ako imate neko zdravstveni problem koji zahtijeva izbacivanje čitave kategorije namirnica radi vašeg zdravlja ili skidanja viška kilograma. U svim ostalim slučajevima, budite fleksibilni s hranom i osigurajte si raznolikost u jelovniku.  

2. Jedite pravu hranu i čitajte deklaracije

Teško da ćete naći nutricionista koji će vam savjetovati da jedete prerađenu hranu. Osim toga, svježe meso, povrće, orašasti plodovi i druge namirnice su puno ukusnije same po sebi bez konzervansa i aditiva koji im se dodaju tijekom prerade hrane.

hrana

3. Pijte dovoljno tekućine

Voda je zaista najbolji napitak te iako u reklamama mnogih sokova spominju njihove zdravstvene benefite, ne zaboravite da se radi o marketingu koji pokušava prodati što više toga proizvoda. Stoga, od napitaka uvijek dajte prednost običnoj, čistoj vodi.

4. Dajte prednost zelenom lisnatom povrću

Zeleno lisnato povrće je zaista lagano uključiti u prehranu: zelena salata, špinat, kelj, matovilac i slično povrće jednostavno dodajte obroku, što god da jedete. Vitamine, mineralne i vlakna koje nalazimo u ovom povrću teško ćete naći u bilo kojoj drugoj namirnici.

5. Slušajte svoj želudac

Glad nije potrebno ignorirati, čak ni ako ste na dijeti. Naime, gladovanje će potaknuti mehanizme koji će usporiti gubljenje masnoga tkiva. No, vodite računa da unosite namirnice visokog glikemijskog indexa koje će vas duže držati sitima.

6. Pojačajte unos omega-3 masnih kiselina

Omega-3 masne kiseline su ključne za pravilno funkcioniranje mozga i ukupno zdravlje, no i dalje većina ne unosi dovoljne količine omege. Omegu-3 unosite iz različitih izvora, od ribe i plodova mora, do orašastih plodova, jaja i dodataka prehrani.

7. Jedite puno povrća

Iako se mnogima to čini logično, mnogi jedu jako malo povrća. Povrće je među najboljim namirnicama pa razmišljajte o tome da povrće jedete svaki dan, po mogućnosti u svakom obroku povrće je bogato vitaminima, vlaknima i antioksidansima, pa budite kreativni i uključite povrće u svoj meni.

raznovrsna

8. Ne preskačite doručak

Rijetki se neće složiti da je doručak iznimno važan obrok i da će on odrediti kakav će vam biti dan. Iako mnogi imaju problema s odabirom namirnica za doručak, nutricionisti su tu prilično jasni: prednost dajte mješavini proteina, vlakana i kompleksnih ugljikohidrata koji će pokrenuti vaš metabolizam i dati vam energiju za aktivnosti koje slijede.

9. Ograničite unos alkohola (budite umjereni)

Vino može pogodovati srčanom zdravlju, a kvalitetno crveno vino sadrži i jako mali unos šećera. Stoga, u čaši vina nalazimo kvalitetne antioksidanse i malo šećera, pa je čaša vina uz kvalitetan obrok dobrodošla, ali treba paziti da se zaustavi na toj količini.

10. Izbjegavajte fast food

Iako se lanci fast fooda pokušavaju popularizirati i kroz zdravije varijante obroka, istina je i dalje ista: fast food je nutritivno iznimno siromašan, a krcat lošim sastojcima, poput puno soli, konzervansa i loših masti. također, načini pripreme fast fooda dodatno slabe kvalitetu ovih namirnica, pa pred sobom imate samo puno štetnih kalorija bez ikakve nutritivne vrijednosti.

11. Dodaci prehrani vam neće pomoći da smršavite

Dodaci prehrani su izvrstan način da u organizam unesete nutrijente koji vam nedostaju ili kojih ne uspijete hranom unijeti u dovoljnim količinama, no kad se govori o mršavljenju, tu vam dodaci prehrani neće pomoći. Zapamtite, nema suplementa ili zamjene za kvalitetnu, uravnoteženu i prirodnu hranu.

orasasti

12. Jedite međuobroke

Iako su međuobroci došli na loš glas te ih se smatra krivcima za prejedanje i prevelik unos kalorija, međuobroci imaju svoju funkciju, a to je stabilizacija glukoze u krvi i ubrzavanje metabolizma. Planirajte svoje međuobroke unaprijed, poput orašastih plodova, sušenog voća i sl. i pazite da vam njihov unos ne prelazi ukupan planirani dnevni kalorijski unos.

13. Uživajte u svojoj kavi

Uživajte u svojem najdražem napitku, mirišljavoj kavi. No, neka to zaista bude kava, a ne desert koji ima okus kave, poput različitih napitaka koji sadrže visok udio šećera, aroma, mlijeka, šlaga i niza drugih praznih kalorija. Kava ima niz benefita na naše zdravlje i uživajte u njoj u njezinom osnovnom obliku.

14. Fokusirajte se na jednostavne obroke

Nemojte komplicirati s obrocima. Nema potreba da od svakog obroka očekujete da je „najbolji ikad“ ili prava kulinarska poslastica. Ako radite, imate obitelj i niz obaveza, nije ništa loše da pojedete ostatke jučerašnjeg obroka, a od komada mesa napravite jednostavnu salatu.

15. Izbjegavajte zaslađivače

Rijetki su koji ne vole slatko, a ako izbjegavate bijeli šećer tad ćete zamjenu naći u sladilima i zamjenama za šećer. Eritrit, brezin šećer, šećer kokosove palme, stevija… med, agava, javorov sirup, neki su od šećera koje možete koristiti, ali umjereno, baš kao i sve ostalo.

16. Prestanite imati cikluse gladovanja i prejedanja

Ako ste usred svog procesa gubljenja viška kilograma, mnogima pada na pamet dodatno smanjiti unos kalorija ili preskočiti obrok no to može biti najveća pogreška. Ljudski organizam ima snažne instinkte za preživljavanje, pa će preskakanje obroka potaknuti tijelo da gomila i sprema masti, ali i izaziva nagle želje za pojedinim namirnicama, najčešće brzim šećerima.

raznovrsno

17. Obratite pažnju na okruženje u kojem jedete

Ako jedete u hodu, dok vozite, usred sastanka ili pred televizorom, malo je šanse da možete kontrolirati veličinu obroka jer ovakvo „nekoncentrirano“ jedenje često produžuje osjećaj gladi i rezultira povećanim unosom kalorija. nutricionisti savjetuju da jedete za jedaćim stolom, bez upaljenog televizora ili korištenja mobitela. Tijelo i vaga će vam biti zahvalni.

18. Ignorirajte trendove

Od 50-ih godina prošloga stoljeća do danas, uvijek postoje neki trendovi i moderne dijete, kada govorimo o nutricionizmu. Zadnjih godina svakako je keto dijeta jedna od najmodernijih. No, nutricionisti često savjetuju ignoriranje trendova i držanje ovdje navedenih pravila, jednostavne i raznolike prehrane.

19. Ugljikohidrati nisu loši

Prehrana svakoga pojedinca trebala bi biti raznovrsna, stoga ugljikohidrate ne treba izbjegavati. Izbacivanje čitave skupine namirnica znači ograničavanje jednog jako velikog izvora energije koji je tijelu potreban za pravilno funkcioniranje. Fokusirajte se na kompleksne ugljikohidrate poput integralnih žitarica, kvinoje, grahorica i pojedinog povrća.

20. Redovito vježbajte

Nutricionisti se slažu: vježbanje je potrebno svima, svim uzrastima. Također, trening ne treba biti ni kazna za lošu prehranu ni opravdanje za prevelik unos kalorija. pronađite aktivnost u kojoj uživate i posvetite joj se barem 3-4 puta tjedno.

Objavljeno 13.02.2020.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!